За историята на живота и дарителската дейност на проф. д-р Константин Кацаров, 125 години след рождението на "светеца от Женева" в "Терра култура" разказва преподавателят в Бернския университет и член на Управителния съвет на Фондация "Константин и Зиновия Кацарови" д-р Ерик Евтимов.
Основана в началото на 1969 г. в Женева под егидата на Общия фонд на Женевския университет, фондацията отпуска стипендии на български граждани, които искат да продължат образованието си или да специализират в университети или други институции с подобен статут в Швейцария. До този момент повече от 400 български студенти, докторанти са получили финансиране в размер на 3 млн. швейцарски франка.
Преди броени дни бе открита паметна плоча на къщата, в която е живял юристът и филантроп проф. Константин Кацаров на ул. "Любен Каравелов" № 34 в столицата. Интересна е историята на тази къща. През 1953 г. професорът е задържан по подозрение, че е швейцарски шпионин, защото дал един етаж от къщата си под наем на Швейцарката легация. Осъден е на 15 години, но през 1954 г. властите са принудени да признаят "съдебната грешка", припомня д-р Ерик Евтимов.
"Константин Иванов Кацаров е роден през 1898 г. в София и извървява своя път, за да стигне и да се превърне в "светеца от Женева“ с мислите, чувствата и изключителното развитие на личността и ерудицията си“, посочва д-р Евтимов.
Проф. д-р Константин Кацаров заема видно място в българската правна наука и заслужено е получил международно признание учен и експерт. Той е роден на 30 юли 1898 г. в семейство на интелектуалци. По волята на баща си – Иван Кацаров, също юрист, през 1916 г. замива да следва право в университета в Берн, където четири години по-късно защитава докторат на тема "Експроприационният процес според швейцарското право".
"Трудностите, които проф. Кацаров извървява, му дават силата да мисли за ближните и изключително за студентите, които имат нужда от подкрепа, за да вървят по този път и да достигнат висотите на академичното знание. Ерудицията не може да се намери. Тя се изгражда и е страдание“, твърди д-р Евтимов.
По случай честването на 125-годишнината от рождението на проф. Константин Кацаров през 2023 г. Управителният съвет на фондацията е учредил награда на негово име, която ще бъде връчвана на българска личност или на институция, с изключителен принос за България.Целия разговор с д-р Ерик Евтимов можете да чуете в звуковия файл.
В "Голямата къща на смешните хора" на редакция "Хумор и сатира" на особена почит е трудната и дори чепата, но много нужна в нашето сложно време рубрика "Право ти, куме, в черните очи". В нея без фалшив свян, без шикалкавене и недомлъвки говорим за нередности, за неща, които ни се набиват в очите не по хубавия начин. Този път в тази рубрика сме..
"ХаХаХа ИмПро Театър" отбелязват 15 години от създаването си с празничен спектакъл в "Топлоцентрала" на 13 декември. Те са първата импровизационна трупа у нас, започват случайно, самообучават се с импроенциклопедия в интернет и репетират в Борисовата градина. "Никой не беше правил такова нещо, пробвахме да видим. – разказва Ивайло Рогозинов,..
Световнопризнатият кулинарен фотограф Илиан Илиев представи най-новата си книга "Тя – какво ще готви" с повече от 130 лесни и вкусни рецепти, споделени от 21 жени, изявени кулинари. Готвачи, сладкари, шоколатиери, диетолози, телевизионни водещи, фитнес инструктори, кулинарни преподаватели, инфлуенсъри и блогъри – всички те споделят любими..
Концертите на тъмно "Невидима сцена" (Unseen Scene) се завръщат със зимно издание. По този начин публиката ще се потопи в свят, където светлината отстъпва, а тъмнината и музиката отключват сетивата. "Невидима сцена" е с участието на проекта WOOMB на Георги Линев (Kan Wakan) и Христо Йорданов. Целта е да създаде пространство, освободено..
Фотографът Деян Йорданов разказва за изложбата "Занаятчиите на София" като творчески процес и като част от професионалния му път. Деян Йорданов се занимава с фотография от 12 години. Последното творческо предизвикателство за него е заснемането на кадрите за изложбата, която може да бъде видяна на сцена "Централни хали" до утре (5..
Представлението "Апокриф" на театрална работилница "Сфумато" задава въпроси за живота между този и онзи свят, за срама, за битката между доброто и злото...
Когато викаш, за да бъдеш чут, всъщност пречиш на другия да те чуе. А когато искаш да разбереш повече за себе си и отношенията си с човека, с когото си..
В стилистиката на любимия филм "Неочаквана ваканция" зададохме въпроса към д-р Антония Първанова, която за пръв път гостува в седмичното издание "За..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg