Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Лъжата в публичното пространство

Иван Радев, Людмил Кърджилов, Алексей Лазаров, Ния Петрова (от ляво надясно)
Снимка: Даниел Ненчев

"Лъжа" е думата за дискусия в това предаване на "Гласът на времето". Темата е поставена в контекста на хибридната война с информация, дезинформация и лъжи, съпътстваща военните действия в Украйна. Събеседниците обсъждат и други актуални казуси, свързани с лъжите в публичното пространство. Например, лъжите на политиците, разкрити от новата инициатива "Лъжеш ли". Става дума и за изследването на института "Отворено общество - София", според което България e последна сред страните членки на ЕС в класацията на Индекса на медийната грамотност за 2022 г. Съответно, хората в България са в най-висока степен в ЕС податливи на фалшиви новини, манипулации, дезинформация и лъжи.

В дискусията участват Иван Радев от Асоциацията на европейските журналисти, главният редактор на "Капитал" Алексей Лазаров, журналистът Людмил Кърджилов и победителката в “Гласът на България” Ния Петрова, лице на кампанията “Не вярвай на очите си”.

“Много хора се вързаха на лъжата, че Русия няма да нападне Украйна. Защото разсъждавахме рационално и смятахме, че това не може да се случи в 21-ви век” – казва Людмил Кърджилов и добавя и друга лъжа със същия адрес – “Русия каза, че няма да спира доставките на газ. И ги спря.” Кърджилов задава и въпроса “Може ли човек да се имунизира срещу лъжите”.

Алексей Лазаров дава за пример лъжата, че “нещата, които стават, не зависят от нас. За много хора всичките проблеми са създадени от някой друг. И никой не прави нищо за тяхното собствено благополучие. Всъщност ние сме корупцията, ние сме катастрофите по пътищата. Това, което не осъзнаваме като общност, е, че ние можем да решим проблемите за суперкратко време”.

Лазаров споделя и думите на клиничния психолог проф. Джордън Питърсън, който говори за “анти-истина”. Тоест, нещо, което се създава умишлено, за да те отклони от правилното.

Ния Петрова говори за лъжовното възприемане на действителността според онова, което виждаме във “фийда си” в социалните мрежи, където живеем в “балон”.

“Дезинформациите и стратегиите, които не могат да бъдат определени като 100%-ови лъжи – влизат по-доста перфиден начин в структурата на обществото, създават разломи и разделят малките балони” – казва Иван Радев. Според него има отстъпление на журналистите, защото в България е много трудно да бъдеш независима медия без източници на финансиране, които не те поставят в зависимост.

“Превзетите медии виждат опасността, която независимите медии създават и се опитват да ги компрометират. Например, като им сложат етикет “чуждестранни агенти” – това казва Алексей Лазаров и обяснява разликата между медийните издатели Делян Пеевски и Иво Прокопиев – “Единият се финансира от публични пари, от нашите пари, по начини, които нямаше да бъдат възможни, ако имаше нормална полиция и прокуратура. Докато другият няма никакъв държавен бизнес, а нормален, напълно публичен бизнес, какъвто е този и на "Капитал”.

Друг елемент на лъжовния контекст е пропагандата, която води това, че “хората не могат да различат елементарното добро от зло и губят морален компас. Но пропагандата може да се върне и като бумеранг срещу теб. Путин се самооблъчи и повярва на собствената си пропаганда, че Русия е велика държава, с велика армия и може бързо да реши политически въпрос по военен път.” – според Кърджилов.

Чуйте интересната дискусия в звуковия файл.

Снимка – Даниел Ненчев
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Области на особен интерес" на Силвия Попова

"Области на особен интерес" е името на изложбата на Силвия Попова. Пътят към природата в живописта на художничката минава през събирането и използването на разнообразни дигитални ресурси, запечатващи с пикселизиращите си зеници земната повърхност. Нейните картини са природни, но апроприиращи алгоритмични изображения. Това са кадри от Google..

публикувано на 17.05.24 в 08:10

Много приятни изненади очакват жителите и гостите на Габрово в следващите дни

Дните на хумора и сатирата започват днес (16 май) в Габрово и ще са изпълнени с творчески преживявания, изложби, церемонии за таланти, конкурси, карикатури, куклен театър, концерти, детски събития и разбира се – карнавално шествие с мото "Make Карнавал not war" . Няколко дена, които ще превърнат Габрово в столица на мира, изкуството и хумора,..

публикувано на 16.05.24 в 17:42

Седем години SoFest

От джаз, поп и рок музиката, през театъра и изложбите, SoFest Spring предлага на публиката 4 дни истинско изкуство. От 16 до 19 май на фестивалната сцена в Sofia Live Club пролетното издание ще представи 6 концерта и спектакъла, както и 5 специални премиери. Фестивалът, който вече 7 години предлага разнообразие от изкуство във всякакви форми, е подготвил..

публикувано на 16.05.24 в 17:03
Иван Кюранов

Красотата в изложба на Иван Кюранов

Иван Кюранов излага свои творби в самостоятелната си изложба "Красота".  Тя съчетава различни подходи и смесени техники – от класическите маслени бои върху платно до съвременни, стилизирани технологични постмодерни трактовки в областта на индивидуалните живописни интерпретации и взаимодействия с фотоизображения, използвани като базов материал.  Някои..

публикувано на 16.05.24 в 13:35

Феникс Върбанов и мъртвото течение в голямата човешка авантюра

Българското, китайското и френското се пресичат в житейското и творческо ДНК на художника Феникс Върбанов , роден от легендарната любов на художника Марин Върбанов (Ван Ман) с китайката Сун Куей. Тази вечер в галерия "Аросита" от 18 ч. художникът ще открие изложбата "Мъртво течение". За първите творчески искри, живота между три култури и..

публикувано на 16.05.24 в 12:45