Актуалните европейски и български екологични разпоредби помагат ограничаването на токсичността на автомобилите за скрап. Центровете за бракуване на автомобили трябва да разполагат с подходящо оборудване за работа с опасни материали и да имат солидна инфраструктура за предотвратяване на изтичането на токсични материали.
80% от компонентите в един бракуван автомобил могат да бъдат рециклирани. От огледала до радиатори и акумулатори, те могат да бъдат адаптирани в друг модерен продукт, който ще използва материалите много по-ефективно, отколкото колата.
Каква е причината големият брой автомобили, излезли от употреба, да запълват междублоковите пространства в страната и как да бъде улеснено повторното използване на авточасти, за които са употребени ресурси, енергия и човешки труд – коментира в "Нашият ден" Огнян Огнянов, изпълнителен директор на една от най-големите български фирми за разкомплектоване на автомобили втора употреба и за авточасти втора употреба.
"Има добре изградена наредба и в нея е описан целият процес на какви изисквания трябва да отговаря въпросното дружество, за да изкупува такъв тип отпадъци и каква част от него е задължително да влезе за повторна употреба“, твърди експертът.
Според Огнян Огнянов е необходимо подпомагане на работата на регионалните инспекции по околната среда и водите, тъй като те са отговорни за лицензирането на центровете за бракуване на автомобили. През последните няколко години се наблюдава активност от страна на гражданите да предават старите си коли за скрап. По този начин се предотвратява изпомпване на непропорционално големи количества парникови газове в атмосферата.
"Данните от последния доклад Изпълнителната агенция по околна среда от 2020 г. сочат, че 61 000 МПС са били бракувани“, казва Огнян Огнянов.
През последните две години се наблюдава оживяване на пазара на втора ръка части за автомобили, като в САЩ са 31%, а в Румъния около 40%.
В деня, наричан от народа ни Трифон Зарезан, насочваме вниманието ви към значението на виното в религиозните традиции на юдеи и християни. Виното е една от най-старите напитки в историята на човечеството. Различните култури и цивилизации придават на виното различен символичен и духовен характер, което е довело до образуването на уникални ритуали..
Александър Лукашенко спечели седми пореден мандат на изборите миналата седмица. Западните лидери не признават за свободен и честен вота заради репресиите над опозицията в бившата съветска република. Режимът на Лукашенко забрани независимите медии в страната, а опозиционните лидери или са в наказателни колонии, или в изгнание в чужбина. Какво..
Какъв е административноправният режим на защитените зони. В юридическото предаване "Законът и Темида" представяме монографията "Административноправен режим на защитените зони" на доц. Надежда Христова – преподавател в Юридическия факултет на УНСС и арбитър в Арбитражния съд при Българската стопанска камара. "Една от причините за написването на..
Музиката има силата да свързва поколения, да разказва истории и да предава ценности. Чрез песните си ние не само запазваме културното си наследство, но и укрепваме връзките в семейството. Именно тази идея е в основата на творческия път на певицата Виктория Куприна , която открива красотата на българската музика и решава да я сподели със света...
Рубриката "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз" на предаването "Законът и Темида" се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз. Можете да я слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа по програма "Христо Ботев". Това е седмо издание. Европейската комисия (ЕК), като пазител на учредителните Договори в..
Юджийн О'Нийл пише "Дългият път на деня към нощта" през 1940 година, само четири години преди това, през 1936-та, той става Нобелов лауреат като..
"Не, аз благодаря!" е първата премиера на Плевенския театър "Иван Радоев" за 2025 година. Това е нова българска пиеса, автор е Албена Ненкова и сега..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg