"В основите на физиката лежат задаването на въпроси и търсенето на отговори на база експерименти и неща, които са обозрими. Това е наука, която въпреки популярното мнение, че не е достъпна за всеки, е вградена в нас именно поради несъзнателния стремеж към експериментиране“, това пише в списание "Светът на физиката" един млад човек – Огнян Петков, носител на стипендията на фондация "Еврика" за постижения в овладяването на знания в областта на тази наука на името на акад. Георги Наджаков.
Огнян Петков е магистър по физика, завършил е Софийския университет "Св. Климент Охридски“ и вече работи в Българската академия на науките. Понеже той има наблюдения как се прави наука у нас – и в научен институт, и в университета, го питам какви са дефицитите на средата и в каква посока трябва да се работи повече.
"Има нарастване на интереса от страна на студенти, но това, върху което трябва да се работи със сигурност, е популяризация на науката. И учените не трябва само да развиват научна дейност, но и да споделят повече за работа си пред обществеността, за да може това общество да ги разпознава като експерти в областта. А това вече помага и в борбата срещу дезинформацията. Пък и обществото ще може да разбере, че трябва да имаме доверие на експертите в дадена област", обяснява Огнян.
Свързвам се и с проф. Виктория Виткова от Института по физика на твърдото тяло към Българската академия на науките, където Огнян Петков попада още като студент в трети курс. Тя има наблюдения върху работата на Огнян Петков, следи неговото развитие и не пести добрите си думи. "Най-важният потенциал за развитие на науката е човешкият потенциал“, казва още проф. Виткова и отбелязва, че е усетила желанието за развитие в областта на науката в лицето на Огнян.
Питам обаче Огнян как се е променило с времето неговато разбиране за физиката и нейното приложение в живота ни. "Приложението и на физиката, и на природните науки, е това, което те кара постоянно да искаш до човъркаш, да мислиш в дадена посока и да търсиш решения“, обяснява той. И признава, че е имал добри учители.
Снимка – Личен архив
"Човек, който..." – така започва най-често простичкият и сърдечен отговор на въпроса, зададен към дете: "Какво прави социалният работник?" Човек, който ми помага. Човек, с когото си играем. Човек, с когото не ме е страх. Фондация "За нашите деца" организира една необичайна и трогателна изложба, наречена "Професия Човек". Това е наивният,..
Тоталитарната държава не търпи други авторитети, освен своя собствен (отделен е въпросът доколко го има). Затова утвърдени институции като Българската православна църква са ѝ трън в очите. Трън, чиито бодли недъгавата власт прави всичко възможно да изтръгне, а ако не може – жестоко да съсече. Тъкмо този процес на война срещу Църквата и нейните..
Трансплантацията на органи, клетки и тъкани е сред най-големите постижения на съвременната медицина. Този процес не само дава нов шанс за живот, но и поражда много проблеми и въпроси. В поредния брой "За здравето" по темата събрахме цял консилиум от лекари, специалисти, познавачи и пациенти. В обсъжданията се включиха проф. Никола Владов, Георги..
Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз не страдам от това?" Наричана още математическа или числова дислексия, дискалкулията представлява специфично разстройство на аритметичните умения – способността на човек да разбира, обработва и..
Във "Време за наука" ас. Богомил Пешев от Института по невробиология към БАН разказва за ефекта на новостта върху запаметяването на емоционално неутрална или нискоемоционалната информация. Когнитивната схема у хората е свързана със стимулите, нивата на стрес и новост, които преживяваме в дадени ситуации, по думите на Пешев. Когато мозъкът се..
Културният компас този път ни отвежда към едно наистина специално събитие – "Изчезващият град: Работилница за старите къщи" , което ще се проведе тази..
До 20 август ще продължи приемът на текстове за Националния литературен конкурс за поезия и проза "Янаки Петров". Всеки желаещ може да изпрати своите..
Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg