Медицината от разстояние и провеждане на лекарска консултация онлайн изискват нуждата от споделеното медицинско досие. Обикновено дигиталният здравен картон съхранява и защитава информацията и дава възможност за споделяне при нужда за по-точно диагностициране. В много от страните по света телемедицината и електронният здравен картон отдавна са намерили своето активно приложение в здравната система.
"Ние сме единствената европейска държава, в която няма никакъв регламент за това как се води здравен запис, какво е медицинско досие. Това поражда проблеми и за лекарите и за пациентите и не дава възможност да реализираме електронното здравеопазване. И тази негова част, която включва телемедицината", посочва в "Нашият ден" Мария Петрова, адвокат по медицинско право.
Електронното здравеопазване може да запуши пробойните на здравната система
Често пациенти споделят, че в епикризите им пише не точна информация, за да се ползва определена клинична пътека, която дава достъп до определени изследвания или болничен престой.
"Когато имаме такава опороченост на входните данни, няма как да искаме качество при изхода, за това няма добър анализ на нещата, които се случват в сферата на здравеопазването. Затова няма и адекватен бюджет, защото не знаем реално къде и за какво харчим пари", твърди Мария Петрова.
Интернет магазин ли е телемедицината?
Напредващото в технологиите общество и предизвикателствата, които пандемията ни донесе, трябва категорично да се замислим, че правната рамка трябва да обслужва обществения интерес. Една голяма част от услугите, които се предоставят от телемедицината, страдат от порока, че са абсолютно нерегулирани.
"Такъв тип платформи и такъв вид предлагане на услуги, освен регулирани в закон, трябва да се регулират с изменения в Закона за здравето. Трябва да се доразвие нормативната уредба в една наредба, като подзаконов нормативен акт и там ясно и категорично да се опишат общите условия и правилата, при които ще се прилагат съответните видове услуги. Защото едно е да говорим за диагностика, друго е да говорим за рехабилитация, трето е да говорим за терапии и лечение или профилактика", посочва експертът по медицинско право.
Целия разговор с Мария Петрова можете да чуете в звуковия файл.
В ноемврийското издание на рубриката "Часът на етиката" в предаването "Време за наука" се обсъжда социалният модел на увреждането и идеята за грижа. Гост на предаването беше д-р Гергана Мирчева от Института за философски изследвания (ИФС) към БАН, която разгледа етическите измерения на грижата и тяхната социална значимост. Според д-р Мирчева е..
В студените зимни месеци темата за бездомните хора става особено актуална. Липсата на подслон, храна и здравни грижи често поставя живота на тези хора в риск. В ефира на "Нашият ден" Евгений Радушев, ръководител на мобилна група за бездомни към организацията "Каритас", сподели предизвикателствата, пред които се изправят бездомните, както и..
За "местните агенти", които преодоляват недостатъците на градския и обществен живот, в "Нашият ден" разговаряме Марина Кисьова , която събира около себе си активните граждани на Пловдив . Преди 15 години Кисьова заминава за Ирландия, където по европейска доброволческа програма се занимава с благотворителност. След завръщането си в България..
Михаил Мишев е журналист на свободна практика, който работи върху дезинформационните наративи, разпространени в ромските общности на България. Мишев се включва в "Нашият ден" от Сливен, където е една от най-големите ромски махали у нас. "Страхът води хората към някакви действия, той е универсален инструмент за влияние" , казва..
"Моята борба за дете и процедурата стартира през ноември-декември 2006, а дъщеря ми се роди през 2019 година след много усилия и борба. През този период видях проблеми в обществото ни, за които не предполагах, че съществуват, а именно за проблемите на бездетните двойки в България, които са над 200 000 в момента. Над 50 000 семейства у..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се..
Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg