На 11 октомври, в знак на почит към донорите на органи, в Розовата градина на София бяха засадени 11 рози – какъвто е броят на донорските ситуации от началото на годината досега. Розовата градина в центъра на столицата е създадена от Министерството на здравеопазването и Изпълнителна агенция "Медицински надзор", по инициатива на Сдружение на пациентите с дихателна недостатъчност и белодробна трансплантация, като символ на признателност и благодарност към донорите и техните семейства.
"В България липсва идентификация на донорите. Ние сме под 3-ма донори на милион население. За сравнение средният брои донори на милион население в Европа е 18,4. Огромна разлика – не защото няма пациенти в мозъчна смърт, а защото те не се идентифицират“, това споделя в "Нашият ден" д-р Сибила Маринова, началник на Отделението по реанимация в Областната болница във Велико Търново и координатор по донорството.
Традиционно през втората седмица на октомври се говори за проблемите на донорството и трансплантациите в рамките на Европейската седмица на донорството. Според д-р Маринова трябва да има една Национална информационна кампания, която да е постоянна.
Големият проблем е в обучението на студентите по медицина. Трябва да се обхванат всички медицински специалности, за да може всеки един студент по медицина и всеки лекар в България да знае какво е мозъчна смърт, допълва тя.
"Другият голям проблем е липсата на организация в донорските бази. Не се докладват случаите на тежко мозъчно увреждане. Те се докладват на тримесечие ретроспективно. Нашата болница работи, защото сами сме направили тази организация, а тя трябва да е нормативно уредена, така че да съществува във всяка болница, която е донорска база", посочва д-р Сибила Маринова.
Най-трудната задача пред координатора по донорство е разговорът с близките на потенциалния донор. Д-р Маринова твърди: "Трудно е, защото в същия момент, в който обявяваш на близките, че техният близък е починал, трябва да поискаш от тях да дарят. Моята практика показва, че това е една надежда за тези хора и те го правят с радост, защото част от техния близък остава жива".
Целият разговор с д-р Сибила Маринова можете да чуете в звуковия файл.
На 25 февруари София ще бъде домакин на 11-ото издание на международния форум за иновации Innovation Explorer . Тазгодишното мото на събитието – " Екстремен свят" – отразява динамиката и предизвикателствата на съвремието ни, коментира основателката на форума Леона Асланова в ефира на предаването "Време за наука". Форумът ще постави фокус..
Всеки от нас, поне веднъж в живота си, се е питал: "Защо нямам тези способности?" – било то физическа издръжливост, интелектуална острота, изключителен талант или необикновена красота. Въображението ни неизменно ни тласка към размисъл за границите на човешките възможности и начините за тяхното преодоляване. Но докъде може да ни отведе това желание..
В рубриката "Времето на редактора" обръщаме внимание на една дългогодишна традиция, свързана с почитта към Васил Левски в град Карлово. Учениците от Средно училище "Васил Левски" продължават да пазят спомена за Апостола на свободата чрез ежегодни театрални постановки, които се радват на голям интерес от страна на жителите на града. Днес, в..
Колко опасни са вейповете? Ново проучване наскоро даде малко повече яснота за рисковете от употребата на вейпове. Вейповете станаха алтернатива на наргилето. Рекламите им са навсякъде в социалните мрежи. Инфлуенсъри и модели организират игри и ги подаряват. Те имат този "куул фактор". Рекламната кампания на една от марките е "Новото..
В рубриката "Разговорът" диригентът Йордан Камджалов и ръководителят на Първото частно училище и детска градина "Д-р Мария Монтесори" – Мая Василева, споделят своите възгледи за силата на музиката, образованието и духовността в изграждането на достойно общество. Музиката като мост към безсмъртието На 152-рата годишнина от гибелта на..
В поредното съботно издание "За здравето" използвахме много военни термини, но говорихме по важни теми, може би най-болезнените за родната здравна система..
Комуникационната индустрия позволява много широк обхват от най-различни комуникационни форми – от съвсем стандартните материали, интервюта, статии, до..
"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg