Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Бедствия аварии и кризи – кой се чувства най-неподготвен у нас?

Снимка: БГНЕС

“Информирани и подготвени при бедствия аварии и кризи“ е проект на БЧК, който насочва усилия към най-уязвимите групи на обществото.

Какви са резултатите от това проучване и нагласите в обществото ни спрямо екстремните ситуации?

“Провеждайки проекта, преценихме, че най-важното е да насочим нашите усилия по информираност на населението и по реакция при бедствия, аварии и кризи именно към най-уязвимите групи. Това за нас бяха учениците, живеещи в София, и възрастните хора, които биха пострадали най-много при евентуални природни бедствия“, казва в ефира на “Нашият ден“ Невелина Стойнева.

Занемарена ли е културата ни по отношение на гражданската защита?

“Резултатите от проучването бяха изненада и за нас. Нагласата ни преди стартирането на това проучване беше, че хората на средна възраст са тези, които имат опит и с които са провеждани системни действия по популяризиране на мерките за реакция по време на бедствия, аварии и кризи. След проучването нещата се оказаха малко по-различни.

В някаква степен резултатът идва от това, че с възрастта човек осмисля необходимостта да има не само необходимата информация за реакция по време на бедствие, но и необходимостта от практика.

При учениците нещата стоят по такъв начин, че информацията, която те асимилират, считат, че е напълно достатъчна за реакция. Тук са ролята и смисълът на проекта, който направихме. Трябва да бъдат насочени усилията на всички структури, които реагират по време на бедствие и които изпълняват този тип превантивни мерки. Насочване на усилията не само по информиране, но и по системно осъществяване на поредица от практически занятия, симулации и тренировки“, посочва още тя.


Реализация на проекта…

“Успяхме успешно да реализираме евакуации в шест столични училища. Това беше една практика, за която не мога да кажа, че е била занемарена във времето, но е оставена на малко по-заден план. Това трябва да бъде система и този тип взаимодействие между различните структури, реагиращи по време на бедствия, трябва да бъде регулярна“, казва също Стойнева.

Резултати…

“Относно работещото население, резултатът, който получихме, беше изненадващ, но и обясним. В плана за действие и реакция при бедствия ангажимента по подготовката на работещото население е насочен основно към работодателите. Затова се получава тази притеснителна тенденция в отговорите, че те се чувстват неподготвени. Ние таргетирахме много малка група работещи, тъй като не ги бяхме включили като уязвима група, но се оказва, че това е група, към която трябва да бъдат насочени тези усилия“, посочва още тя.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Петър Галев за здравеопазването: Успехи и критични точки през 2024 година

Петър Галев, експерт от от CredoWeb, платформа за комуникация между лекари, направи задълбочен анализ на състоянието на здравеопазването в България през изминалата година в ефира на Lege Artis . Той коментира ключовите проблеми и постижения в сектора. Според Галев въпреки увеличените средства за здравеопазване през 2024 година, системата не е..

обновено на 18.12.24 в 12:37
Радина Велчева

За 2025 г. са предвидени допълнителни средства за асистирана репродукция

Спорът около парите за асистирана репродукция възникна между фондация "Искам бебе" и МЗ изглежда вече е решен след среща на здравния министър Галя Кондева и представители на фондацията.  Към момента към бюджета на Центъра за асистирана репродукция са гласувани 22 млн. лв. Отпуснати са допълнителни 500 000 лв. от резерва за здравеопазване...

публикувано на 18.12.24 в 11:45

Д-р Велислав Георгиев: За храненето по празниците

В Lege Artis слушаме съветите на специалиста д-р Велислав Георгиев за храненето по празниците. Те не са универсални, нито важат само за празничния период, по думите на д-р Георгиев. Специалистът насочва вниманието към хранителните навици на българите в миналото , които са били съобразени с поредица от пости. Православните традиции и..

публикувано на 18.12.24 в 11:26

Играчки, здраве и мечти: Какво пишат децата до Дядо Коледа

В рубриката "Времето на редактора" Тереза Петрова, служител на Български пощи, разказа за юбилейния конкурс "Най-красиво писмо до Дядо Коледа", който днес завършва. Срокът за участие е до края на деня, а традицията, която обединява малки и големи, вече отбелязва своята 30-а годишнина. "Най-красиво писмо до Дядо Коледа" започва преди три..

обновено на 18.12.24 в 11:24

Възпитаване на гражданска отговорност чрез училищни бюджети

В рубриката "Разговорът" Люба Батембергска от фондация "Малките стъпки" представя вдъхновяващата инициатива "Граждански бюджет за ученици". Целта на проекта е учениците да получат възможност да управляват бюджет, който да подкрепя техните идеи, като така се приобщават към демократичните процеси още от ранна възраст. "Темата за демократичния..

обновено на 18.12.24 в 10:41