Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Стандарти за българските училища в чужбина

Снимка: eurochicago.com

За последните няколко десетилетия много българи намериха препитание и реализация в чужбина, децата им ги последваха, а немалко са родените зад граница, някои от които родители на второ поколение емигранти. За радост в последните години държавата ни пое ангажимент към българските неделни училища, в които малките ни сънародници могат да изучават български език, литература, история, география и култура. Все пак основен двигател за откриването и поддържането им са родителите от българските общности по света и волята им връзката с родината да не прекъсва. Ако тук в България обикновено разказваме с възторг и умиление за благородната мисия на тези огнища на българския дух, това не значи, че всичко в тях върви гладко и безпроблемно. 

Тъкмо нуждата от решаването на трудности при преподаването на български език беше в основата на Научно-практическата конференция "Българските училища в чужбина – лаборатория за създаване на стандарти по български език като втори/чужд език за деца и младежи“, който се проведе наскоро в Рим и Неапол. Инициативата е на културната асоциация "Паралел 43“ с президент Венета Ненкова, която ръководи българското неделно училище "Асен и Илия Пейкова“ в Рим.

Д-р Мая Падешка е директорка на училището и лекторка по български език и литература в университета "Ориентале“ в Неапол. Срещата между преподавателите в неделните училища и учени от всички големи български университети е изключително важна, защото педагогиката на чуждоезиковото обучение се нуждае от научна основа, за да се изработят стандарти, политики, програми и учебни помагала, смята тя. Особеното в случая с училищата в чужбина е, че възпитаниците им са свързани с България по своя произход, поне единият от родителите им е българин, но познанията по български език стават все по-слаби, за някои деца той е почти напълно непознат и в този смисъл те го изучават като „чужд“ или втори език.

Гергана Христова е основателка и директорка на българското неделно училище "Пейо Яворов“ в Милано. Тя акцентира върху взаимодействието с родителите на учениците и възможността училището да бъде център на общността и да предлага на родителите приятни и обогатяващи занимания като български народни танци и читателски клуб. Все пак най-силната мотивация за семействата да инвестират време и енергия, за да водят децата си в българското неделно училище, е повишаването на статута на българския език, смята тя.

Преподавателите в българските неделни училища са възпитаници на нашите университети. Дали обаче подготовката, която получават в момента студентите, е подходяща за работа в специфичните условия на чуждоезикова среда и все по-изтъняваща връзка с България на следващите поколения деца, родени в чужбина. Опитът, натрупан от преподавателите в българските неделни училища, е особено ценен за осмисляне и съобразяване на университетските програми за подготовка на учители за чужбина, които се нуждаят от специализирана квалификация или допълващи знания, мисли проф. Ценка Иванова, декан на Филологическия факултет на Великотърновския университет.

Снимка – eurochicago.com
По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Пейо Яворов

Яворов на френски език

Малко повече от 80 стихотворения, няколко писма – до Мина, до Дора Габе, предсмъртните писма на поета до д-р Кръстев и Тодор Александров и част от автобиографията, която той диктува на Владимир Василев, са включени в двуезично издание, излязло наскоро във Франция. Избраното заглавие е на поетичната антология "Подир сенките на облаците", съставена от..

публикувано на 03.04.25 в 09:03

Когато правиш добро, никога не си сам

Започнаха великденските кампании в помощ на хора в нужда. Една от организациите, които се занимават с благотворителност в Перник и региона, е фондацията "Не си сам". Нейната мисия е да направи деня на нуждаещите се по-светъл и радостен с хранителни дарения и емоционална подкрепа. Гости в предаването "Другият до мен" бяха Евелина Димитрова –..

публикувано на 01.04.25 в 16:47
Проф. Мария Малинова

За женското здраве – с грижа и обич

Поканихме за разговор проф. Мария Малинова, нашият неофициален консултант по акушерство и гинекология. В седмицата на Благовещение опитният специалист отправи полезни съвети към дамите от всички възрасти. Поставихме част от акцентите върху тежките диагнози като рака на яйчниците и на маточната шийка, ендометриозата, но основната сюжетна..

публикувано на 01.04.25 в 15:35
Държавният педагогически университет „Богдан Хмелницки“ в Мелитопол

Конкурс под надслов "За правда и за свобода"

Конкурс за гимназисти, студенти, докторанти и краеведи обявиха от Центъра по българистика с Лекторат по български език, литература и култура при Мелитополския университет, Украйна. Това стана по време на ежегодните Дни на България, които Центърът организира в периода между 14 февруари, Успение Кирилово, и 11 март, рождената дата на Софроний..

публикувано на 01.04.25 в 08:10
 проф. Йорданка Семкова

България произвежда дозиметрите за изследване на радиацията в Космоса

Условията в космоса са много различни от тези на земята, при които ние се раждаме и живеем целия си живот и към които целият ни организъм е силно приспособен. Безтегловността е първият фактор, който е различен и с огромно значение за цялостното човешко здраве и физиологическите и психологически функции. Вторият фактор е изолацията в едно..

публикувано на 31.03.25 в 17:50