Медицината от разстояние и провеждане на лекарска консултация онлайн изискват нуждата от споделеното медицинско досие. Обикновено дигиталният здравен картон съхранява и защитава информацията и дава възможност за споделяне при нужда за по-точно диагностициране. В много от страните по света телемедицината и електронният здравен картон отдавна са намерили своето активно приложение в здравната система.
"Ние сме единствената европейска държава, в която няма никакъв регламент за това как се води здравен запис, какво е медицинско досие. Това поражда проблеми и за лекарите и за пациентите и не дава възможност да реализираме електронното здравеопазване. И тази негова част, която включва телемедицината", посочва в "Нашият ден" Мария Петрова, адвокат по медицинско право.
Електронното здравеопазване може да запуши пробойните на здравната система
Често пациенти споделят, че в епикризите им пише не точна информация, за да се ползва определена клинична пътека, която дава достъп до определени изследвания или болничен престой.
"Когато имаме такава опороченост на входните данни, няма как да искаме качество при изхода, за това няма добър анализ на нещата, които се случват в сферата на здравеопазването. Затова няма и адекватен бюджет, защото не знаем реално къде и за какво харчим пари", твърди Мария Петрова.
Интернет магазин ли е телемедицината?
Напредващото в технологиите общество и предизвикателствата, които пандемията ни донесе, трябва категорично да се замислим, че правната рамка трябва да обслужва обществения интерес. Една голяма част от услугите, които се предоставят от телемедицината, страдат от порока, че са абсолютно нерегулирани.
"Такъв тип платформи и такъв вид предлагане на услуги, освен регулирани в закон, трябва да се регулират с изменения в Закона за здравето. Трябва да се доразвие нормативната уредба в една наредба, като подзаконов нормативен акт и там ясно и категорично да се опишат общите условия и правилата, при които ще се прилагат съответните видове услуги. Защото едно е да говорим за диагностика, друго е да говорим за рехабилитация, трето е да говорим за терапии и лечение или профилактика", посочва експертът по медицинско право.
Целия разговор с Мария Петрова можете да чуете в звуковия файл.
Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...
Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..
В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..
За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..
Fishlove е дългосрочен проект, посветен на опазването на моретата и океаните. Инициативата е стартирана през 2009 година по идея на Никълъс Рол, собственик на верига ресторанти за морска храна и партньорката му – актрисата Грета Скаки. На 18 февруари се състоя представянето на изложбата Fishlove със снимки на известни личности от кино и..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Глобалната среща за изкуствения интелект в Париж постави нови въпроси и предизвикателства пред света. Технологичните гиганти очертаха бъдещето на тази..
"Нирвана" от Константин Илиев е първата премиера на Великотърновския театър "Константин Кисимов" за 2025 година. Постановката по пиесата на големия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg