Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Костадин Филипов:

Обещанието, че законът за сдруженията в РСМ ще се даде на Венецианската комисия, е прах в очите

Посещението на Османи иска да покаже, че те са активната страна в диалога

| обновено на 12.11.22 в 10:37
Костадин Филипов
Снимка: БГНЕС

Външният министър на Северна Македония Буяр Османи заяви в София, че ще предложи Венецианската комисия да даде оценка на Закона за сдруженията и фондациите в страната му. По силата на този закон имената на българските културни центрове в Битоля и в Охрид - "Иван Михайлов" и "Цар Борис Трети", трябва да бъдат променени в срок до три месеца. 

Има негативна атмосфера между България и Северна Македония и трябва да я премахнем, заяви пред Буяр Османи външният министър Николай Милков. От своя страна македонският първи дипломат заяви, че ще предложи Венецианската комисия да даде оценка на Закона за сдруженията и фондациите в Северна Македония, по силата на който двата български културни центъра "Иван Михайлов" в Битоля и "Цар Борис Трети" в Охрид имат три месеца да сменят имената си. 

“Отношенията между двете държави в момента не са в добра кондиция и това е видно за всички. Посещението на Буяр Османи, което беше направено в понеделник и вторник у нас и срещите му с политическите и партийните лидери, беше един опит от страна на Скопие да се покаже, че стои върху един терен, върху който може и трябва да се нормализират отношенията на РСМ с България“, казва в “Нашият ден“ журналистът Костадин Филипов.

Министрите на външните работи на Северна Македония Буяр Османи (вляво) и на България Николай Милков - София, 8 ноември 2022

“Негово обещание за Венецианската комисия, че законът ще бъде даден на Венецианската комисия, е един прах в очите на българските политици, те разбират за какво става дума. Решенията на Венецианската комисия не са задължителни, а са препоръчителни.

Другото, което е по-важно, по принцип закони, за които се иска мнение на Венецианската комисия се представят там преди да бъдат гласувани, а не както в нашия случай, гласувани в парламента в РСМ при това с пълно мнозинство.

Цялото това говорене, че трябва да се върнем към старата атмосфера на активно сътрудничество, чрез неща като първа копка на изграждане на железопътната линия, ми се струва отново  хвърляне на прах в очите“, посочва още той.

“Компромис би трябвало да се търси в РСМ. Посещението на Османи иска да покаже, че те са активната страна в диалога, че те търсят едно връщане към нормалните взаимоотношения. Компромисът обаче трябва да дойде с демонстрация на едно решение, за което България много настоява. Това е включването на българите в тяхната конституция. По всичко изглежда, че скоро такова условие няма да бъде намерено“, казва още Филипов в ефира на “Нашият ден“.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Предоставяне на правна помощ от адвокат на граждани със затруднено материално положение

В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на  П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..

публикувано на 22.11.24 в 13:30
д-р Орлин Колев и Анелия Торошанова

Отново конституционни ребуси

Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента?  Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..

публикувано на 22.11.24 в 12:40

Румен Манов: Дарителството днес изглежда като наивност, но вярвам – идват по-добри времена

В навечерието на Деня на народните будители – 1 ноември Центърът за славяно-византийски проучвания "Проф. Иван Дуйчев" към Софийския университет получи ценен дар – средновековен славянски ръкопис от края на XVI век. Дарението е направено от д-р Румен Манов, дългогодишен благодетел на центъра и всеотдаен събирач на българското културно наследство...

обновено на 22.11.24 в 12:22
Мостът на Кольо Фичето в гр. Бяла откъдето стартира двудневния воден маршрут

225 години от рождението на Колю Фичето: Национални чествания в Дряново

През 2025 г. се навършват 225 години от рождението на легендарния български майстор-строител Колю Фичето. По този повод в Дряново, родния му град, ще се проведе мащабна културна програма, която ще продължи през цялата година. За нея разказа Иван Христов, директор на Историческия музей в Дряново, в ефира на "Нашият ден". Иван Христов обясни, че..

обновено на 22.11.24 в 11:30

Факти и художествената измислица – могат ли да съжителстват в изследователски контекст?

През 2024 г. излезе от печат научният сборник "Белетристиката в архивите. Подборът на факти и документи в научното изследване", издаден от Издателски център "Боян Пенев"  в София. Изданието представлява разширена версия на докладите, представени на едноименната конференция, проведена през 2023 г. Сборникът е плод на сътрудничеството между екипа на..

обновено на 22.11.24 в 10:47