Уличното осветление в община Кюстендил преминава на режим. Мярката ще бъде предприета след днешния Димитровден. Осветлението по улиците ще бъде изключвано през времето от 22:30 часа до 5:30 часа сутринта. Предстоят срещи с ръководството на полицията в града.
Чуйте каква е реакцията на жители на града.
“Уличното осветление е основна нужда на живеещите в по-малки или по-големи населени места. Доказано е, че работещото улично осветление намалява престъпността и инцидентите по пътищата“, казва в “Нашият ден“ д-р Драгомир Цанев от Центъра за енергийна ефективност и допълва:
“Не би трябвало да има съмнения дали трябва да имаме улично осветление. Въпросът е как да направим така, че уличното осветление да е възможно най-ефективно?“
По-добрите решения...
“Ние твърде много разчитаме на държавата и не се обръщаме към други източници. Имаме няколко примера, които са в обратната посока. Община Габрово например, без да чака субсидия реализира ЕСКО схема, договор с гарантиран резултат в уличното осветление, точно преди увеличението на цените не електроенергията завърши своя проект, така че в момента разполага с модерно съвременно осветление.
Колкото по-бързо общините реализират мерки за енергийна ефективност, толкова по-добре. Съветът ни е да се опитват да правят максимално ефективни проекти без да изчакват поредната грантова програма, поредното безвъзмездно финансиране. Финансовите параметри в момента са изключително добри, въпросът е на смелост и на техническа подкрепа“, посочва още той в интервю за БНР.
“Когато говорим за Плана за възстановяване в другите държави, виждаме, че всички те използват кредитен ресурс. Държавата или Европейския съюз в случая подпомагат част от изпълнението на проекта, но за другата част се търси кредитно финансиране“, посочва още той.
Според него “бавно и късно, но вече започваме да градим култура за ранно инвестиране и за умно ползване на ресурсите за енергийна ефективност“.
Какви климатици да търсим?
“Трябва да търсим такива с висок сезонен коефициент за преобразуване. Той ще работи толкова по-добре, колкото по-добро е състоянието на сградата – изолация на стени и прозорци“, посочва още Цанев.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
Във "Време за наука" отправяме интересно предложение за ваканцията към децата и техните родители – лятната образователна програма на Националния природонаучен музей – БАН. Веселина Чирова , екскурзовод в музея, разказва повече за инициативата: "Целта е децата да натрупат нови знания за природата и да се забавляват по интересен начин...
В "Часът на етиката" – съвместната рубрика на "Време за наука" и секция "Етически изследвания" на Института по философия и социология при БАН – с проф. Стоян Ставру говорим за пресечните точки между етиката и музиката, за акустична справедливост и за изваждането на звук и глас от контекста им. В началото на разговора проф. Ставру предлага на..
На 8 юли в Европейския парламент ще се състои гласуването по повод приемането на България в еврозоната и ще бъдат одобрени законодателните актове, които уреждат присъединяването ни. На този ден се очаква и решението на Съвета на ЕС, което ще бъде финалният акт за приемането на евровалутата в България. Какво ще се случи след тази дата, какви са..
Журналистът от БиБиСи и "най-пишещ за крикет български журналист" Васил Велев разказва за най-причудливите и необичайни спортове по света – от гледане на труднодостъпни и опасни места до плуване в кална торфена река. Повече от 600 години някъде из Глостършър, Англия, се провежда състезание по търкаляне на пита сирене по стръмен склон. В..
В това издание на предаването "И рибар съм, и ловец съм" можете да чуете Борис Иванов и Любомир Николов, представители на сдружението "Искър" - София, които ще разкажат за почистването и облагородяването на бреговете на река Искър. Те са изградили едни доста удобни и сенчести почивалки, като са вдъхнали нов живот на едни стари палета, оформили..
"Има една приказка, че дяволът е в детайла… Богът е там. Точно там е вдъхновението, златната ръка и огънят на мерака, на това наистина да направиш нещо, да..
Националната галерия отбелязва 100 години от рождението на Владимир Гоев (1925 – 2013). Той еот поколението български живописци, утвърдили се през втората..
"Ние започнахме да правим тези концерти като отговор на самотата и алиенацията от пандемията и от невъзможността да направим сигурен фестивал през есента."..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg