Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Феноменът "тихо напускане"

Quiet Quitting е феномен, чиито последствия предстои да видим. Какво представлява той, разказват икономистът Димитър Събев и психотерапевтът Силвия Куманова

Снимка: Pxhere

Един призрак броди из социални мрежи и сериозни икономически издания. Става въпрос за феномена на тихото напускане. Quiet Quitting е термин, който описва нагласата за работа на все повече хора. Тихо напускащите – това са работещите, които не намират особено поле за изява на работното си място и дават само абсолютно необходимото, без много-много да се раздават.

67% от работната сила в щатите и 85% от глобалната са в такова състояние на тихо напускане според изследване на "Галъп" от тази година.

На какво се дължи този феномен, който засяга немалко от младите хора – част от най-образованото и най-зле платеното поколение в последните стотина години. Хората, които пораснаха след рухването на комунизма, преживяха глобалната финансова криза от 2008-а, ще живеят с последиците от климатичната криза, енергийната криза, пораженията на войната и – не на последно място – кризата на ценностите.


Доколко феноменът е поколенчески, доколко пандемията играе роля в него и как промени тя структурата на работната заетост?

Какво е тихото напускане – търсим отговорите днес с икономиста Димитър Събев и с психоложката Силвия Куманова.


Димитър Събев – икономист и журналист, който въведе едно ценно понятие економика – т.е. пресечната точка между природа, пазар и култура. Автор е на книгите "Унизената Земя" (2010), "Саламандър" (2016) и "Маркетинг, потребление и икономически растеж" (2021). Носител е на награди за разследваща журналистика и журналистическа етика. Доктор по икономика от УНСС с дисертация на тема Икономически (де)растеж. В момента работи в Института за икономически изследвания при Българската академия на науките.

Силвия Куманова е професионалист ориентиран към поведенческа терапия и управление на последствията от стреса. Трансформационен консултант със задълбочени познания по поведенческа психология и връзката мозък - тяло. Изследовател на стреса. В момента прави докторската си степен по психофизиология.

Силвия смята, че поставянето на човека в центъра на бизнеса е от ключово значение за успеха – принцип, в който тя живее при личностните и бизнес трансформации които прави и чрез своите интереси към индустрия 4.0, въздействието на технологията върху живота на човека и изследването на непознатото.

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
„Обесването на Васил Левски“, худ. Борис Ангелушев, 1942

Левски: история и национална митология

152 години след обесването на националния герой Васил Левски говорим за личността и делото на Апостола по два познавателни вектора. Първият – историческата наука за тази забележителна фигура от нашите националноосвободителни усилия, а вторият – образът на Левски както в произведенията на класиците, така и в произведенията на нашите съвременници...

публикувано на 19.02.25 в 17:57

Как се рецитират стихове за герои

На 18 и 19 февруари с тържествени прояви България отбеляза 152 години от гибелта на най-светлата личност в историята на нашето национално възраждане и освобождение от петвековно потисничество и безправно съществуване в рамките на Османската империя. Васил Иванов Кунчев, Дякон Игнатий, Апостола, Левски – не просто обаятелен образ на герой, мъченически..

публикувано на 19.02.25 в 16:31
Медресето Хатуние в Караман

Караман – истории от Анадола

"Т ук, където се намираме сега, в Централен Анадол, са много почитани думите на персийския поет и философ Мевляна Джеляледдин Руми, който казва: "Ела, който и да си ти", разказва туристическият гид Гирай УУр Йозджаш. И той обяснява, че на територията на Република Турция днес съществуват седем региона, със седем различни климата, дори със седем..

публикувано на 19.02.25 в 13:05
Носител на наградата

Еврика! Успешни българи: д-р Мария Аргирова

Мария Аргирова.  Тя е млад учен с дълга професионална биография. Мечтае да стане археолог, но се запалва по химията. Д-р Мария Аргирова съвсем наскоро получи наградата "Еврика" за постижения в науката, но преди това е носител на съвместната награда на фондация "Еврика" и Съюза на учените в България за отличната защита на дисертационния си труд...

публикувано на 17.02.25 в 17:00
Александър Александров

Медици от "резерва"

В поредното съботно издание "За здравето" използвахме много военни термини, но говорихме по важни теми, може би най-болезнените за родната здравна система – липсата на лекари и сестри, обезлюдените лекарски кабинети по селата, в училища и детски градини, общественото безпокойство за това кой ще ни лекува в бъдеще? Всички сюжети аргументирахме..

публикувано на 17.02.25 в 15:51