За втора поредна година в очакване на Деня на народните будители от 19 септември до 31 октомври в Terra култура се излъчи поредица, посветена на непознати факти и данни за българската будителска мисия на съвременни и исторически личности.
Своя "код будител" дават участниците в шестте излъчени епизода, както следва: Катя Зографова за жените – будителки и майки; д-р Ерик Евтимов за "Егрекът" и "Шака ореси"; д-р Петър Величков за Яна Язова; Явора Стоилова – като последната от Яворовия род; Димитър Митев и отец Методи Корчев за свещеника в живота ни; реанимационен екип в Спешна помощ в София – д-р Дарко Манчевски и медицинска сестра Ива Кацарова – за Спасението и спасителите.
Орисница на тазгодишната поредица е Катя Зографова, една съвременна будителка, изследователката и писателка. Нейната нова книга "Фани Попова-Мутафова – житие и страдание" е мислена като част от това честно, но не деструктивно, а градивно явяване на "великата сянка“ на най-голямата българска белетристка, една жена с много страдалческа съдба, въвлечена в политическите въртопи на своето време.
"Вече 33 години съм професионален служител на паметта, тъй като работя в Националния литературен музей и съзнанието ми е така настроено да търся при това документално тази памет. Но цялата, не елейната, календарна, а една друга изстрадана, дълбинна понякога болезнена памет. Истината за сложното и трагично битие на национални фигури“, споделя Катя Зографова.
Когато се говори за будитеството, това е ежедневният труд, а не фанфарите. Думата, която тя избра за код будител, е "незабрава".
"Моите будителства са моите книги, моите литературни разходки и моята работа в музея. Будителите са не само книжни хора, хора на перото и на четката. Живеем във време, в което трябва да сме войни на паметта, да предизвикваме обществен дебат. Да инициираме това възкресение на паметта“, твърди Катя Зографова.
Завръщането към будителската мисия, родовата памет и силата на кръвта е отразено в обръщението на втория герой от поредицата д-р Ерик Евтимов.
"В навечерието на Деня на родните будители желанието на всеки един от нас да бъде будител е във възможността да представи малките и искрените неща, които могат да ни донесат едно удоволствие от общуването с предците“, казва той. Неговата дума за код будител е "прераждането на добротата“.
Неслучайно д-р Петър Величков, изследователят на Яна Язова, твърди, че "всичко това напомня една строшена чаша, която трябва да съберем и залепим отново“. И допълва, че тя е уникален случай за българската литература.
Според него "каквото и да се случва с България, великите българи не са забравени, а делата им не са потулени. Техните борби и подвизи в името на българщината не са били напразни. Но удивление събужда и историята на празника. Този светъл ден ми прилича на Феникс, възкръснал от пепелта. Както самата България не веднъж възкръсва“. Думата, която избра възкресителят на Яна Язова за код будител е "стожер“.
В четвъртия епизод на поредицата Явора Стоилова, последната от Яворовия род, разказва за Яворов, скритото, явното и другите. За важността на духовното ДНК и за важността на духовната връзка между хората, която ги прави не по-малко роднини.
"Любовта е най-пряката връзка между будителите и събудените от тях. Мисля, че трябва да приобщим мъртвите будители към нашето съвремие, за да бъдат живи посланията им. Ако може да ги освободим дори от ореола на богоизбраните и да ги възприемем като хора като нас, които са живели, страдали и са натрупали опит и разбрали онова, което ние трябва да разберем благодарение на техните послания“, твърди Явора Стоилова. Думата, която избра последната от Яворовия род за код будител е "любов".
За пътя към вярата в петия епизод говорят отец Методи Корчев и Димитър Митев, изследовател и автор на книгата "Как станах свещеник". Той е ръководител на проекта "Хоровата църковно-славянска музика в столицата – наследство и съвременност“.
Думата, която избраха отец Методи Корчев и Димитър Митев за код будител е "свещен".
Реанимационен екип в Спешна помощ в София – д-р Дарко Манчевски и медицинска сестра Ива Кацарова – за Спасението и спасителите
Когато знаем, че силата е в нас, че любовта на хората и това да бъдем заедно в навечерието на Деня на народните будители с истината за будителската мисия и осъзнаването на нейната трудност. Ето и кодът: "Незабрава, прераждане на добротата, стожер, любов, свещен, искрящ, истински".
Повече за посланието и код будител можете да чуете в звуковия файл.
Около 40% от хората в Източна Европа и Централна Азия, които са заразени с HIV, не знаят за това. Това сочи доклад, оповестен във връзка със Световния ден за борба със СПИН, който отбелязахме на 1 декември. Има спешна нужда от стратегии за подновяване на тестването за HIV в 53-те държави, за които отговаря Европейския офис на Световната..
Генетикът доц. д-р Мария Левкова , специалист по медицинска генетика от Медицинския университет и УМБАЛ "Св. Марина" във Варна, е една от носителките на приза "За жените в науката" за 2024 година. В Lege Artis доц. Левкова разказва за своята научна разработка, свързана с изследване на генетичния и епигенетичен профил на рака на дебелото..
В дните преди Деветата годишна изложба на Дружеството на анималисти, флористи и научни илюстратори (ДАФНИ), Христина Грозданова – изкуствовед и един от двигателите на организацията, сподели пред "Нашият ден" за смисъла и успехите на сдружението. "Неочаквано за мен и за приятелите, които създадохме тази организация, ДАФНИ вече съществува..
За оралната грижа при децата и при възрастните в Lege Artis говори д-р Борислав Миланов , главен секретар на Българския зъболекарски съюз. Днес се провежда годишната кръгла маса с цел отчитане на постигнатите резултати и очертаване на стратегия, информира д-р Миланов. Специалистът изразява благодарност към присъстващите представители на МЗ,..
Илияна Семерджиева, посланик на Европейския климатичен пакт, споделя в ефира на "Нашият ден" своето виждане за важността на климатичната тема и начините, по които тя я превръща в част от ежедневието и мисията си. Според нея климатичните промени вече не са просто тема за конференции или доклади – това е реален проблем, който засяга всички и който..
Представлението "Апокриф" на театрална работилница "Сфумато" задава въпроси за живота между този и онзи свят, за срама, за битката между доброто и злото...
Когато викаш, за да бъдеш чут, всъщност пречиш на другия да те чуе. А когато искаш да разбереш повече за себе си и отношенията си с човека, с когото си..
В стилистиката на любимия филм "Неочаквана ваканция" зададохме въпроса към д-р Антония Първанова, която за пръв път гостува в седмичното издание "За..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg