Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Милена Ташкова: Може ли животът да се измерва в килограми?

Милена Ташкова
Снимка: личен архив

Зад всяко хранително разстройство се крие психичен и емоционален проблем. Ето защо проектът “Живот на килограм” помага на тийнейджърите да се справят с проблема. Повече за него в "Нашият ден" разказва клиничният психолог Милена Ташкова, която заедно със своите колеги от "Психодраматична работилница“ и фондация “Извън кръга“ от 2018 г. активно се занимават с превенция на хранителните разстройства.

"В последните години темата за хранителните разстройства е нещо като епидемия. Почти всеки трети тийнейджър е с някакъв вид хранителен проблем.

Когато става дума за тийнейджъри, това най-често са неувереност и нехаресване. Ако към тях си  добавят и трудности в семейството, раздели, провали в адаптацията, то почти сигурно е, че подрастващите ще потърсят своето спасение в храната, като най-достъпно удоволствие.

"Храната не е фон, тя е абсолютен фокус. Тийнейджърът се мери, вижда, че малко е отслабнал. Това още повече го мотивира и още повече започва да се задълбочава. В един момент той не може да мисли за нищо друго. Когато хапне малко повече, започва да се чувства виновен и това води до много висока тревожност. Храната се превръща в едно чудовище, което трябва да излезе от него.

Работа на психотерапевтите не бива да бъде само към страдащите от хранително разстройство, а с техните близки и хората от тяхното обкръжение. Родителите са важен ресурс и тяхната роля е от съществено значение за лечението на хранителните проблеми при децата и юношите. Те страдат не по-малко от своето дете в тази сложна ситуация и съвсем естествено това поражда въпроси. 

Предстоят две безплатни обучения към професионалисти, които да могат да правят тази програма в училищата. Това са педагогическите съветници и психолози, защото те виждат тази необходимост“, разяснява Милена Ташкова.

Целия разговор с Милена Ташкова можете да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Артистични инсталации от цветя ще украсят Враца

Представяме ви една пъстра покана от Враца, където днес стартира Фестивалът "Цветна пролет". Събитието обединява флористи от цялата страна, които ще създават артистични цветни инсталации по централната пешеходна зона. Очаква се богата и наситена с цветове програма, за която разказа Радосвета Крумова – главен експерт "Култура" в Община Враца...

обновено на 11.04.25 в 09:51

Арт работилници и кинопрожекции събират младежи в Априлци

В Априлци започва минифестивалът "Всеки може да твори". Мястото, избрано за събитието, е общинският парк в квартал "Ново село". Млади творци от Литва, Латвия, Унгария и различни краища на България ще представят програма с работилници по музика, рисуване, танци, театър и кинопрожекции. В основата на еднодневния фестивал стои..

обновено на 11.04.25 в 09:16
IV издание на Градски фестивал на семената

Градски фестивал на семената

На 29 март за четвърти пореден път в София бе проведен Градски фестивал на семената. Освен традиционната размяна на семена, в програмата на фестивала имаше и лекции – свързани както с отглеждането на растения и запазването на агробиоразнообразието чрез възпроизвеждане на семената от стари местни сортове, така и такива, представящи инструментите на..

публикувано на 09.04.25 в 17:39

Анестезиологът проф. Темелков: Не бързайте със заключенията за трагедията в Пловдив

В ефира на медицинското предаване Lege Artis проф. д-р Атанас Темелков – дългогодишен анестезиолог в МВР-болница – коментира трагичния случай с починалото дете в Пловдив. Според него прибързаните изводи в обществото и медиите крият риск от неправомерно насочване на вината и пропускане на съществени детайли в разследването. "В момента се..

обновено на 09.04.25 в 12:48