Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доц. Николай Димитров: Отказът от гласуване е вид политическо поведение

Снимка: Ани Петрова

Как формираме личното си мнение и възприемаме информацията от медиите и фронтовите линии извън военния конфликт?

“Начинът, по който се формира мнението в България, по никакъв начин не е по различен от този, по който се формира индивидуално мнение навсякъде по света“, казва в ефира на “Нашият ден“ социалният психолог доц. Николай Димитров, преподавател в СУ "Св. Климент Охридски" и НБУ и допълва:

“Първият начин, по който формираме мнението си, е, когато взимаме назаем мнението на другите. Това не е непременно нещо лошо, защото една от целите на това осредняване на мнението, превръщането му в общо и често срещано, всъщност е един от социалните механизми за сплотяване на обществото и за придаване на поглед в една посока на всички негови членове.

В повечето случаи начинът, по който формиране нагласите, е автопилот, което също е добър еволюционен механизъм, защото е трудно да си представим ситуация, в която ще отделяме време и енергия за всяко нещо“, посочва още той.

Политиката…

“Няма нищо чак толкова лошо в това да не се гласува, както свикваме напоследък да слушаме от медиите. Отказът от гласуване също е вид политическо поведение. То също е начин да влезеш в политиката, защото тя е навсякъде около нас и няма как да се изключим от нея“, казва още доц. Димитров в интервю за БНР и посочва:

“Проблемът става, когато негласуването се разглежда като отговор на две тенденции – не гласувам, защото “за мен няма значение кой ще управлява, нещата са добре и имаме своята национална стратегия или национална гледна точка“. Стратегия, която независимо коя партия ще управлява, спазва и следва. На практика няма особено значение коя партия ще управлява, защото тя ще спазва правила и национална стратегия. Другият вариант, който е по-лош, е – “няма значение кой ще ни управлява, всички са маскари“."

Според него “този тип отдръпване заради обезверяването, че който и да дойде, ще бъде същият като всички останали маскари“, е по-лошият вариант и е лошо, че се намираме именно в тази ситуация.

Социални мрежи и пропаганда…

“Те са много добре измислени и много лошо направени, получил се е лош краен резултат от един чудесен замисъл. Идеята, че можеш да споделяш и да се свързваш с приятели, се изроди във възможността всеки да бъде журналист“, посочва още доц. Димитров.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Вярата и неверието

Темата за вярата и неверието логично е една от най-дискутираните в страниците на Свещеното Писание. В първата неделя след Възкресение Христово, наречена Томина, евангелското четиво от св. евангелист Йоан ни разказва за проявеното неверие от страна на св. ап. Тома, един от дванадесетте Христови ученици. Неверие, което благодарение на Спасителя се..

публикувано на 27.04.25 в 09:35

Реформистът папа Франциск - експертите коментират понтификата му

В началото на седмицата римският папа Франциск напусна този свят. По време на 12-годишния си понтификат Франциск осъществи мащабни реформи в управлението на католическата църква, Светия престол и Ватикана. Той постави началото на нова ера на ръководство на Римокатолическата църква. Като първият папа от Западното полукълбо, първият от Южна Америка и..

публикувано на 26.04.25 в 12:35

Черковица – някъде там на брега на Дунав

Село Черковица се намира в община Никопол и в него живеят около 350 човека. Селото е разположено на брега на река Дунав и поречието на река Осъм. На около 5 километра от Никопол и на около 50 от областния град Плевен. За произхода на името му има две кратки легенди: В миналото селото е било разположено близо до с. Жернов. Било построено във вид на..

публикувано на 26.04.25 в 10:05
Лъчезар Лисицов и Кристияна Стефанова

"Ту-туу" журналистите в света на "Ту-туу" политиците – или за отклонените премълчани проблеми

Парламентарните репортери Кристияна Стефанова от телевизия "Евроком" и Лъчезар Лисицов от "Клуб Z" коментират в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" "Ту-туу" журналистите в света на "Ту-туу" политиците. От кого е по-лесно да се възмутиш Кристияна Стефанова : "Според мен ние трябва да сме възмутени главно от себе си, всички парламентарни..

публикувано на 26.04.25 в 08:45
Надежда Цекулова

България е сред държавите от ЕС с най-лоша медийна свобода

Тази седмица за поредна година излезе докладът на Българския хелзинкски комитет за правата на човека в България за 2024-та. Какво констатира той в частта за медиите и правосъдната система, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Надежда Цекулова , един от авторите на доклада. "За съжаление нищо в доклада не ни изненада. Установихме,..

публикувано на 25.04.25 в 18:30