В края на месец август Министерството на културата обяви, че подновява работата по проекта за превръщането остров Св. Кирик и Юлита в световен център на изкуствата. Във връзка с този проект Центърът за подводна археология в Созопол извършва проучвания на акваторията с идеята да разкрие и върне към действие античното пристанище на Созопол.
“Проектът е свързан с превръщането на острова в остров на културата с музей за подводна археология и с лаборатории за консервация и реставрация на археологически паметници. Нашият проект в момента е съсредоточен в пристанището на Созопол и по-скоро към частта, която е към остров Св. Кирик и Юлита с идеята и целта някогашното пристанище, което е функционирало до преди 30 години, да бъде върнато в действие и отново да функционира“.
Това казва в интервю за БНР директорът на центъра д-р Найден Прахов:
“Цялата акватория на пристанището е археологически обект и то изключително богат. Там е било античното пристанище на град Аполония понтика, по-късно наречен Созополис. В акваторията на пристанището са открити и две праисторически селища. При функционирането на едно пристанище тези обекти могат да бъдат увредени, затова нашето проучване в момента цели да установи какво е запазено в акваторията на остров Св. Кирик, където ще бъде бъдещото пристанище и какви мерки да бъдат взети, за да бъдат съхранени обектита и за в бъдеще“, посочва още той в ефира на “Нашият ден“.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
Островът, с територия 82,5 декара, е разположен в акваторията на Созополското пристанище. Името му е свързано със съществуването на това място на средновековен манастир от XI – XIV век, споменат в императорски грамоти от времето на Палеолозите.
Християнският комплекс вероятно възниква през втората половина на IV век, когато в североизточната, най-висока част на острова е изградена голяма триапсидна базилика, свързана със статута на Созопол като епископски център. Църквата е открита през 1927 г. при строителството на „Рибарското училище”.
Около нея са проучени десетки гробове от V – VII век. Намерени са и множество антични артефакти, които потвърждават данните от първите разкопки на френския консул Александър Дегран, през 1904 г., за наличие на езически храмов комплекс от времето на Аполония, датиран от края на VII пр. Хр. до III век.
Снимки: sozopol-museums.bgВ нашата история, но и в световната такава, артбохемството е особен фактор. Соцбохемството беше и проява на стихиен хедонизъм в творческите среди, но и акт, понякога, на свободомислие и еманципация от идеологическите канони. Говорим за всичко това въз основа на културния и творческия живот във Варна през десетилетията на социализма. Повод е и книгата..
Документалната изложба "Строителни войски" на фотографа Гаро Кешишян изследва темата за рядко коментираната държавна практика от близкото минало – трудовата повинност в България. Експозицията включва 92 фотографии, заснети в периода 1983 – 1995 г. и създава образно пространство за емпатия и лична връзка със служещите в Строителни войски, разкривайки..
Актрисата и певица Анастасия Левордашка и тромпетистът и диригент Румен Левордашки гостуват в "Моето семейство" в навечерието на светлите семейни празници. С поведението си и житейската философия двамата дават ракурс на връзка между баща и дъщеря, който генерира талант, щастие и вяра в красотата. И Румен, и дъщеря му Анастасия, вярват, че..
"Бохемските места на соца. Варна" е третото поред изследване на Мариана Първанова, посветено на бохемската история на социализма. С разкрепостяването на социализма в края на 70 и началото на 80 години на ХХ век настъпва кулминацията на артистичните изяви в морската ни столица. "Във Варна си дават среща артисти на много високо ниво, създава се..
Мартин Колев е автор на сборниците с разкази "Кучето на терасата" (2009) и "Микро" (2016), както и на тетралогията "Софийски магьосници". Поредицата "Софийски магьосници" възражда в България литературния жанр градско фентъзи и се превръща в бестселър. През 2017 година е отличен с наградата за къс разказ "Рашко Сугарев" за разказа "Черни квадрати"..
Жителите на троянското село Черни Осъм са обезпокоени от развитието на проекта за изграждане на язовир в близост до населеното място. В "Нашият..
Галерия-книжарница "Къща за птици" събира днес (10 декември) от 18.00 ч. на литературно четене поетите Балчо Балчев, Валери Манолов, Георги Веснаков (via..
Явор Гърдев е име, което едва ли се нуждае от представяне в културните среди на България. Театрален и кинорежисьор с дългогодишен опит, той впечатлява..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg