“Ева Квартет“ са сред Българските посланици на културата за 2021 г.
Диригент на квартета е Милен Иванов. Репертоарът на "Ева Квартет" се състои от обработки на народни песни, написани специално за тях, както и от автентични народни песни. Изпълняват и творби на изявени български композитори като Филип Кутев, Красимир Кюркчийски, Стефан Мутафчиев, Николай Кауфман, Стефка Кушлева и др. Голямо значение четирите певици отдават и на църковно-славянската музика.
Квартетът е основан през 1996 г., две години след като певиците се запознават на конкурс на "Мистерията", на който и четирите са одобрени. Първият им успех е през 1998 г., когато швейцарският продуцент Марсел Селие включва четири техни песни в четвъртия компактдиск от поредицата "Le Mystere Des Voix Bulgares“. Друго постижение е включването на песента „Радке, мама, Радке“ в сборния албум със световна етно музика "Spiritus“, издаден от PolyGram. Благодарение на него "Ева Квартет“ се нарежда до световноизвестни имена като Дийп Форест, Андреа Бочели и Горан Брегович. През 2000 г. записват съвместен албум с Илия Луков, наречен "Камбана“.
Първият самостоятелен албум на формацията е издаден през 2001 г. и озаглавен "Български фолклорни дарове“. Той съдържа 16 фолклорни песни, 5 църковно-славянски песнопения и 2 ремикса. На следващата година излиза вторият им албум, наречен „Хармонии“, съдържащ както автентична и обработена фолклорна музика, така и авторски произведения на основата на църковните песнопения. През 2012 година излиза третият албум на „Ева Квартет“, озаглавен „Арката“. Той е съвместен проект със световноизвестния музикант Хектор Зазу и се смята за един от най-мащабните проекти в световната етно музика.
“Може би заради дългогодишната ни работа и затова, че вече толкова години сме се съхранили един до друг. Ние сме заедно вече 25 години. Затова, че имаме много стойностен репертоар и не пристъпваме нашите принципи“, казва в ефира на “Нашият ден“ Евелина Христова от “Ева Квартет“.
“Успоредно с работата в “Мистерията на българските гласове“ създадохме и “Ева Квартет“, тъю като това беше една музикална идея и нещо, което правехме в музикалното училище с Милен с мои съученички, но решихме, че можем да го издигнем на по-високо ниво, когато разказва в ефира на “Нашият ден“ Гергана Димитрова от “Ева Квартет“ и допълва:
“Самите ние осъзнахме и разбрахме, че това е нещо, което ни носи едно друго усещане и удовлетворение. Камерната музика ни изгражда като музиканти и изпълнители на едно много високо ниво“.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
Квартетът има участия на множество български и световни музикални фестивали:
Юлияна Антонова-Мурата е дипломат и писател. Тя е сред 24-мата творци, поставили България на картата на света. "Българските посланици на културата" бяха обявени в ефира на програма "Христо Ботев" и за тях гласуваха слушателите. Юлияна е роден в София, но живее от дълги години в Япония. Завършила е 91-ва Немска езикова гимназия "Проф. Константин..
Мари Врина е френска българистка и преводачка . Тя е български посланик на културата за 2021 година. Кои са „Българските посланици на културата 2021" в кампанията на БНР Завършва Ecole Normale Supérieure с класически езици. Професор по българска литература във Франция в Националния институт за източни езици и цивилизации (INALCO). Тя има..
Жаклин Вагенщайн е българска издателка. Тя е дъщеря на кинокритика, сценариста и издателя Раймонд Вагенщайн и внучка на сценариста, режисьора и писателя Анжел Вагенщайн. Тя е и “Български посланик на културата за 2021“ г., избрана от слушателите на БНР. “В моя случай нещата започват от семейството. Киното и литературата са заложени..
Той е аниматор номер 1 в света, известен в цял свят с майсторските си анимационни проекти. Има над 200 отличия през годините, включително номинация за "Оскар". Един от Българските посланици на културата за 2021-ва година в конкурса на БНР. В "Нашият ден“ Теодор Ушев разказва за най-новия си игрален филм "φ 1.618" . Cюжeтът на антиутопията..
Признат като един от големите съвременни интерпретатори на Шопен , изнасял рецитали и камерни концерти на международни сцени, солиcт на реномирани оркестри под палката на световноизвестни диригенти и популярен на петте континента, Людмил Ангелов безспорно е един от посланиците на българската култура зад граница. Той носи тази отговорност и..
Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е..
В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година...
Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст. "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg