След 17 часово заседание на правната комисия с гласовете на ГЕРБ,ДПС и БСП бяха възприети редица промени в Изборния кодекс, сред които връщането на хибридната форма на гласуване – с машини и с хартиена бюлетина, премахване на дистанционното-електронно гласуване, район чужбина и Обществения съвет към ЦИК, увеличаване на прага за откриване на секции в чужбина от 40 на 100 заявления, както и разписката от машината да се счита за бюлетина, а електронният протокол от устройството да не бъде взиман под внимание.
Защо изборният кодекс се оказа виновен за всички беди на българската политика?
“Много е трудно да се намерим отговор на този въпрос, предвид факта, че в момента страната трябва да има един приоритет и това е излъчването на редовно правителство. Вместо това в момента ставаме свидетели на спорове, които разделят и политиците, и общественото мнение“, казва в ефира на “Нашият ден“ международният анализатор и политолог Искрен Иванов и допълва:
“конкретно за изборното законодателство - за мен това крие опасност страната отново да навлезе в криза и да стигнем до нови избори. Това е огромна стратегическа грешка, защото ни отклонява стъпка назад от съставянето на кабинет. Фокусът на дебатите безспорно се измести“.
“Има и нещо друго, когато служебни министри отиват навън, за да дискутират сигурността на страната, изглежда някак несериозно да става дума за хора, които временно изпълняват длъжността си. Изглежда така сякаш България няма капацитета да се управлява сама. За мен усилията трябва да са насочени към постигането на кабинет, а не към въпроси, които впоследствие могат да бъдат решени “, посочва още той и допълва“, казва още той в интервю за БНР.
Да разчитаме ли на третия мандат?
“Това, което се случи тази седмица, е стъпка назад и може да доведе до още по-голяма политическа криза. Вече има заявки за протести. Политици вече си размениха думи, че ще блокират цялата страна. Всичко това ще доведе до нестабилност. Това е много голяма стратегическа грешка на българските политици“, посочва още той.
Падналите ракети в Полша
“Тук има три основни факта, които няма как да бъдат пренебрегнати. Първият е, че има категорични сведения за това, че става въпрос за украинска ракета, която е била изстреляна в отговор на руското ракетно нападение над Украйна. С такива сведения разполага самият американски президент. Вторият факт е, че случилото се не е умишлена атака срещу Полша, а става въпрос за инцидент, който се е случил на полско-украинската граница. В този смисъл не се налага задействането на член пети от НАТО. Третият факт е, че вината в случая не може да се търси в едната или другата посока. Вината е споделена. От една страна, тя е на Русия, затова, че тя продължава със своята агресия в Украйна, но и Украйна има вина в случая поради факта, че нейните военни са проявили немарливост и не са изчислили правилно траекторията на въпросната ракета. Този инцидент наистина криеше опасност НАТО да влезе във войната, но тя отмина“, казва още той.
Очаквам нова ескалация, защото Русия няма да спре да провокира Алианса. За мен Русия губи тази война. Макар и неволен имаше опит НАТО да бъде въвлечено във войната Самата Русия не си дава сметка, че губи. Далеч съм от мисълта, че Путин има адекватна информация за това какво се случва на бойното поле“, коментира още той.
Срещата Г-20
“Тази среща беше ключова, защото на нея ние видяхме, че държавите, които заеха неутралитет по отношение на войната в Украйна. Не само в лицето на Китай, но и в лицето на Индия показаха, че са готови да си сътрудничат със Запада в името на това да бъде избегната ядрена война. Това е една добра новина, защото Си Дзинпин показа, че е много по-прагматичен, отколкото руския си колега и склонен на диалог със Запада.
Опасността от ядрена ескалация намаля, но не е изчезнала напълно. Не се знае как ще реагира Москва, ако украинците си върнат Крим“, посочва още Искрен Иванов в ефира на “Нашият ден“.
“Далеч съм от мисълта, че Украйна има някаква вина. Ако Русия не беше започнала война, изобщо нямаше да го има този разговор“, казва в ефира на “Нашият ден“ международният журналист Иво Иванов и допълва:
Тази седмица показва това, че Русия ще продължи да води войната, въпреки лошите перспективи пред развитието на конфликта, който тя започна. Показателно е, че последната голяма руска ракетна атака срещу Украйна с 96 ракети започна в същите минути, когато Лавров напусна срещата на Г-20, което говори, че тя е била предварително подготвена“.
Г-20
“Общото виждане на срещата беше, че Русия няма съюзници, които да я подкрепят в този конфликт. Трябва да очакваме продължаване на конфликта, преди да се стигне до каквито и да било преговори, ще има ново раздвижване по фронтовете и следим обстановката. За съжаление Русия масово използва гражданското население, като заложник в този конфликт, за да накара Киев да преговаря, но мисля че ще постигне обратния ефект“, в ефира на “Нашият ден“.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
Анка Ламбрева е име, което днес малцина познават, но нейната история заслужава да бъде помнена. Тя остава в историята като първата българска жена, осъществила околосветско пътешествие, и доказва, че ограниченията, наложени от времето и обществото, не могат да спрат свободолюбивия дух. По повод 130-годишнината от рождението ѝ Мария Деянова,..
На днешния 21 февруари в Народно читалище "Св. св. Кирил и Методий – 1882" в град Попово ще бъде представена книгата "Трескавец" на Симеон Христов. Авторът е по-известен като китарист и основател на група "Епизод". Книгата разказва за млад духовник, който проповядва по нов начин и лекува вярващите. Срещу него застават Държавата и..
В 30 страни по света ежегодно от 7 до 14 февруари се провежда Международната седмица на брака, която се чества у нас в последните десетина години. Според трите най-разпространени религиозни общности в България: християнство, ислям и юдаизъм: бракът е свещена институция, установена при сътворението. Защо се заиграваме с традиционни семейни..
В това издание насочваме вниманието ви към един евангелски пастор тръгнал по пътя към Съединените щати, за да избере да бъде капелан, т.е болничен свещеник. Ще го сторим с пастор Евгени Найденов. Той бе допреди 6 години председател на Българска свободна църква и на Форума за междурелигиозен диалог и сътрудничество. Когато пристига в САЩ първата..
През 1901 година осем ловци на орхидеи заминават на експедиция във Филипините. В рамките на месец един от тях вече е изяден от тигър, друг е залят с бензин и изгорен жив, петима изчезват безследно и само един успява да оцелее и да излезе от гората с четиридесет и седем хиляди цветя от вида Phalaenopsis. Млад мъж, изпратен през 1889 година..
Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да..
Тази вечер в Зала 1 на НДК в столицата е премиерата на документалния филм "Милен", посветен на журналиста Милен Цветков. Документалният разказ обхваща..
"Адвент – повест за добрия пастир" е една от най-известните книги на исландския писател Гюнар Гюнарсон, която продължава да вълнува читателите и до днес...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg