“Важните теми на деня винаги ще бъдат свързани с икономиката и с това как живеят хората, добре ли живеят и щастливо ли живеят. Съвременната икономическа теория търси мерите на щастливия живот, не мерител на богатия живот. Ние сме една от страните, които са статистически аномалии, за това, че с покупателната способност, която имаме, сме една от най-нещастните нации.
Кой ще говори и кой ще присъства в Народното събрание, няма отношение към това какво ще сложи човек на трапезата и какво ще си купи“.
Казва в интервю за БНР Атанас Михнев, млад предприемач, депутат от ПП.
“Партията, в която участвах и продължавам да участвам активно – “Продължаваме промяната“, е против присъствието на Митрофанова. Има си решение на Европейския парламент да се изолират руските посланици от политическия живот на страната. Можем и да отидем по-далеч и да си кажем, България е евроатлантическа страна. Вотът на проантиевропейските партии в България е 11%.
ПП е пробългарска партия. Ние искаме богата и успешна България и хора с добри доходи. Това се постига само в един богат съюз.
Патриоти и националисти сме, настояваме български компании да печелят повече обществени поръчки в България. Моята българска фирма, създадена с български служители, плаща високи заплати“, посочва още той в ефира на “Нашият ден“.
Какво се случва в реалния свят?
“Личният ми анализ е, защото това не е политическо интервю, е, че българското общество е управлявано от разделения. Разделенията са видни от броя партии в парламента. Те са много повече, отколкото партиите в парламента преди 20 години.
Много може да се говори по темата дали разделенията не са функция на технологиите. Модерните социални медии позволяват на всеки да си изкаже мнението и да събере последователи, а не както е било навремето, когато е имало една телевизия.
Събуждаме се в една разделена държава – едните мразят единия, другите – другия. Когато това нещо се случи, диалогът става много по-труден. Самият факт, че дори най-големите две партии в България нямат над 70 депутати, а имат малко над 60. Това говори, че България е разделена. Когато погледнем през прозореца, го виждаме. Виждаме едни софиянци, които са много щастливи, виждаме и хора, които разчитат на минималната работна заплата в провинцията, затова е много важно тя да продължи да се вдига."
Когато обществото е разделено, не може да намери общ език и се връщаме към основите, към правилата. Когато има нарушение на правилата, играта се накъсва. Това се случва в България, когато има разделение, когато има несъгласие по важни неща, като това, че не бива да има корупция. Тогава Конституцията казва, че президентът прави служебни кабинети. И ето това се случва. България се управлява служебно и ще продължи да се управлява служебно, докато не се намери формула на разбирателство между хората“, казва още той.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
Болна тема ли са скрининговите програми в България – въпросът коментира в Lege Artis проф. Здравка Валерианова , онколог с над 30-годишен опит в сферата на регистрация на злокачествените заболявания, епидемиологията на рака и раковия контрол. Онкологичните заболявания са водеща причина за смъртността в световен мащаб, като ключова роля за..
Германия е сред страните с най-изразена демографска криза. Населението остарява, а това поставя сериозни предизвикателства пред здравната и социалната система. Както в много други развити държави, хората в Германия живеят все по-дълго. За последните три десетилетия средната продължителност на живота се е увеличила с около 6 години при мъжете и с около 4..
Улцерозен колит и ректорагия – все по-често ли се срещат хроничните заболявания на червата, коментира в Lege Artis гастроентерологът д-р Николай Цонев. В началото на разговора д-р Цонев подчертава, че този тип заболявания са изключително разпространени сред младите хора. Гастроентерологът посочва двете водещи чревни възпаления –..
Дали втората вълна на масовите протести в САЩ показа, че гражданската реакция е само началото на възстановяването на демократичните принципи, или край на надеждите, че това е възможно? Отговор на този въпрос търсим в "Нашият ден" заедно с политика и анализатор Момчил Даскалов. Във втората вълна от протести в САЩ са се включили по-малко хора,..
"Нашият ден" предлага на своите слушатели втора част на интервюто с Александра Белинова-Морган, правнучка на една от най-видните личности в българската история – Ивaн Евстратиев Гешов – български министър-председател, един от основателите на Българското книжовно дружество; директор в БНБ, чийто подпис стои под първата емисия български левове...
Последното заглавие в репертоара на театър "Възраждане" е приказката "Бременските музиканти" по братя Грим. В тази адаптация на класическия текст..
В навечерието на Световния ден на Земята заедно с учени от Геологическия институт на БАН обсъждаме основните природни ресурси, върху които се гради..
"Отвъд и вътре в спомена" е изложбата, която Долорес Дилова представя в галерия "Българи". Експозицията включва два цикъла, които изобразяват..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg