Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Фалшифицирани ли са дневниците на Хитлер

Снимка: de.wikipedia.org

Музеят на фалшификаторите във Виена се намира срещу къщата на Хундертвасер и е единствен по рода си в света. В него се описват интересни криминални истории за творбите на известни фалшификатори, които са били толкова добри, че дори специалисти не са успели да направят разлика между оригинала и фалшификата. Така например там посетителят научава защо един известен английски фалшификатор е поставял скрити „бомби“ в неговите картини, друг е бил убит при най-мистериозни обстоятелства, как Хан ван Меегерен е успял да измами Гьоринг, как се разбра, че дневниците на Хитлер са фалшифицирани от Куяу и още много други интересни подробности. Музейните зали са поместени в безистен, а във входната зала могат да се закупят най-различни сувенири от музея.

В него са изложени фалшификати на „Майка с дете“ от Хан ван Меегерен, който е хванат след 1945 г. с фалшификации на фламандеца Ян Вермеер. Меегерен е продал на Херман Гьоринг чрез посредник фалшифицирана от него картина на Вермеер „Христос и изневерницата“ като истинска. Следват материали на германския стенописец Лотар Малскат, който в ролята си на църковен реставратор е фалшифицирал в катедралата в Любек стари готически фрески, които уж открил по време на реставрацията. 

Представени са и няколко страници от дневниците на Хитлер от Конрад Куяу, който ги продава като истински на списанието „Щерн“ през 1983 г. за 9,3 милиона немски марки. Офортите на Волганг Лемле и Едгар Мругала по Рембранд са били фалшифицирени през 80-те години по поръчка на Щази. Изложен е и пейзаж по Търнър от лондонския фалшификатор Том Кийтинг, който признал в 70-те години, че е продал над 2000 фалшификата на колекционери. 

Следва картината на Елмир де Хори „Утрин над Сена“ по Клод Моне. Хори е финансирал своят разкошен живот с продажбата на фалшиви френски импресионисти. След излежаване на присъди в САЩ и Испания, той написва книгата „Фалшификаторите“ с която става известен. От него в музея е изложена глинена сова по Пикасо. 

Изложени са и фалшиви монети от Карл Вилхелм Бекер, които е продавал на заможни германци през 18-и век, между които и на Ротшилд и на Гьоте. 

Изложено е също много добро копие на „Юдит“ по Густав Климт и много други интересни обекти, както и статии и полицейски рапорти за заловени фалшиви картини и други предмети.

Чуйте повече в звуковия файл.

Снимка – de.wikipedia.org
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Книга за свободата от Людмила Миндова

Поетеса, писателка, преподавателка и учен от БАН, Людмила Миндова написва книгата си "Ангелът на прехода" не само в памет на своята майка Свобода Стефанова. Тя е много повече от спомен, защото се връща във времето на прехода след 1989 година, а и още по-назад, за да съхрани паметта за онова време, за хората, които съставят с личните си съдби..

публикувано на 25.07.25 в 13:25

Дни на класиката в Балчик: Концерт на вокален ансамбъл "Спектрум"

Днес на открита сцена "Мелницата" от 19:30 ч. в рамките на  Международния фестивал "Дни на класиката в Балчик" ще се състои  концертът "Посоки" на вокален ансамбъл "Спектрум".  Ще прозвучат авторски акапелни пиеси, аранжименти  на класически, фолклорни, поп и джаз теми за пет гласа и Loop  station.  Повече за събитието разказва Константин..

публикувано на 25.07.25 в 09:35

"Разговори с живописта" на Греди Асса в Пловдив

Днес в Пловдив в Зала "2019" на Градската художествена галерия се открива изложбата "Разговори с живописта" на Греди Асса. Художникът, носител на наградата "Захарий Зограф", представя над 55 живописни платна и едроформатни рисунки, създадени между 2010 и 2024 година.  Десислава Маркова разговаря с Греди Асса – чуйте в звуковия файл:

публикувано на 25.07.25 в 09:26

В Котел започва IХ Фестивал на етносите, багрите и котленския килим

В Котел започва IХ издание на Фестивала на етносите, багрите и котленския килим. Фестивалът се организира под патронажа на кмета на града Коста Каранашев , а програмата включва демонстрации на автентично тъкане на котленски килими, народни танци и песни от различни етноси, фолклорни шествия и костюми, занаятчийски базар с ръчно изработени изделия,..

публикувано на 25.07.25 в 09:21

Днес приключва гласуването за песните финалисти на "Бургас и морето" 2025

Днес е крайният срок за онлайн гласуването за песните финалисти в Националния конкурс за песен "Бургас и морето". Подборната комисия е допуснала 12 песни, а желаещите могат да дадат своя глас на официалния сайт на конкурса. Песента, събрала най-много гласове, ще спечели наградата на онлайн слушателите. Финалът на конкурса ще се проведе на 26 юли..

публикувано на 25.07.25 в 09:16