"Трябва да подхранваме душевността, която всеки от нас носи вътре в себе си, да се грижим за нея и да я изкарваме наяве във всеки един ден, за да може да бъдем вдъхновявани от нашите будители, но и самите ние да действаме будителски на всичко около нас", смята актрисата Елизабет Марангозова. В Деня на народните будители тя и колегите ѝ Александра Лашкова, Бояна Авджиева, Тодор Беров и Явор Гаджев ще хранят душата и ще будят усещанията на публиката в Yalta Club. В 19 часа мястото ще се превърне в дом на един истински празник на будността със спектакъла "България – един век поезия и музика".
На тазгодишния 1 ноември отбелязваме 100 години от първото честване на Деня на народните будители, затова и спектакълът на Елизабет Марангозова ще отдаде почит на българската поезия и музика през това столетие. Той представлява едно пътешествие през десетилетията на ХХ и ХХI век.
Поетично-музикалните етюди, изпълнени от актьорите в представлението, ще включват стихове на поетите Александър Секулов, Борис Христов, Добри Жотев, Камелия Кондова, Яна Язова и други, които ще бъдат изненада за публиката. В симфония с тях ще звучи и пъстър букет от музикални произведения, които говорят за стилистиката на различните декади – песни, които са музикантски, разпознаваеми и представителни за всяка една епоха.
Елизабет Марангозова създава този спектакъл от любов към сцената, към лириката и музиката, към изкуството като цяло. Производното на всичко това, както казва тя, е вдъхновението, което любовта ражда, и именно то е двигателят на този спектакъл.
"Много се надявам да отзвучи ярко и ясно, като всички песни и стихове, които сме избрали, в душата на хората и наистина да усетят, че ние празнуваме всъщност това да сме будни душевно, да сме будни сетивно, да сме будни с мозъка, с рацио, и с всичко, което ни прави повече хора. Според мен това е да си буден – да си повече човек."
Актрисата е на мнение, че да бъдеш човек, при това с главно Ч, е велико, макар и да ни носи страх понякога. Спектакълът цели да ни припомни смисъла в този устрем и да докосне най-нежните и емоционални струни на човешката душа.
Словото прави човека уникален като вид, твърди Елизабет Марангозова. Неслучайно точно словото е и ключовата съставка в спектакъла "България – един век поезия и музика". То е същественият елемент, който оказва влияние и върху самосъзнанието ни.
"Изразяването на емоциите ни – най-дълбоките, възвишени и съкровени емоции, всъщност трябва да е едно от най-висшите умения и цели на това да имаме дар слово. Със сигурност на някои хора им е по-лесно, на други не толкова, но мисля, че всеки трябва да се старае към това – да изразява красота, да изразява емоция. Словото е един мотор, то е превозното средство, но източникът, точка А, е душата. Каквото и да правим в този живот – душа, любов, вдъхновение, добродетели, красиви усещания и чувства са едни от най-важните компоненти за това да бъдем полезни и удовлетворени от живота, който водим", казва още Елизабет.
Целия разговор с актрисата чуйте в звуковия файл.
"България – един век поезия и музика“ се осъществява със съдействието на Национален фонд "Култура".
Снимка – "България – един век поезия и музика“До 25 ноември в ХГ "Владимир Димитров - Майстора" в Кюстендил може да бъде видяна юбилейната изложба "120 години от рождението на Стоян Венев" . Наскоро бе връчена Националната награда за скулптура "Иван Лазаров" , като тазгодишен лауреат е Снежина Симеонова. Същевременно миналогодишният носител на наградата – акад. Крум Дамянов,..
В "Осемдесет и девет думи" и "Прага, една изчезнала поема" в превод на Росица Ташева, отново се срещаме с безкрайния талант на Милан Кундера. Речникът от "Осемдесет и девет думи" по-късно в редактиран вариант той публикува в книгата си "Изкуството на романа". Както пише Пиер Нора в предисловието си, сравнението на двата варианта би било интересно..
На 7 ноември в Народния театър "Иван Вазов" при пълна зала трябваше да се състои премерата на постановката "Оръжията и човекът" по текста на Нобеловия лауреат Бърнард Шоу и под режисурата на световноизвестния актьор Джон Малкович. Вместо това малцина бяха допуснати до театралната зала, докато протест отвън превърна пространството пред театъра в поле..
Мария от мюзикъла "Звукът на музиката" – или Весела Делчева от Софийската опера и балет е гост в "Артефир". Действието на класическия бродуейски мюзикъл "Звукът на музиката" се развива в Австрия, в навечерието на Аншлуса през 1938 г. Мария приема работа като гувернантка в голямо семейство, докато решава дали да стане монахиня. Тя се..
Изложбата " Нео Ренесанс" в чест на 60-годишния юбилей на проф. Георги Янков се открива днес (8 ноември) от 18 ч. в галерия "Райко Алексиев" на СБХ. Художникът и ректор на Националната художествена академия е гост в "Артефир“, за да говори за професионалната си и житейска равносметка, както и за уроците по сетивност, които дава на..
След протестите и скандалите от изминалата вечер постановката "Оръжията и човекът", режисирана от известния актьор и режисьор Джон Малкович, все пак се..
Художниците Цветелина Русалиева и Илиян Рач о в откриха съвместна изложба в галерията Аrea Contesa Arte в сърцето на Рим, която продължава до 10 ноември..
Ново партньорство стартират Българското национално радио и Софийският университет "Св. Климент Охридски". Ректорът на Софийския университет проф. д-р..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg