Вдъхновен от живота и творчеството на виртуоза на цигулката Николо Паганини, "До последния каприз" се нарича филмът на актьора Иван Юруков. На 27 октомври се навършват 240 години от рождението на големия композитор и цигулар.
Сценарият е базиран върху биографичния роман "Паганини: Дяволският танц" на Ендре Барат, както и на авторската композиция на Паганини "24 каприза", която и до днес си остава най-сериозното предизвикателство за цигуларите. Звучащите във филма части от "24 каприза" на Паганини са изпълнени от световноизвестния цигулар Светлин Русев, който изпълнява ролята и на най-добрия приятел на един от главните герои.
Участие вземат Георги Тенев, Стоян Младенов, Милена Аврамова, Иван Зикатанов, както и младите таланти Мартин Тодоров и Пепи Тодоров. Екипът, заснел продукцията, е предимно от дебютанти в киното, като броени дни операторът на лентата Галина Василева бе удостоена със специалната награда за най-добър операторски дебют на фестивала "Златното око".
Целият процес по заснемането на "До последния каприз" в уюта на родопското село Делвино е белязан от знаци, които Иван Юруков вярва, че не са случайни. Не е случайно и това, че Паганини напуска този свят на 27 май – датата, на която е роден актьорът от Народния театър. На 27 октомври 2022 г, когато е прожекцията в кино "Одеон", е денят, в който се навършват 240 години от рождението на Паганини. Още по-любопитното е, че на същата дата е родена и композиторката на филма Рая Шопова.
На 27 октомври 2022 г. от 18.00 ч. в кино "Одеон" е и прожекцията на новия игрален филм на актьора Иван Юруков "До последния каприз"
Чуйте повече от звукови яфайл.
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..
Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..
"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..
Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..
В редакция "Хумор и сатира" знаем, че всичко е измама, но това не е причина да не търсим постоянно истинското. Какво сме открили тази седмица можете да разберете в неделя, веднага след новините в 18 часа , когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Татяна Лолова, Васил..
Галерия "Стубел " представя избрани творби на Спартак Дерменджиев. Всъщност подбраната колекция, изградена като своеобразно работно ателие на артиста,..
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg