Излезе от печат “Наръчник за обосновано включване на ДЕЦА АУТИСТИ в училищна среда“, създаден като част от проекта на Европейския съюз Еразъм, проект IREAMS.
Той е предназначен за учители и специалисти, които участват във включването в училищна среда или в детската градина.
„Наръчникът не претендира да бъде ръководство за потребителя, а да предостави едно уважително въведение в сложността на аутизма и се опира на трансверсален подход към различните методологии, използвани във всяко училище или социална институция. Изграден е благодарение на опита и дългогодишната работа на професионалисти от различни области с деца, младежи и възрастни с РАС, с приноса на семействата, а също и на самите аутисти“, пише на страницата си екипът на сдружение “Дете и пространство“.
Първото му официално представяне пред широка публика е планирано съвместно с Община Русе на 26 октомври в Зала „Заседателна“ в Регионална библиотека „Любен Каравелов“ от 14.00 часа.
“Наръчникът е предназначен предимно за учители, но не само, защото е писан от няколко родителски организации с много опит – от Франция, Белгия, Испания и Италия. Приятно ми беше да разбера, че основните опорни точки, от които те тръгнаха да работят по наръчника, бяха споделянията на възрастни аутисти, които са успели в един момент да напишат през какво са преминали и къде са основните им разминавания с близките хора“, разказва в ефира на “Нашият ден“ д-р Весела Банова, председател на сдружението.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава Величков от Инициатива "Правосъдие за всеки". Оставането на Борислав Сарафов на поста му "Висшият съдебен съвет (ВСС) реши да направи едно обсъждане и да стигнат до едно становище, не решение, а..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите атаки и далеч не само. Как и защо в близко бъдеще само AI модели ще могат да се изправят срещу Deep Fakes. Коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Борис Грозданов , ръководител на..
Въпросите, свързани с промяна на името и фамилното име, имат важно значение за лицето, което ги носи. В редица случаи се налага да бъдат променени по лични и други причини. Материята, относно имената на гражданите, се урежда в Закона за гражданската регистрация. Промяната винаги става само по съдебен път, промяната е по реда на Гражданския процесуален..
Споделеното родителство – защитен ли е най-добрият интерес на детето? Защо е важно за детето да има съвместно упражняване на родителските права, равностойно и равнозначно участие на двамата родители в живота му? Народното събрание прие на първо четене 3 законопроекта за промени в Семейния кодекс, свързани със споделеното родителство, внесени от ИТН,..
На 10 юли десетокласникът Кристиян Вълев – момче с детска церебрална парализа, изкачи връх Мусала с помощта на специализирана количка. Тази негова мечта сбъднаха доброволците от фондация "Ела и ти". Събитието с наслов "С Криско на Мусала" е част от тяхната кауза за по-достъпни природни гледки и кътчета, с което за пореден път напомнят, че планината е..
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg