Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Митко Христов: Как математиката може да бъде забавна и интересна?

Академия "Атлантида
Снимка: @Академия Атлантида

През 2018 година Митко Димитров създава Академия “Атлантида“. Това е школа за деца в начална степен за развитие на математическия си талант. Образователната система "Атлантида" променя представата за обучението по математика, за ролята на учителя и методите на обучение. Приоритет на Академията е подпомагането на творчески проекти и инициативи на основата на занимателната математика. Създава се среда за развитие на талантливи деца в областта на занимателната математика. Използват се иновативни подходи на работа, които позволяват успехите на децата по математика да бъдат в синхрон с тяхното личностно и социално развитие. Има деца, които харесват математика, но те не могат да бъдат състезатели. 

За постигнатото през годините, в които Академия "Атлантида" съществува, в "Нашият ден" разказва Митко Димитров. Той е софтуерен инженер, програмист, учител и създател на иновативната школа по състезателна математика. След 10-годишна кариера като мениджър и IT специалист в корпоративния сектор Митко Димитров прави рязък завой в своята кариера и решава да се посвети изцяло на образованието. Става учител по математика, защото не намира вече удовлетворение в корпоративната си кариера и решава да последва една своя детска мечта – да подготвя ученици за олимпиади по математика. 

Според него на децата трябва да им харесва да решават задачи или поне да имат нужда да бъдат провокирани. Основният проблем е, че децата в начална образователна степен често нямат достъп до вдъхновяваща среда, в която да развият своя математически талант. 

"Детето трябва да изгради положително чувство към математиката. Да му е интересно и да го прави с желание и постепенно ходейки на състезания, то може да бъде провокирано от гледна точна на това, че ситуацията е по-стресова, има някаква външна среда“, посочва той.

Когато децата направят 20 състезания до 4-ти клас, те вече са изградили една основа, която трудно би могла да бъде създадена. Талантът на децата играе роля. Има деца, които отрано имат усет за математика и числата им говорят.

"България има страхотни традиции, които във времето са се трансформирали малко. В провинцията може би малко се губят. Тези традиции са много важни, защото такъв тип състезателна математика на много малко места по света я има. Ние сме изключително конкурентни и това се вижда в международните състезания. Например в азиатските състезания за малки ученици българите постигат невероятни резултати и това демонстрира, че е един силен елемент в нашето образование", допълва Митко Христов.

Целия разказ на Митко Христов можете да чуете в звуковия файл.

Снимка – @Академия Атлантида 

По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Радослав Бимбалов: В България няма политическа криза, а заложническа

Радослав Бимбалов, писател, общественик и предприемач, направи равносметка за изминалата 2024 година в ефира на предаването "Нашият ден". Той разгледа глобалните и националните процеси през годината, споделяйки своите наблюдения и размисли за обществото, политиката и културата. Говорейки за романа си "Ти, подобие мое", Бимбалов сподели:..

обновено на 26.12.24 в 13:24

Тони Маринова: Новата година и посланията на слънчевите деца

Поглеждаме към новата 2025-а година с календара "Слънчеви лица. Едно послание за добрина" и Тони Маринова, председател на сдружение "Синдром на Даун – България”. "Щом четете тези редове, значи календарът ни с душа вече ви е повикал. Сърцето ви е чуло неговия зов и посланието ни за добрина е готово да разпръсква светлина", пише Маринова на сайта..

публикувано на 26.12.24 в 11:06

Юбилейна година: Витоша празнува 90 години като природен парк

Тази година се отбелязва 90-годишният юбилей от обявяването на Витоша за първия природен парк в България и на Балканите. По този повод Регионалният исторически музей – София откри специална изложба, посветена на Витоша, която може да бъде разгледана до края на януари 2025 г. в зала "Инфо център". Изложбата включва архивни фотографии, документиращи..

обновено на 26.12.24 в 10:46

Каква беше отиващата си 2024 година за Балканите?

Балканите в края на 2024 година продължават да стоят на кръстопът. Въпросът за бъдещето на региона остава неясен, като мнозина се питат дали ще успеят да преодолеят тези вътрешни и външни напрежения. В Сърбия продължава серията от студентски протести, които са насочени както срещу властите, така и срещу управлението на президента..

публикувано на 26.12.24 в 10:35

"Трима мъже за Вилма" – Коледен роман с писма вместо шоколадови изненади

В разговора с издателя Пламен Тотев от издателство "Изида" научаваме за романа "Трима мъже за Вилма" на норвежката писателка Гюдрюн Скретинг. Тази книга е идеалното допълнение към коледно-новогодишните празници – история, която комбинира хумор, дълбоки чувства и изненадващи обрати. Гюдрюн Скретинг открива таланта си за забавно и увлекателно..

обновено на 26.12.24 в 09:35