“Една част от протестиращите хора вероятно са искрени и в нещо вярват, но тези, които ги предвождат, практически не вярват в нищо. Те са там, за да бъдат показани и да си защитят някакви връзки, контакти и ресурси. По-важно е другото, че тези хора, които са там, за да бъдат показани, насъскват озлобление, за да се покажат. Те са сеячи на омраза и е адски цинично сеячите на омраза да кажат – аз съм тук за мир“, казва в ефира на “Нашият ден“ социологът Милена Якимова.
“Ясно е, че като е започнала война, тя няма как да свърши освен с поражение. Според мен поражението трябва да е за агресора, за този, който е захванал войната.
Опорката, че като подпомогнем нападнатия да се противопостави, с което да дадем знак, че така не може. Няма друг начин освен жертвата да се противопостави категорично. Проблемът обаче идва от това, че на най-високо ниво Кремълската опорка, че една страна, която подпомага жертвата се въвлича във война се повтаря от президента, който в момента е назначил едно абсолютно марионетно правителство, което повтаря тези клишета“, казва още тя.
“Хората бяха надъхани посредством манипулации на страховете им. Те бяха насъскани да се чувстват прецакани. Опитайте да отнемете на тези хора, дори от средната класа, самомнението, че сме най-зле, че сме най-бедни, най-нещастни, те бранят това. В нашите изследвания ясно се вижда ясно това, че не можем да им кажем турските пенсионери са най-зле например. Посредством това, че някакви хора им пеят някаква отвратителна песен, че се най-големите жертви, те се чувстват достойно в това да са жертви и няма нужда нищо да правят и искат да чуват отново и отново какви са жертви“, посочва още тя и допълва:
“Ние имаме нужда да видим кои сред нас в нашето общество имат нужда от помощ. Имаме нужда да им помагаме, а не да казваме всички сме равни в мизерията. От девет години в медийното пространство има хора, които говорят, че трябва да са активни, че трябва нещо да се прави, да се променя, да се реформира – социалната помощ или образователната система. Такива хора ги ругаят. Така че предполагам и аз съм в тези редици“.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
В рубриката "Разговорът" разговаряхме с арх. Ивайло Захариев от Българската асоциация за термално наследство. Темата на разговора е първата карта на минералните бани в България , липсата на стратегия за развитието на този ценен ресурс и бъдещата визия за термалното наследство у нас. Арх. Захариев подчертава, че към момента държавата не..
В навечерието на 152-рата годишнина от обесването на Васил Иванов Кунчев - Левски прозвучават откъси от радиоефира на "Terra Култура" от последното десетилетие – за делото и личността на Апостола на свободата. "Историческият образ на Апостола е завещан на днешните поколения, както и отговорността, с която тръгва към Голгота", казва през..
В рубриката "Епизоди от живота" представяме една вдъхновяваща инициатива, която цели да осигури подкрепа и социализация за деца и лица с увреждания. В Стара Загора, на улица Венера 9, в квартал Малък Железник, започна дейност творческа работилница, създадена по инициатива на сдружение "Заедно с теб можем". Създателят и председател на..
Комуникационната индустрия позволява много широк обхват от най-различни комуникационни форми – от съвсем стандартните материали, интервюта, статии, до всякакви по-странни и по-нетрадиционни идеи, творчески концепции, клипове, картини. На комуникацията това ѝ е хубавото, че умее да обединява от алгоритмичния стратегически подход до изумително богати..
Как едно съобщение в телевизия за това, че Делян Пеевски "вади средства" и ще спаси българските щанги, може да наруши Закона за радио и телевизия (ЗРТ), коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова, преподавателка във ФЖМК на СУ "Св. Климент Охридски". Какво не му е наред на съобщението, като жанр и съдържание "Няколко..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
Режисьорът и създател на една от най-успешните театрални формации "Кредо" Нина Димитрова е навъртяла стотици хиляди километри с турнета и фестивали по..
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg