Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Интересът към “Живак“ не стихва вече 10 години

Един от най-дълго играните моноспектакли в столицата

Снимка: @crediartetheatre

На днешния Димитровден двама горди носители на популярното име гостуват в предаването “Нашият ден“. Това са актьорът Димитър Живков и режисьорът на спектакълът “Живак“ – един от най-дълго играните моноспектакли в столицата.

Димитър Живков е автор на пиеса, посветена на врачанския манталитет, чувство за хумор и светоглед. В спектакъла “Живак“ се “съчетават три разказа, съчетаващи различни уникални човешки съдби, разиграни с патос и майсторство“ – така  описват създателите на постановката своето произведение. 

“Този спектакъл е изграден основно върху мои наблюдения. Бях провокиран от това, че в четвърти курс в театралната академия ми попадна един текст на врачански автор, който беше на диалект, и реших да го направя за дипломна работа по сценична реч. Получи се добре и се прие добре от преподавателите и от публиката, а в мен се зароди някаква идея да развия материала и да го направя по-голям спектакъл“.

 Това каза в интервю за БНР Димитър Живков.

“Чисто личната ми мотивация беше, че дълго време, докато бях в театралната академия, криех, че съм от Враца. Може би покрай материала, който направих като дипломна работа, се провокирах да преборя тази своя грешка, да разработя някакъв по-голям материал. Идеята дълго време седеше в мен – и в Сливенския театър, и когато бях в Стара Загора, се опитвах нещо да направя, но не попаднах на точните материали, докато не се срещнах с Димитър Стефанов и му подхвърлих идеята за такъв спектакъл“, посочи още той и допълни:

“Така разработихме идеята за човека, който се връща към корените си. Може би най-смешното в него е, че представяме моменти от събития и житейски случки, през каквито всеки един българин преминава“.

“Спектакълът е интересен на зрителя, защото касае теми, които са близки и всеки един зрител може да е съпричастен към проблемите на героите. За десет години страната много се разви и премина през много фази, през немалко сцени и турнета. Ние самите пораснахме с този спектакъл“, казва в ефира на “Нашият ден“ режисьорът Димитър Стефанов.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Харалд Йенер

"Вълче време. Германия и германците 1945 – 1955" от немския журналист Хералд Йенер

Доц. д-р Владимир Златарски представя в "Артефир" документалното изследване на германския журналист Хералд Йенер, озаглавено "Вълче време. Германия и германците 1945 – 1955". По думите на доц. Златарски, който заедно с проф. Богдан Мирчев, е консултант на изданието, книгата представлява сериозно явление на нашия книжен пазар. "Това е..

публикувано на 19.07.25 в 08:35

Лили Гогова, синът ѝ Сашко и изкуството да сгъваш смисъл

Срещнахме ги в пълен състав на петото издание на чудесния фестивал "Хисарлъка Expirience", където, под една шатра накичена с красиви тениски, торбички и други неща, те, заедно със своите съмишленици и ментори, очакваха малки и големи да се потопят в чудния свят на древното източно изкуство оригами. "Те" са Лили Гогова, нейният съпруг Николай и двете..

публикувано на 18.07.25 в 16:20
Снимката е илюстративна

Нещо полезно, ценно или вкусно

В редакция "Хумор и сатира" следим какво става не само у нас, но най-вече по света, защото оттам може да падне нещо полезно, ценно или вкусно. За една възможност от далечна Япония ще разкажем в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ще чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Климент..

публикувано на 18.07.25 в 15:15
Клери Костова - Балцер

Пророкът Джордж Оруел

"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във Великобритания. Там тя е част от обществото на Оруел и предлага на българските читатели свое изследване на непознати факти от живота на писателя. "Когато завършва Итън, Оруел заминава в Бирма, където пет..

публикувано на 18.07.25 в 08:55

Многоликият свят на Васил Захариев в мащабна изложба

"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази вечер (17 юли) в 18 часа.  Васил Захариев е график, бил е ректор на Художествената академия, преподавател, интересувал се е от изкуството на Българското възраждане, а изложбата, която има дълъг живот..

публикувано на 17.07.25 в 15:41