Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Велислава Донкина: Добрият психически баланс означава добра грижа за ближния и обществото

Снимка: medicalnews.bg, Архив

Психичното здраве и грижата за него – една от много болните теми в здравеопазването. По данни на СЗО над 450 млн. души по света имат психични разстройства. Българите най-често страдат от тревожни разстройства – 11,4% от населението. От разстройства на настроението, депресия и афективни състояния, страдат  – 6,2%, от злоупотреби с вещества 3,3%. У нас по-често боледуват жените. 

“Психичното здраве обхваща едни много по-широк параметър от броя на официално регистрираните случаи. Преди да се появи една болест психичното здраве е нещо, което касае нашия душевен и емоционален живот“.

Това каза в интервю пред БНР д-р Велислава Донкина.

“В нашата страна имаме склонност да се изолираме, дори, ако вземете една жилищна сграда, когато нещо се случи, първата реакция на всички е – “това мен не ме касае“. Всички неща, които могат да бъдат инициирани като действия, са реални, когато са в една заедност. Човек живее в общество и за да има то възможност да съществува, трябва има различни устои. Културата е нещото, което прави възможно съществуването в тази заедност, защото тя ни учи да рафинираме своите нужди и желания“, посочва още тя и допълва:

“Осмислянето на всички тези въпроси е част от това да бъдеш човек“.

Емоционален и душевен живот

“Както се грижим за децата си и внимаваме да не ядат лоши храни, така би трябвало да се отнасяме към себе си и собствените си преживявания. Когато сме добре и в баланс, ще можем да се погрижим за този до нас, ще можем да мислим и за обществото“, посочва още тя.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Национализмът изживява възход, когато бизнес и граждани загубят представителност в управляващите

Защо у нас голяма част от политически партии и проекти с националистически уклон водят началото си от Варна, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Спас Спасов , кореспондент на "Дневник" във Варна. "Трите "В"-та, както станаха известни през последните седмици – "Воля", "Възраждане" и "Величие" – съвсем не очертават цялата тенденция...

публикувано на 22.06.24 в 08:50

Пъстър свят

Светът на Силвия Абрашева от Пловдив е пъстър и следователно пъстър е светът и на всички онези, които носят облеклата и ползват аксесоарите и предметите за бита, които Силвия шие в малкото си ателие в пловдивския квартал "Тракия". Освен шивач и дизайнер на кройките, Силвия е и дизайнер на десените, които отпечатва на бял плат. И всичко това..

публикувано на 21.06.24 в 17:15
Георги Ганев

Борисов и Пеевски не са евроатлантици – борят се за свят, обратен на върховенството на закона

Тази седмица се навършват 10 години от фалита на КТБ – Корпоративна търговска банка. Три години по-късно през 2017-а излезе книгата "Държавата КТБ" на разследващите журналисти Зорница Маркова, Росен Босев, Николай Стоянов и други колеги. Книгата бе част от проекта "КТБ: какво се случи?", чийто ръководител бе Георги Ганев , икономист, програмен..

публикувано на 21.06.24 в 16:30
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Асоциацията за жените адвокати става на 10 години

Асоциацията за жените адвокати чества своя 10-годишен юбилей. За това време тя работи в няколко основни насоки –  Защита срещу насилието  (в частност срещу домашното насилие);  Електронно правосъдие ; професионално и духовно развитие на членовете. Целите на Асоциацията са разнородни, но могат лесно да се трансформират в помощ и защита на българските..

публикувано на 21.06.24 в 15:20

След унищожителната градушка: как се справят жителите на Шипка?

В рубриката "Темите на деня" ще представим живота на жителите на град Шипка след разрушителната градушка и поройния дъжд. Ще разгледаме нанесените щети и как ще бъде възстановена "Чирпанлиевата къща" - паметник на културата от местно значение и една от малкото запазени възрожденски къщи в Шипка. Разговаряхме с Татяна Косекова, председател на..

обновено на 21.06.24 в 13:05