Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Казармата от времената на социализма показа изложба

До края на месеца в Регионалния етнографски музей в Пловдив може да бъде видяна изложбата "Когато момчето става мъж". Тя представя казармата през “онези” 45 години” и е плод на дългогодишните изследвания на етнолога д-р Илия Вълев, които са  свързани с наборната военна служба, през която са задължително за преминавали момчетата след завършването на своето средно образование.

"Изложбата представлява един разказ за възмъжаването на момчетата и на практика проследява целият цикъл от наборната военна служба през годините на социалистическото развитие на  България", посочва в "Какво се случва“ д-р Илия Вълев.

Казармата в България съществува практически от 1878 г., а задължителната военна служба е регламентирана със създадения през 1881 г. Закон за военните сили на Княжество България. През 1958 г. е приет Закон за всеобщата военна служба, който редуцира и регламентира периода на военна служба до края на социализма: 3 години за военно-морските сили и 2 години за всички останали. През 2008 г. наборната военна служба отпада напълно, припомня етнологът. 

Проследени са всички важни моменти, като се започне от военното обучение, през което задължително са преминавали всички младежи и девойки от 60-те г. до края на социализма в 9-ти и 10-ти гимназиален клас. Отделено е специално място и на военно-медицинската комисия, която  е оценявала наборниците. Една от атракциите намерила място в експозицията е новобранската вечер.  

"На практика изпращането е нещо като сватба, но “ялова” сватба, без булка. Младежът отива в казармата, където работи с оръжия и боеприпаси и може да пострада. И понеже в българската традиция сватбата е много важен момент, предварително “оженват” момчето. В по-малките селища се получавал общоселски празник, на който се събирали по 300 и даже повече души", посочва д-р Илия Вълев.
И допълва, че на тях младежите получавали и различни подаръци. Някои били практични и им служели в казармата – потници, партенки, пуловери, чорапи, други – просто скъпи, като например, фотоапарат, парични средства, магнетофони. 

"Било е въпрос на престиж да изпратиш момчето си, да стане войник. Да служи на страната си. Моментът с военната служба е митологизиран, защото момчето ще порасне и ще стане мъж. Ще стане самостоятелен и отговорен пред себе си и пред другите и ще може да създаде семейство, което да пази“, твърди етнологът. 

На младежи ще бъде интересно да видят къде са служили и какво са правили техните бащи и дядовци. А по-възрастните ще могат да си припомнят младежките години.

Целия разговор с д-р Илия Вълев можете да чуете в звуковия файл.

Снимки: ФС на РЕМ - Пловдив
По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Поетическото познание на Васил Славов

Васил Славов е роден в София, където през 1989 г. излиза първата му стихосбирка "Спомен за потоп". Тогава заминава за САЩ, за да специализира след английската филология в Софийския университет литература, литературна критика и творческо писане и остава там. Вече е публикувал поезия, преводи и критически текстове в различни литературни издания у нас –..

публикувано на 19.09.24 в 18:35

Живко Седларски с няколко изложби в България

Известният ни скулптор живее във Франция, но винаги се представя като български артист. Почти всяка година той има изложба у нас, но този път представя изкуството си на софийската публика в две изложби – в галерия "Мисията" и в НДК, а след това с експозиции във Варна и Перник. Идеята за това мащабно представяне е на Албена Ненкова, която инициира и..

публикувано на 19.09.24 в 14:48
Сцена от

Другият театър

Думата театър обозначава толкова различни видове сценични изкуства, че увлечени от актуалната информация, понякога забравяме да подчертаем спецификите, които се крият зад разни сцени и програми. Една от различните по своя характер платформи е " Театър+ " на Народния театър "Иван Вазов", която преди броени дни срещна първата си публиката с шесто..

публикувано на 19.09.24 в 14:10
Манол Пейков

Манол Пейков: Смятам, че има въпиюща нужда да си преговорим уроците на историята

За книгоиздаването като мисия, за силата на думите и за стремежа към историческата истина – разговор в "Нашият ден" с Манол Пейков – издател, преводач, общественик и политик, член на Комисията за култура и медии в Народното събрание. Пейков споделя, че дълги години като книгоиздател е бил фокусиран главно върху художествената литература, но..

публикувано на 19.09.24 в 09:57

Българска авторка гостува на Фарьорските острови

Миглена Дикова-Миланова – преподавател по български език и култура в Университета в Гент, бе поканена това лято да твори на Фарьорските острови в програмата на резиденцията на Съвета на творците от Фарьорските острови – LISA. "Малкото селце Тьорнувик (Tjørnuvík), разположено в областта Sunda kommuna, северно на територията на най-големия остров от..

публикувано на 19.09.24 в 09:29