Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Митко Христов: Как математиката може да бъде забавна и интересна?

Академия "Атлантида
Снимка: @Академия Атлантида

През 2018 година Митко Димитров създава Академия “Атлантида“. Това е школа за деца в начална степен за развитие на математическия си талант. Образователната система "Атлантида" променя представата за обучението по математика, за ролята на учителя и методите на обучение. Приоритет на Академията е подпомагането на творчески проекти и инициативи на основата на занимателната математика. Създава се среда за развитие на талантливи деца в областта на занимателната математика. Използват се иновативни подходи на работа, които позволяват успехите на децата по математика да бъдат в синхрон с тяхното личностно и социално развитие. Има деца, които харесват математика, но те не могат да бъдат състезатели. 

За постигнатото през годините, в които Академия "Атлантида" съществува, в "Нашият ден" разказва Митко Димитров. Той е софтуерен инженер, програмист, учител и създател на иновативната школа по състезателна математика. След 10-годишна кариера като мениджър и IT специалист в корпоративния сектор Митко Димитров прави рязък завой в своята кариера и решава да се посвети изцяло на образованието. Става учител по математика, защото не намира вече удовлетворение в корпоративната си кариера и решава да последва една своя детска мечта – да подготвя ученици за олимпиади по математика. 

Според него на децата трябва да им харесва да решават задачи или поне да имат нужда да бъдат провокирани. Основният проблем е, че децата в начална образователна степен често нямат достъп до вдъхновяваща среда, в която да развият своя математически талант. 

"Детето трябва да изгради положително чувство към математиката. Да му е интересно и да го прави с желание и постепенно ходейки на състезания, то може да бъде провокирано от гледна точна на това, че ситуацията е по-стресова, има някаква външна среда“, посочва той.

Когато децата направят 20 състезания до 4-ти клас, те вече са изградили една основа, която трудно би могла да бъде създадена. Талантът на децата играе роля. Има деца, които отрано имат усет за математика и числата им говорят.

"България има страхотни традиции, които във времето са се трансформирали малко. В провинцията може би малко се губят. Тези традиции са много важни, защото такъв тип състезателна математика на много малко места по света я има. Ние сме изключително конкурентни и това се вижда в международните състезания. Например в азиатските състезания за малки ученици българите постигат невероятни резултати и това демонстрира, че е един силен елемент в нашето образование", допълва Митко Христов.

Целия разказ на Митко Христов можете да чуете в звуковия файл.

Снимка – @Академия Атлантида 

По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Илияна Маринкова

Илияна Маринкова: Това видях в Украйна – желанието за живот

Илияна Маринкова, журналистка от "Фрогнюз", коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" изкуството и културата по време на война. Илияна се завърна от Украйна преди дни и присъства международния кинофестивал "ОКО", който се проведе в Болград, Украйна. Украйна през фестивала "ОКО" "Фестивалът е етнографски и това, което си говорехме с Татяна..

публикувано на 28.09.24 в 08:50

Село Флорентин – някъде там, накрай България

Село Флорентин се намира в община Ново село и в него живеят около 300 човека. Разположено е на брега на река Дунав. На 18 км е от областния град Видин и на 6 км от общинския си център. През римско време възниква крепостта Флорентиана. Тя се е намирала на около 1 км източно от селото в местността "Валя Турчилор:, върху невисок хълм, надвесен над брега..

публикувано на 28.09.24 в 08:25
Катерина Рашевска

Катерина Рашевска: Отвличането на украински деца е геноцид

Защо Русия отвлича украински деца по време на войната и как могат да бъдат върнати те в страната, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Катерина Рашевска , адвокат в Центъра за човешки права в Киев, Украйна. "Нашата организация е създадена през 2013 г. от първите дни на руската агресия, след окупацията на Кримския полуостров. Още тогава..

публикувано на 27.09.24 в 17:45
Андрей Несмачни

Андрей Несмачни: Никоя страна в Европа не е застрахована от руска агресия

Андрей Несмачни е ветеран от войната на Русия в Украйна. Ранен е при Херсон през 2023 г. Когато се завръща в Ирпин, решават с негов приятел да създадат място, в което други ранени войници да могат да работят. Кръщават фабриката са стъклени сувенири Bat Art . Андрей разказва за "Мрежата" по програма "Христо Ботев" защо е важно за възстановяването на..

публикувано на 27.09.24 в 16:20

Андрей: Тази война трябва да стане война на дронове

Андрей и Олга имат лаборатория за изработка на дронове в Украйна. Този август при срещата ми с тях те разказаха за "Мрежата" по програма "Христо Ботев" защо дроновете са важни за тази война, как са започнали да правят дронове и защо те спасяват човешки животи на фронта. "Това е нашата лаборатория. Тук проектираме и произвеждаме всички наши..

публикувано на 27.09.24 в 16:15