Съвременната медицина налага трансплантацията като единственото животоспасяващо лечение при терминална фаза на органна недостатъчност. От изключително значение е България да има работеща Национална програма за развитие на донорството и трансплантациите, но тя седи някъде на хартия.
"За съжаление тази, така добре рекламирана Национална програма за насърчаване на донорството и подпомагане на трансплантацията, която стартира през 2019 г., стигна до момента, в който дойде пандемията и всичко замръзна. Най-лошото, което се случи, е, че имаше опция много български лекари и медицински сестри да бъдат обучавани в рамките на тази програма, но така това и не се случи“, посочва Наталия Маева, зам.-председател на Националната пациентска организация и председател на секция “Редки болести и трансплантации“.
Изпълнителнта агенция "Медицински надзор" и Министерството на здравеопазването продължават да мълчат деликатно относно финализиране на обучението на лекарите, които тук трябва да наблюдават белодробно трансплантираните пациенти в Университетската болница във Виена, допълва Маева.
"Влизането в новия ми живот през първите два месеца беше свързано с разговори с моите бели дробове и ги питах, как се чувствате в моето тяло. Беше ли ви интересно с мен? Опитвах се по някакъв нестандартен начин да свикна с частта, която ме върна към нормалния, към активния живот. Радвам се, че всеки ден мога да правя дълги разходки, защото това ми липсваше 7 години", посочва Наталия Маева.
Посланието
"Дарявайки частица от вашия роднина, вие правите невероятен подарък на друг човек, който ще продължи да живее активно и ще се грижи прекрасно за този подарък. Това е най-безценният подарък, който човек може да направи на друг човек. За хората, които са в листата на чакащите, бих казала, опитайте се да бъдете позитивни. Вярвайте, че и вашето чудо ще дойде, но се опитайте да бъдете в добра физическа кондиция, когато дойде денят „Т“ ", споделя Наталия Маева.
Целия разговор с Наталия Маева можете да чуете в звуковия файл.
Снимки: ИАМН
В ноемврийското издание на рубриката "Часът на етиката" в предаването "Време за наука" се обсъжда социалният модел на увреждането и идеята за грижа. Гост на предаването беше д-р Гергана Мирчева от Института за философски изследвания (ИФС) към БАН, която разгледа етическите измерения на грижата и тяхната социална значимост. Според д-р Мирчева е..
В студените зимни месеци темата за бездомните хора става особено актуална. Липсата на подслон, храна и здравни грижи често поставя живота на тези хора в риск. В ефира на "Нашият ден" Евгений Радушев, ръководител на мобилна група за бездомни към организацията "Каритас", сподели предизвикателствата, пред които се изправят бездомните, както и..
За "местните агенти", които преодоляват недостатъците на градския и обществен живот, в "Нашият ден" разговаряме Марина Кисьова , която събира около себе си активните граждани на Пловдив . Преди 15 години Кисьова заминава за Ирландия, където по европейска доброволческа програма се занимава с благотворителност. След завръщането си в България..
Михаил Мишев е журналист на свободна практика, който работи върху дезинформационните наративи, разпространени в ромските общности на България. Мишев се включва в "Нашият ден" от Сливен, където е една от най-големите ромски махали у нас. "Страхът води хората към някакви действия, той е универсален инструмент за влияние" , казва..
"Моята борба за дете и процедурата стартира през ноември-декември 2006, а дъщеря ми се роди през 2019 година след много усилия и борба. През този период видях проблеми в обществото ни, за които не предполагах, че съществуват, а именно за проблемите на бездетните двойки в България, които са над 200 000 в момента. Над 50 000 семейства у..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се..
Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg