Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Рибена кост" тръгва по кината

От 4 ноември филмът на Драгомир Шолев "Рибена кост" тръгва по кината. По деликатен начин той разказва за абсурдността на българската реалност и немощта на държавата в сюблимни моменти.

Филмът е заснет точно преди пандемията и се базира на действителните разкази на концесионера на плаж "Корал" Атанас Русев. Сюжетът на "Рибена кост" се върти около умрял делфин, открит на плажа, и реакциите на всички, които по един или друг начин се обвързват с него.

"Точно както изкуството може да бъде много по-голям пророк от всеки екстрасенс, атмосферата в този филм е подобна на тази, която се случи веднага след него. Започна пандемията, всичко опустя, всичко беше леко мистично, леко призрачно. Никъде нямаше светлинка, нямаше надежда – такова време беше. Ей така, през погледа на това умряло делфинче, се развиват десетина човешки истории, които – да ви кажа – горещо препоръчвам да гледат хората, защото ние, обикновената публика, ще се припознаем в много от тях. Снобите пък ще имат много голяма причина да го гледат, защото е естетски и изискан. "Аз харесвам филма“, каза актрисата Таня Шахова, която играе в "Рибена кост".

Според нея режисьорът Драгомир Шолев е направил всичко възможно актьорите – някои от които са натуршчици, други са неизползвани лица – напълно да се слеят с персонажите на хората, които често срещаме в ежедневието си. В това число и Деян Донков, който влиза в ролята на концесионера на плажа.

Съвсем различни житейски истории попадат в общия капан на държавната система и нейното бездействие.

"За мен едно от големите качества на филма е, че не е регионален. Тази история може да се развие в която и да е страна от Източния блок, където не са регламентирани много ясно още позициите, не са оторизирани всички властимащи, всеки прехвърля топката. Спокойно може да бъде и френска, и немска. Историите според мен не са регионални, защото засягат малко по-дълбоки пластове (...) Това е все нашето несъвършено човешко неможене за живеене", каза още Таня Шахова.

В ефира на "Какво се случва" тя отдаде почит на актьора Алексадър Дятчин, който загива в катастрофа след снимките на филма.

"Рибена кост" дава възможност на зрителя да си поеме дъх, да се замисли и да погледне света през погледа на едно умряло делфинче. Разпространява го NO BLINK | film.

Повече чуйте от Таня Шахова в звуковия файл.

Снимки – "Рибена кост", ФБ профил
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Граф Дренски – безделник по душа

В книгата си "Граф Дренски – безделник по душа" Траян Антов представя коктейл от лични спомени, шеги и закачки, разкази за остров Бали и Виетнам и опити за сериозни разсъждения. На страниците се мяркат негови роднини и Румен Урумов, Елисавета Багряна, Елена Бобевска, Таню Киряков, Пламен Димитров, Дора Габе, Тома Спространов, Весел Цанков, Ники..

публикувано на 29.06.24 в 12:35
Асен Блатечки и Николай Урумов

Николай Урумов поставя "Зимните навици на зайците" в Ловеч

Драматичният театър в Ловеч между две премиери в края на сезона – в "Артефир" разказва директорката на ДТ "Борис Луканов" Биляна Петрова . "Зимните навици на зайците" е пиеса, писана от Станислав Стратиев през 1996 година и поставяна само веднъж. Николай Урумов, в качеството на режисьор и актьор, съживява този сатиричен сюжет  за "България,..

публикувано на 29.06.24 в 11:35
Автопортрет, 1983

За материалното и духовно наследство на Дечко Узунов

Казанлък е град, който освен наследството на траките и аромата на роза дамасцена може да предложи на своите гости едно пътуване в чудния свят на изобразителното изкуство. На 27 юни в Софийската градска художествена галерия се състоя лекция на тема "Дечко Узунов и неговото наследство в Казанлък". В "Артефир" д-р Пламен Петров говори за..

публикувано на 29.06.24 в 08:30

Краткият рай на Николай Искренов

Тази година наградата на редакция "Хумор и сатира" на Националния конкурс за хумор и сатира в град Кубрат спечели столичният поет Николай Искренов.  Журито оцени искрените, човешки и "кинематографични" стихове, които той бе предложил за участие. Оказа се обаче, че Николай Искренов има не само сатирични стихотворения, палитрата на неговите интереси е..

публикувано на 29.06.24 в 08:00

Кулябин, Коршуновас и една "Среща сред цъфналите праскови"

Три големи събития предстоят в рамките на фестивала "Световен театър в София" . Повече за вълнуващите театрални преживявания, които очакват българската публика  в "Артефир", разказва театроведът Асен Терзиев . Това е 18-о издание на фестивала, който е част от Културния календар на Столична община. "Страх и отчаяние в Третата империя" –..

публикувано на 28.06.24 в 16:37