Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Избрани пиеси на Ялмар Бергман в превод на български език

"Наред със Стриндберг, Ялмар Бергман е един от двамата литературни кумири на младия Ингмар Бергман, който впоследствие поставя на сцена редица негови пиеси и заимства негови идеи за собственото си творчество", разбираме от предговора на книгата с избрани пиеси на шведския драматург на съставителката и преводачка на книгата Меглена Боденска. 

Ялмар Бергман (1883-1931) е един от най-големите драматурзи на Швеция. За 47 години живот той написва 40 пиеси, от които 10 за радиото, 30 сценария за филми и 23 романа, много есета, приказки и фейлетони. Освен творчеството му, самият му живот е изключително интересен, за което може да научите също от предговора на книгата, която е събрала четири от неговите пиеси, а към всяка пиеса има въведение от Боденска.

Това са "Завещанието на негово благородие", "Шведенйелмови", "Господин Слеман иде" и "Приказката", за която членът на Шведската академия Свен Селандер пише: "От меланхолия и огорчение, от иронична житейска мъдрост и висока поезия Ялмар Бергман е забъркал магическа отвара, която е безсмислено да анализираме; трябва сами да я вкусите, за да усетите въздействието ѝ".

Чуйте разговора с Меглена Боденска.

Снимка – изд. Колибри

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Милена Червенкова, Емил Янев, Атанас Палюшев (от ляво надясно)

Граф Монте Кристо – актьор и певец в България

В епизод 567 "Трамвай по желание" среща своята публика с универсалния сценичен талант Атанас Палюшев. Кой е Палюшев? В своя творчески профил Атанас е лирико-драматичен тенор, школуван в класическото пеене. Завършва първо ВИТИЗ, а после и Консерваторията със специалност оперно пеене. Специализира в прочутото Миланско оперно училище към..

публикувано на 12.12.24 в 16:20
Божидар Александров и Филип Буков

Филип Буков: Обществените личности трябва да служат на обществото

Живеем насред бързо развиващи се технологии, крайни социални нагласи, влияния на глобални тенденции, променящи възприятията и взаимодействието ни със света. За културата на младите българи, за живота на сцената и извън нея и за влиянието върху следващото поколение в "Нашият ден" разговаряме с актьора Филип Буков . Буков е познато лице от..

публикувано на 12.12.24 в 11:07
Божидар Александров, Владимир Богданов и Олег Степанов (от ляво надясно)

The Balkan Theatre Factory празнува една година със 100 билета от сърце

Как се създава достъпна театрална среда за деца в неравностойно положение – разговор с режисьора и сценограф Олег Степанов и с актьора Владимир Богданов от театралната компания The Balkan Theatre Factory . The Balkan Theatre Factory подкрепя достъпа на деца в неравностойно положение до театъра чрез инициативата "60 от сърце", която..

публикувано на 12.12.24 в 10:12
Гергина Дворецка

Лирични сезони с Гергина Дворецка

Гергина Иванова Дворецка e журналистка и поетеса, родена в София. Завършва Софийската гимназия с преподаване на френски език и българска филология в Софийския университет "Свети Климент Охридски”. Още като студентка започва работа в тогавашната "Младежка редакция" на програма "Христо Ботев". Целият ѝ професионален път е свързан с БНР.  Още през 1990..

публикувано на 12.12.24 в 08:50

Соцбохемството е с мирис на море

В нашата история, но и в световната такава, артбохемството е особен фактор. Соцбохемството беше и проява на стихиен хедонизъм в творческите среди, но и акт, понякога, на свободомислие и еманципация от идеологическите канони. Говорим за всичко това въз основа на културния и творческия живот във Варна през десетилетията на социализма. Повод е и книгата..

публикувано на 11.12.24 в 20:52