Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Милена Ташкова: Може ли животът да се измерва в килограми?

Милена Ташкова
Снимка: личен архив

Зад всяко хранително разстройство се крие психичен и емоционален проблем. Ето защо проектът “Живот на килограм” помага на тийнейджърите да се справят с проблема. Повече за него в "Нашият ден" разказва клиничният психолог Милена Ташкова, която заедно със своите колеги от "Психодраматична работилница“ и фондация “Извън кръга“ от 2018 г. активно се занимават с превенция на хранителните разстройства.

"В последните години темата за хранителните разстройства е нещо като епидемия. Почти всеки трети тийнейджър е с някакъв вид хранителен проблем.

Когато става дума за тийнейджъри, това най-често са неувереност и нехаресване. Ако към тях си  добавят и трудности в семейството, раздели, провали в адаптацията, то почти сигурно е, че подрастващите ще потърсят своето спасение в храната, като най-достъпно удоволствие.

"Храната не е фон, тя е абсолютен фокус. Тийнейджърът се мери, вижда, че малко е отслабнал. Това още повече го мотивира и още повече започва да се задълбочава. В един момент той не може да мисли за нищо друго. Когато хапне малко повече, започва да се чувства виновен и това води до много висока тревожност. Храната се превръща в едно чудовище, което трябва да излезе от него.

Работа на психотерапевтите не бива да бъде само към страдащите от хранително разстройство, а с техните близки и хората от тяхното обкръжение. Родителите са важен ресурс и тяхната роля е от съществено значение за лечението на хранителните проблеми при децата и юношите. Те страдат не по-малко от своето дете в тази сложна ситуация и съвсем естествено това поражда въпроси. 

Предстоят две безплатни обучения към професионалисти, които да могат да правят тази програма в училищата. Това са педагогическите съветници и психолози, защото те виждат тази необходимост“, разяснява Милена Ташкова.

Целия разговор с Милена Ташкова можете да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Биоразградимост

Анджела Иванова е част от малък екип, чието производство на биоразградими опаковъчно и ламиниращо фолио, е готово, буквално на "нисък старт" да започне с пълна пара. Годините експерименти, тестове, сертифициращи процедури и търсенето на машина се увенчават с успех, защото успехът определено очаква продуктите на компанията на Анджела и..

публикувано на 02.07.24 в 18:53

"Education+", или как да намерим своето професионално място в България?

А сега накъде?  Това е въпросът, който често си задават младите хора след завършване на университет. Точно за тях е платформата Education+. Тя е създадена от млади хора за млади хора и цели да се справи с младежката безработица. Тази иновативна платформа успя да впечатли журито на тазгодишното издание на “Академия за иновации”. В ефира на рубриката..

обновено на 02.07.24 в 12:45

Инж. Венцислав Славков: Спалните вагони са най-предпочитани, но местата са ограничени

В ефира на “Нашият ден” инж. Венцислав Славков , управител на "БДЖ – Пътнически превози" ЕАД, сподели информация за текущите инициативи и предстоящите подобрения в железопътния транспорт в България. Той разказа, че от вчера е започнал да работи извънреден сутрешен влак за Бургас , който спира на спирка "Искърско шосе",  за да осигури връзка с Летище..

публикувано на 02.07.24 в 10:18

Да живееш лесно

Ден преди посрещането на изгрева с July morning на Uriah Heep от много българи, си припомняме друг хит на групата – Easy livin’ – "Да живееш лесно".  Всъщност стремежът към по лек и пълен с повече удобства живот е движил човешката цивилизация, откакто съществува човечеството. Техническите придобивки обаче и разцветът на консуматорското общество..

публикувано на 01.07.24 в 11:10

Светлана Драгнева: Имаме кураж и воля, за да продължаваме напред

Деветнадесетата световна среща на българските медии, традиционно организирана от БТА, се проведе в Одеса, Украйна, между 18-21 юни, под мотото "Медии и общност". Наред с много срещи на различни нива, наред с посещението на ключови места, градове и села, свързани с българите и историята им в Украйна, бяха сключени договори и подписани меморандуми за..

публикувано на 01.07.24 в 10:11