Предаването взема за повод новата книга на Катя Кузмова-Зографова, наш литературен изследовател и литературен историк, посветена на Фани Попова-Мутафова.
Томчето "Фани Попова-Мутафова – житие и страдание", става отправна точка за разсъждения върху съдбата на много български известни писатели, станали жертва на политически репресии и дори намерили смъртта си поради политическите си убеждения и действия. В предаването се говори освен за напрегнатите взаимоотношения между Фани Попова-Мутафова и Държавна сигурност след 9септември 1944, така и за писатели като Гео Милев, Никола Вапцаров, Димитър Талев, Димитър Димов, за съпруга на Фани – Чавдар Мутафов, за Йордан Вълчев, Ивайло Петров и др.
Участникът в предаването – проф. Пламен Дойнов, ректор на НБУ, отбелязва относителната несъпоставимост дори на прости неща като отрицателна рецензия за нечие творчество сега и през 50-те на миналия век. Другият гост – Тони Николов, гл. редактор на сп. "Култура" говори за най-скандалната книга на Фани Попова – "Новата българка", съдържаща и апологетика към национал-социалистическите лидери, но подчертава значението на историческите ѝ романи.
Катя Кузмова-Зографова разказва за работата си по книгата и защитава идеята си, че българите са узрели вече за историческо знание от по-сложен тип, в което нещата не се поляризират политически, и не се разполагат по опростенческата гранична линия "съмишленик-враг".
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф. Лучия Антонова, директорка на Института за български език към БАН, ръководители и членове на секциите в Института, проф. Веселка Желязкова, директорка на Кирило-Методиевския научен център при БАН,..
На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите на "Време за наука" с един нов медикамент – селективно противовирусно средство, което вероятно ще изиграе ключова роля в световната борба със СПИН. Медикаментите срещу HIV инфекцията се..
Ивайло Петров е млад и много деен човек, носител на много награди и отличия, включително и на именната стипендия "Джон Атанасов" на фондация "Еврика". Защо обаче определям Ивайло Петров като много деен човек? Защото дори в момента той завършва две магистратури – една в Техническия университет във Варна, но в същото време учи магистратура и в..
Месецът, посветен на мъжкото здраве, бе анализиран от акад. Чавдар Славов. В мотото на здравната среща в ефир използвахме популярното име на кампанията, която наричаме и "мустакатия ноември", но и заглавието на един изключително показателен "мъжкарски" филм. Защото отговорността на по-силния пол винаги е била не само в полза на собственото здраве, но..
Много от слушателите на "Покана за пътуване" със сигурност са ходили до Сицилия, единият от двата италиански острова с автономен статут. Първата ни асоциация от там, естествено е вулкана Етна и природни красоти, а втората – мафия. Но едва ли в съзнанието ни ще изникне кинофестивал. А точно на такъв, при това за документални филми с..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември),..
На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg