Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Епизоди от живота

Събирачите на памет от село Брезница

В полите на Пирин, на 17 километра от общинския център Гоце Делчев се намира живописното село Брезница – едно от малкото села, които не са засегнати от обезлюдяването, характерно за все повече краища на България. В момента населението на Брезница наброява над 3400 души.

Безработицата в селото е рядко срещан проблем, неслучайно определят мястото като икономическото чудо на Пиринско. Тук мирно и добросъседски съжителстват двете религиозни общности: мюсюлманска и източноправославна, а на селския площад извисяват снаги едновременно джамия и църква.

Брезница има училище от 1 до 12 клас, в което се обучават над 450 ученика, както и детска градина с повече от 250 деца.

Жителите на Брезница пазят своя колоритен диалект, който спада към западните рупски говори. Старинните форми, съхранени в него обагрят с особена напевност мелодиката на ежедневния разговорен език.

Интересът към опазването на нематериалното и материално наследство на местната общност превръща част от жителите на селото в особени „събирачи на памет“.


Фолклорна формация "Брезничанки" е създадена от С. Буковян през 2016 г., за да представя на сцена традиционното наследство на селището. В основата на репертоара на групата са песенни и танцови образци, които основателят на групата е наследил от своята баба, или издирил и записал от възрастни хора от Брезница. Неговата събирателска дейност продължава повече от 20 години.

Формацията се състои от женска и мъжка група, представящи различни аспекти от фолклорното наследство на региона. Според създателя ѝ Салих Буковян основните характеристики на брезнишкия фолклор са полово сегментираният репертоар (мъжки и женски песни), двугласното пеене с елементи на многогласие при песните, изпълнявани от жени, както и мъжкото епическо пеене със съпровод на двуструнна тамбура (известна още като „дрънка“).

Едно от събитията, с които с. Брезница се гордее е домакинството на най-големия международен фолклорен фестивал по поречието на р. Места -  „Фолклорни пътеки“. Всяка година фестивалът събира над 1000 самодейци от различни фолклорни области на България и гости от чужбина. Организатор на събитието е кметство Брезница, като за част от организацията се грижи и Салих Буковян.


Екипът на „Нашият ден“ представи гостуването си при събирачите на памет от с. Брезница в поредица от материали, излъчени в сутрешното предаване на програма „Христо Ботев“ между 18 и 25 ноември.

В настроението на мелодиите и историите от живота на Брезница може да се потопите чрез звуковите файлове, уловили мигове на неподправено общуване. Като репетиционния процес при разучаване на нов репертоар на ФФ „Брезничанки“ и атмосферата, която го съпътства.

Или различни „епизоди“ от живота на селото в миналото и днес, споделени от певиците в групата - като разказа на Фатме Осман, която развива свой собствен шивашки цех и не би сменила родното си място за нищо на света:

Чуйте в звуковия файл.

Спомените на 65 годишната Найле за времената, когато в селото се е гледал тютюн - чуйте в звуковия файл.

Разказите за носиите, „герданиевите“ чорапи, чиито шарки си имат специални имена и рецептата за най-вкусната баница, която може да опитате, ако сте на гости в Брезница:

Чуйте в звуковия файл.

Размишленията за любовта, каквато е описана в старите песни и каквато я виждаме днес:

И няколко неподправени истории за старинните песни като език на сърцето. За моментите, в които скръбта не ти позволява да ги пееш, а само да ги разказваш и за другите мигове, в които приспиваш внуците си с тях:

Салих Буковян
А в специално интервю за „Нашият ден“ ръководителят на Брезничанките Салих Буковян споделя своите лични мотиви да влага цялото си същество в поддържането на фолклорните традиции живи.
Снимки: ФФ “Брезничанки“

По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мозъчни донори

В редакция "Хумор и сатира" акъл имаме много и щедро го раздаваме, не ни се свиди. Огледаме се, видим област, където явно се нуждаят от акъл и веднага ставаме мозъчни донори, така да се каже.  За съжаление често пъти акълът ни се отхвърля, не влиза в работа, което си личи навсякъде у нас. Това обаче не ни разколебава, продължаваме да раздаваме в..

публикувано на 25.11.24 в 15:15
Мина Киркова и Михаил Мишев

Между страха и истината – или къде е Дявола?

Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как фалшивите, подвеждащи и изфабрикувани новини се разпространяват по различен начини в различните общности?  В "Работилница за журналисти" на АЕЖ - България беше представено ново проучване на..

публикувано на 25.11.24 в 14:06
Илияна Типова

Антон Митов представя: Илияна Типова, журналист от Радио Кърджали

В Деня на патентоване на първата електрическа самобръсначка и първото изкуствено кръвопреливане в света, гост в студиото е Илиана Типова – отличник на випуска на 10-ия майсторски клас по радиожурналистика на БНР. Тя е автор и водещ на предаването за туризъм и хоби на Радио Кърджали "Накъде в неделя". За връзката между Граф Дракула, Хелоуин, гробищата..

публикувано на 25.11.24 в 13:27
Детелина Стаменова, психолог

Въздух, стрес, храна – епигенетичните фактори, предавани през поколенията

Епигенетиката изучава изменения в гените, които не се дължат на промени в ДНК последователността. Тези промени могат да бъдат предизвикани от външни фактори – въздух, стрес, хранене, и в някои случаи се предават на следващите поколения. За епигенетичните фактори и тяхното овладяване в изпълненото със стрес ежедневие в "Terra Култура" говори..

публикувано на 25.11.24 в 13:12
Саша Безуханова

Саша Безуханова: Икономиката на бъдещето ще бъде зелена, освен дигитална

От 2 декември всеки понеделник между 8:30 ч. и 9 ч. в ефира на "Нашият ден" ще гостуват български иноватори със зелена бизнес ориентация. Поводът е първото национално проучване на Move.bg "Зелени решения от България 2024" . За "зелените решения" в бизнеса и данните от проучването в предаването разговаряме със Саша Безуханова –..

публикувано на 25.11.24 в 11:44