Даниела Станкова е майстор на художествено плетиво. В “Нашият ден“ тя говори за създаването на изкуство от вече видяното в заобикалящата ни среда, но и за намирането на нови проявления и форми, както и за грешките и тяхната непоправимост. Красотата, онази малка частица, която носи наслада и удоволствие за сетивата ни. Красотата в търсенето на развитие и съвършенство.
Повече от 25 години Даниела преплита нишки в търсене на красотата.
“Това, което ме вдъхновява, винаги е било красотата във всичките нейни проявления и форми. Като всеки творец и аз имам периоди, в които не ми се занимава с това, което правя. Но това, което винаги ме е изтегляло от такива състояния, е красотата. Нещо, което може да ме обърне в посока на творчество“, разказва тя в ефира на “Нашият ден“ и допълва:
“Хората са различни. Едни се интересуват и проявяват по-голямо внимание и интерес, други не толкова. Интерес имат и децата, които не рядко имат желание да им покажем и да опитат сами с ръчичките да направят това, което виждат, че умеем“.
За всеки майстор е важно да има на кого да предаде опита си
“Неотдавна едно момиче в десети клас ме потърси с желание да ѝ покажа как се плете на една кука, защото си беше харесало модел на кукличка и искаше да я изплете само. Тя беше доста сръчно дете и започна. Желанието ни е не просто да съхраним занаята, а да покажем, че има приложение в наши дни“, посочва още тя.
“Пътят на душата“ е името, което Даниела дава на едно от своите творения.
“Това е един модел, който е роден от мен, абсолютно творчески. Това е едно пано. Дал съм му името “Пътят на душата“, неговата поява се роди след загубата на скъп за мен човек. В случая изобразява човешката душа, която е толкова многолика и цветна. Това е животът на човек, който е пъстър и цветен“, разказва тя в “Нашият ден“ за смисъла на творбата.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
Енергийната бедност е критичен проблем, който засяга не само социалната справедливост, но и екологичния баланс. Тя често се разглежда в контекста на климатичните промени, но също така е измерение на несправедливостта в съвременното общество. В днешните "Минути на редактора" бе обсъден този проблем, а темата бе свързана с предстоящата..
Кожата през зимните месеци изисква специално внимание, а професионалните алергии често са предизвикателство за хората, работещи с ръце. Тези теми разгледа доц. д-р Жана Казанджиева, специалист дерматолог, в предаването Lege Artis . Ето най-важното от съветите ѝ. Слънцезащитата не е само летен ангажимент. Според доц. Казанджиева, тя е особено..
Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас? Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..
Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..
Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост" (More Joy), организирана от Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..
Днес отбелязваме 67 години от деня, когато за първи път записите в "Златния фонд" на БНР започват да се описват и организират във ведомост . По..
"Антология Съвременна българска поезия" има официална премиера на 5 декември от 18,30 ч. в Yalta ArtRoom . Включени са 43 утвърдени имена, а целта на..
На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg