Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Десетото юбилейно Триенале на сценичния плакат – "Силата на плаката"

10
Снимка: @posterSofia

Десетото международно триенале на сценичния плакат от гостува на Националния дворец на културата – предимно в Мраморното фоайе. На 1 ноември беше откриването и обявяването на наградите, които се пазеха в тайна. След прегледа на над 3000 произведения журито селекционира 350 плаката за този престижен международен форум. Десетото издание се отличава от всички предходни, не само защото юбилеят предлага ретроспекции и прогнози, а и защото през последните години времето подложи на изпитание гражданската и творческа чувствителност на художниците плакатисти. Затова мотото на тазгодишното десето издание е "Силата на плаката", като форумът потвърждава възгледа, че светът е сцена, а плакатът – нейно огледало.


Акцентите са няколко – освен в НДК, изложба на международното и селекционно жури в галерия "Райко Алексиев", "Право в десетката" – избрани плакати и дарения, и особено внимание заслужава експозицията "Памет и плакати" – изложба на знакови български плакатисти, които не са между живите – Асен Старейшински, Божидар Икономов, Огнян Фунев и др.

Подробностите за това значимо международно събитие и неговите локации в пространството на София представи в "Артефир" Албена Спасова, член на международното жури, един от основателите на този форум и предан до днес негов ентусиазиран радетел.



Ето и наградите:
• Голямата награда получава Люба Томова, България;
• двете равностойни награди се присъждат на Лекс Древински, Полша/Германия, и Мишел Буве, Франция;
• наградата на името на "Асен Старейшински" за млад автор получи Милош Деспенич, Босна и Херцеговина;
• отличието на Община Димитровград за български автор отиде при Наско Атанасов;
• наградата на СБХ се дава на Капка Кънева.

"Плакатът се удава на малцина, но принадлежи на милионите" – една прочута фраза, която определя най-точно какво е изкуството на плаката.

Снимки: ФС на Триенале на сценичния плакат
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Антология разкрива живота на средновековните хора

Антологията "Животът през Средновековието" беше представена от проф. Цочо Бояджиев, проф. Олег Георгиев и Тони Николов, а журналистът Ангел Иванов прочете откъси.  В сборника се срещаме със "забележителна галерия от теми и автори, сред които св. Тома от Аквино, папа Григорий Велики, св. Бонавентура и др". Преводачи са Евгения Панчева, Ирена..

публикувано на 28.11.24 в 16:22

Лица от Кавала

"Започнах да правя тези фотографии в личното време на града – в затишието. Преди Коледните празници, веднага след Нова година, до началото на летния сезон. Последните няколко портрета направих в меката есен, когато всички си отдъхнахме от горещото лято на 2024 година. Изложбата става сега през ноември. Тя е предназначена за очите и сърцата на хората,..

публикувано на 28.11.24 в 16:10

Юн Фосе – драматургът, който предусеща бъдещето

Нобеловият лауреат за литература Юн Фосе пише първата си пиеса "Някой ще дойде" през 1992 година. В края на 90-те пиесите на норвежкия писател започват да се поставят по европейските сцени и не след дълго и на различни континенти. Постановката на Катя Петрова "Някой ще дойде" в Народния театър "Иван Вазов" е първи прочит на пиесата у нас и първа..

публикувано на 28.11.24 в 13:05

Софийският международен литературен фестивал – поле за среща със световни писатели

От 10 до 15 декември ще се проведе Софийския международен литературен фестивал в НДК.  Дария Карапеткова , координатор на събитието, запознава слушателтие на "Нашият ден" с акцентите в програмата , която предстои да бъде обявена в завършен вид съвсем скоро. Една от звездите на международната литературна сцена, която ще гостува в България..

публикувано на 28.11.24 в 11:10

Преподавателят и Принцът: Нишкови за фотографията – като страст и професия

В рубриката "Темите на деня" екипът ни имаше удоволствието да разговаря с Теодора Нишков, известна още като Принц Датски, и доц. д-р Александър Нишков, преподавател по фотография в НАТФИЗ. Темата бе фотографията – изкуство, вдъхновение и наследство. Теодора Нишков, фотограф и наследница на писателя Димитър Подвързачов, представи своето творчество..

публикувано на 28.11.24 в 09:46