Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Теодор Тодоров: Все още знаем малко за човешкия геном

Д-р Теодор Тодоров в студиото на “Нашият ден“
Снимка: БНР

“Смея да кажа, че знаем много малко за човешкия геном, независимо, че имаме самочувствието, че вече го познаваме. Огромната част от информацията в него все още остава скрита и с неясни функции“.

Това каза в интервю за БНР д-р Теодор Тодоров молекулярен биолог в Лабораторията по медицинска генетика и молекулярна биология на УМБАЛ “Лозенец“.

“Едва 3 до 4% от човешкия геном представлява кодиращите региони. Това са регионите, свързани с конкретни гени и тяхната функция. Всичките останали 96% практически са некодиращи и дълго време не беше ясно каква е тяхната функция. Впоследствие стана ясно, че те участват в регулацията на тези 4% и механизмите, по които те работят. Все още предстои много да се направи за фините механизми, по които се случват нещата“, посочва още той.

“Генетичното изследване се прави еднократно, тази информация не се променя през живота на човека. Това е много важно, защото позволява да се съхраним като вид. Ако тя се променяше често, бихме боледували постоянно и бихме изчезнали. Смисълът на консервативността на човешки геном е да се запази видът такъв, какъвто е“, казва още д-р Тодоров в ефира на “Нашият ден“.

“От 2000 г. стартира един проект, наречен “Проект Хюго“, чиято цел беше да се секвенира, да се прочете човешкият геном и да се създаден референтен такъв за човека. Този проект беше в продължение на 13 години и струваше повече от 300 млн. долара.

Тогава не беше изпълнен на 100%, секвенирането покри 75% от човешкия геном, но беше прието за достатъчно, за да приключи самият проект.

В началото на 2022-ра година беше постигнато 100% секвениране на човешкия геном. Информацията, която се получи, дава възможност да се направи индивидуален генетичен профил на всеки един от нас. Това ни позволява, на базата на натрупана информация до момента, да сме в състояние да оценим потенциални рискове от дадено заболяване или алергии към определени храни и лекарства, дори откриването на мутации, свързани с генетични заболявания“, казва още той.

Приложение...

“Едно от най-полезните приложения на тази информация е възможността още с раждането да се направи такова изследване. Днес то се прави в България, но се покриват само три наследствени заболявания.  В ЕС бройката на заболяванията, включени в списъка, варира от две – в Румъния и Кипър – до 48 - в Италия. Силно препоръчително е хора с данни за фамилна обремененост да се включат в такъв скрининг.

Едно от най-честите раковите заболявания е Ракът на гърдата и яйчниците при жените. Има изследване за два от гените, свързани с това заболяване. Препоръката е за много по-чест скрининг при такива хора. 

Генетиката намира и широко приложение при идентификация на хора. Всички знаем, че при тежки криминални престъпления се търси биологичен материал, който се подлага на ДНК анализ, чрез който могат да бъдат идентифицирани хора, извършили престъпления. Подобни тестове се използват и при определяне на бащинство“, посочва още той.

Какво е постигнало човечеството до момента?

“Благодарение на данните, днес знаем, че в генома на съвременния човек има около 3% неандерталска ДНК. Изследвания, базирани на ДНК анализ при нашите прародители, позволяват с голяма точност да се види какъв е бил цветът на очите и на косата при тях. Как са изглеждали приблизително и как са се придвижвали“, казва още д-р Тодоров в предаването “Нашият ден“ на БНР.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.

Снимки: БНР, личен архив
По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Импулсът в мен: Подаръците

Подаръците са символ на любов или приятелско отношение. Френският етнолог Марсел Мос проучва  практиката за размяна на дарове в архаичните общества. Прочутото му "Есе за подаръка" от 1925 година обяснява новогодишната "лудост за подаръци", която ни кара да прекарваме часове в мола. Мос установява, че по отношение на подаръците всеки от нас..

публикувано на 31.12.24 в 15:50

Националната служба за съвети в земеделието: 25 години доверие и подкрепа за фермерите

Националната служба за съвети в земеделието (НССЗ) отбелязва своята 25-годишнина с равносметка за успехите и предизвикателствата, които я превърнаха в надежден партньор на българските земеделски производители. В специалната рубрика "Темата на деня" доц. д-р Младен Младенов, изпълнителен директор на НССЗ и д-р Димитър Ванев, директор дирекция в..

обновено на 31.12.24 в 11:48

Подкрепа за децата на загиналите служители на МВР – кауза с бъдеще

В навечерието на 2025 година в "Нашият ден" разговаряме с Милена Шаркова от фондация "Емил Шарков" и с Венцеслав Рангелов – спортен деятел, филантроп и съосновател на фондация "Национали 94". Шаркова и Рангелов да двама души с големи сърца, които за поредна година организираха благотворителни събития в подкрепа на децата на загиналите..

публикувано на 31.12.24 в 10:20

Как да приготвим Василопита за новогодишната нощ

В рубриката "Епизоди от живота" предлагаме идея за слушателите, които са решили да празнуват Нова година в уюта на дома, но все още не са избрали десерта за празничната трапеза. В България една от най-обичаните традиции в новогодишната нощ е приготвянето на баница с късмети. Този обреден десерт символизира надеждата за щастие и успехи през новата..

обновено на 31.12.24 в 10:08

Импулсът в мен: Игри в празничите дни

Вечерта на Нова година не е нужно да премине на масата пред телевизора. За да не ни е скучно, може да изготвим собствена забавна програма.  За тържеството ще ви трябват дребни подаръчета, като забавни малки предмети, бонбони и вкусотийки. Помислете също колко човека ще се съберете, ще има ли деца и на каква възраст, какво ще е свободното..

публикувано на 31.12.24 в 09:35