Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Христо Христев: Личната свобода е онова, което нямахме преди 10 ноември

Митингът на 18 ноември 1989 г.
Снимка: Иван Салабашев

“След 10 ноември имаме нещо, което преди нямахме, и това е лична свобода, като условие за това всеки да осъществи своята личност, както намери за добре. Всеки от нас да може свободно да говори това, което мисли, и да изживее достойно живота си, както прецени“, казва в ефира на “Нашият ден“ Христо Христев, преподавател в Юридическия факултет на Софийския университет:

Със сигурност имаше някаква част от българското общество, която се отнася носталгично към времето на тоталитарния комунистически режим. От друга страна, със сигурност трябва да обърнем особено внимание на това, че в България от години съществува мощна политическа пропаганда, която е част от руските стратегии на хибридни войни. Тя е насочена не само към България и цели да инструментализира носталгията. От друга страна, да създава една погрешна, илюзорна представа за времето на тоталитарния комунизъм“, посочва още той и допълва:

“С разумен анализ не можем да определим периода на този режим. Макар и наричано комунистическо, това е време на особена форма на феодализъм през ХХI век – закрепостяване на хората и създаване отвъд привидните претенции за равенство права на трудещите се. Имаме една издигната партийна аристокрация, която има привилегии и живее по много по-различен начин, а имаме и контролирана масова бедност на границата между бедността и някакъв базисен нормален живот, без възможност да излизате и сравнявате как живеят другите“.

Къде сме 33 години след 10 ноември?

“Времето, в което се намираме днес, 33 години след 10-и ноември, има много показатели, които разумно позволяват да се оцени, че по-голямата част от българското общество несъмнено е в много по-добро икономическо и социално положение, отколкото българското общество като цяло е имало през 1989 г.

Да, условията на икономическата и обществената система, в която живеем, предполагат инициативност. Предполагат човек да има хъс да търси своето място в живота, да работи и да надгражда своите умения“, казва още той в интервю за БНР.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Мамфидент": Изкуствен интелект в помощ на майките след раждане

Все повече научни изследвания насочват вниманието към психичното здраве на жените след раждане и необходимостта от навременна и достъпна подкрепа. В предаването "Време за наука" бе представен иновативен проект – виртуален терапевт, създаден да помага на жени, страдащи от следродилна депресия. Една от създателките на платформата "Мамфидент",..

обновено на 25.02.25 в 13:34

Енергийна бедност и замърсяване на въздуха: Как да излезем от порочния кръг?

Софиянци често казват с ирония, че виждат какво дишат. Въпреки че проблемът със замърсяването на въздуха е национален, столицата се намира в центъра на дебата не само заради голямата концентрация на население, но и поради значителното потребление на енергийни ресурси. Около 30% от целия използван газ в България отива за осигуряване на парно и топла..

обновено на 25.02.25 в 12:39

Черни връх без граници: незабравимо изживяване за хора с увреждания

Фондация "Ела и ти" за пета поредна година покани хора с увреждания да изкачат Черни връх, водени от силата на общността. "Панти, шейни, усмивки" – така наричат събитието, защото за тях следите в снега са белег на споделените емоции, а усмивките – знак, че си част от нещо по-голямо. С помощта на доброволци и планински спасители участниците успяха..

публикувано на 25.02.25 в 12:00

Връчиха Годишните награди за образование по икономика в средните училища

На 20 февруари 2025 г. във Висшето училище по финанси и застраховане (ВУЗФ) се проведе тържествената церемония по връчването на Годишните награди за образование по икономика в средните училища за 2024 г. Събитието, което се организира за втора поредна година, има за цел да отличи и признае успехите на ученици, учители и директори, доказали своите..

публикувано на 25.02.25 в 11:22

Финансовата грамотност – ключово умение за бъдещето

В днешния свят финансовата грамотност е съществено умение, което трябва да бъде интегрирано в образованието. В рубриката "Темата на деня" експерти обсъдиха как личните финанси могат да станат част от знанията, които българските ученици получават в училище, и как представители на бизнеса могат да допринесат с личния си опит. Гости в ефира на "Нашият..

обновено на 25.02.25 в 11:17