Денят на българо-унгарското приятелство се отбелязва на 19 октомври. За първи път се отбелязва през 2016 година.
Празникът се ползва с подкрепата на българското Народно събрание и унгарското правителство. Обявяването на 19 октомври за Ден на българо-унгарското приятелство е прието с решение на Народното събрание на 15 септември 2016 г.
На този ден се провеждат редица инициативи и прояви, показващи общите моменти в историята. Също така се обсъждат позиции на двете държави по актуални проблеми на съвремието и се провежда културен обмен.
На 19 октомври Българската православна църква чества Свети преподобни Иван Рилски. През 1183 г. мощите му са пренесени от Средец в унгарската столица Естергом, а след това отново са върнати.
“През 2016 г., по инициатива на българския представител в унгарския парламент, и двата парламента приеха единодушно решение този ден да бъде обявен за Ден на българо-унгарското приятелство. Честванията се редуват – година в България, година в Унгария.
Българската общност в Унгария винаги е служела като мост между двете страни и активно е посредничела при диалога. Това е едно продължение на отношенията, но от 2016 г. тези неща се институционализираха на държавно ниво. И има повод за официални чествания. Цялото посещение ще завърши с един голям концерт на 21 октомври на сцената на театър “Сълза и смях“, в който участват български фолклорни състави“.
Строителството на културно-образователния център, който се финансира от Унгария с 10 млн. евро
“Това е най-големият проект на българската общност в близост до Българския културен дом и Българската православна църква в Будапеща. Той ще приюти в себе си българската детска градина, българското училище, Института за изследване на българите в Унгария“, посочва още тя.
Българското градинарство
“През 2018 г. беше прокарана идеята “Българското градинарство“ да бъде обявено за част от световното духовно наследство. Надявам се, че в скоро време ще бъдат направени съответните стъпки в това отношение. Тази идея се роди на една международна конференция, тъй като в момента тече един проект по пътя на българските градинари с участието на музеи и научни институции от България, проследявайки техния път, не само в България, но през Румъния, Словакия и Австрия – става въпрос за международен проект.“
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
Все повече научни изследвания насочват вниманието към психичното здраве на жените след раждане и необходимостта от навременна и достъпна подкрепа. В предаването "Време за наука" бе представен иновативен проект – виртуален терапевт, създаден да помага на жени, страдащи от следродилна депресия. Една от създателките на платформата "Мамфидент",..
Софиянци често казват с ирония, че виждат какво дишат. Въпреки че проблемът със замърсяването на въздуха е национален, столицата се намира в центъра на дебата не само заради голямата концентрация на население, но и поради значителното потребление на енергийни ресурси. Около 30% от целия използван газ в България отива за осигуряване на парно и топла..
Фондация "Ела и ти" за пета поредна година покани хора с увреждания да изкачат Черни връх, водени от силата на общността. "Панти, шейни, усмивки" – така наричат събитието, защото за тях следите в снега са белег на споделените емоции, а усмивките – знак, че си част от нещо по-голямо. С помощта на доброволци и планински спасители участниците успяха..
На 20 февруари 2025 г. във Висшето училище по финанси и застраховане (ВУЗФ) се проведе тържествената церемония по връчването на Годишните награди за образование по икономика в средните училища за 2024 г. Събитието, което се организира за втора поредна година, има за цел да отличи и признае успехите на ученици, учители и директори, доказали своите..
В днешния свят финансовата грамотност е съществено умение, което трябва да бъде интегрирано в образованието. В рубриката "Темата на деня" експерти обсъдиха как личните финанси могат да станат част от знанията, които българските ученици получават в училище, и как представители на бизнеса могат да допринесат с личния си опит. Гости в ефира на "Нашият..
Обучението на деца със специални образователни потребности (СОП) е предизвикателство както за родителите, така и за учителите. Една от причините е..
Колкото е необяснимо абсолютното, толкова е необяснимо и това, което ни подтиква към неговото търсене, смята актьорът Стелиан Радев. Той влиза в ролята на..
Дискусията започва с изследването, което пише професор Александър Кьосев за "Чевенгур" на Андрей Платонов, използвайки единствения завършен роман на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg