На днешния 23 ноември се отбелязва Денят на психотерапията. Тя успява да отговори по адекватен начин на страданията, свързани с човешките потребности. Българската асоциация по психотерапия (БАП) е регистрирана като неправителствена организация на 23 ноември 1993 година.
Тя има свои Устав и Етичен кодекс. БАП е член на Европейската асоциация по психотерапия (ЕАП) и е Национална присъждаща организация за квалификацията „психотерапевт“. Като такава тя изгражда и поддържа националния Регистър на психотерапевтите в Република Българияи полага усилия за регламентирането и утвърждаването на психотерапията като професия.
Психолозите и психотерапевтите у нас продължават да работят без регулация – защо?
“Това е един много сложен въпрос, който се обуславя от много фактори. Може би защото е наистина много трудно да се стигне до компромис и взаимно съгласие по отношение това какви точно трябва да бъдат правилата и начина на регулиране на тези две професии – психолог и психотерапевт. Дали да гледаме на тях като не една и как да се регламентират различните видове практики в самата гилдия“, казва в ефира на “Нашият ден“ д-р Велислава Донкина, клиничен психолог и председател на Асоциацията на психолозите и психотерапевтите в България и допълва:
В България практикуването и утвърждаването на тази професия е свързано с много трудности, пред които всеки един от нас преминава, както и тези, които преди нас са поставили началото на това дело. Може би, когато подхождаш с много ентусиазъм, трябва да се бориш с много неща от реалността. Много пъти падаш, нараняван си, разочарован си, може би това доста изостря нещата. В самата гилдия все още е много трудно. Постоянно се натъкваме на примери, че въпреки доброто желание на всички да има диалог и конструктивен подход, това все още много ни убягва.
Също и защото в реалността на държавността и на законите това изисква много усилия и съгласието в гилдията е подготовката за дълъг път. В различните страни по света – в Европа и САЩ - този въпрос е регламентиран по различен начин. И наистина всяка страна трябва спрямо своята реалност да извърви този път, който е неизбежен и той е нужен за доброто на хората, които практикуват“.
“Мисията на психотерапията е да освобождава хората“, казва в ефира на “Нашият ден“ д-р Пламен Димитров, психолог.
“Имаме регистри, в които всички нуждаещи се граждани могат да видят кои са хората, които са приели етичните и професионални стандарти. Две асоциации поддържат ежегодно актуализирани регистри на правоспособните колеги, но това е доброволно. Има много, които изобщо не са квалифицирани. Това са хора, предлагащи услуги на пазара, често пъти със съмнителна стойност и подвеждащо, някой път и опасно за хората. Всеки седми човек е минал през хора, които не са квалифицирани и те са го наранили допълнително. Ние знаем, че тази регулация трябва да стане задължителна и да е държавна политика, както това е във водещите страни.
Професията психотерапевт е една от най-внимателно регламентираните в световен мащаб в страните, от които искаме да се учим“, посочва още той.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
"Човеците на Пловдив" – така се нарича нова рубрика, посветена на личности, които застават зад граждански инициативи, благодарение на които Пловдив се превръща в по-добро място за живеене. Това са онези хора, които не влизат в новините, не участват активно в социалните медии, но са гражданите, които променят средата. Инициативата ще популяризира..
Проф. Момчил Методиев, преподавател в НБУ, ръководител на Института за изследване на близкото минало и главен редактор на сп. "Християнство и култура", представя в "Нашият ден" новата си книга. "Разрушаване на общността. Държавна сигурност срещу Българската православна църква" е заглавието на изследването, посветено на дългосрочните последици..
В "Нашият ден" разговаряме с Петър Теодосиев за "Земеделието в България: основни култури, предизвикателства и перспективи" – тема на майския брой на списание "Българска наука" . Темата за земеделието е разгледана още миналата година в поредица от статии, озаглавена "Ресурсите на България", пояснява главният редактор на сп. "Българска наука"...
Какво представлява пректозаконът за споделеното родителство? Какви ще бъдат неговите функции и ще спомогне ли за подобряването на отношенията в едно вече разпаднало семейство? Според вносителите на този законопроект, споделеното родителство дава възможност и двамата родители да имат думата при вземане на важните решение касаещи образованието,..
Проектът за завръщането на брадатия лешояд – вид, вписан като "изчезнал" в Червената книга на България, дава своите първи резултати. На 17 май на територията на Природен парк "Сините камъни" ще бъдат освободени първите брадати лешояди в българската природа от 1972 година насам. Целта е видът да бъде възстановен не само за България, но и за целия..
Никога не съм си представяла, че ще готвя за слонове в Тайланд! Че аз за себе си рядко подхващам тиган или тенджера. И изведнъж… усвоявах рецептурник за..
Медицинските сестри и акушерките настояват за по-високи възнаграждения и по-добри условия на труд. Ще бъдат ли изпълнени исканията – интервю в Lege Artis..
След незабравимите концерти на Ревърънд Бийт Ман, Кинг Аутоматик, The Monsters и Дилейни Дейвидсън през последните няколко години, серията "Аларма Пънк..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg