Всяка година Германия и Австрия приемат хиляди български студенти, предвид високото качество на образованието и факта, че образованието в държавните университети е безплатно. Заплащат се административни такси, които достигат няколкостотин евро. Разбира се, има много възможности за различни видове стипендии, както и за намиране на работа.
"В Германия студентите имат право да работят в края на седмицата, като по никакъв начин не се пречи на учебния процес. На месец се падат 40 часа", споделя Гюрай Шабан, управител на консултантска фирма за обучение в чужбина.
И допълва, че консултантската му фирма помага както за намирането на работа, но консултира как да се получи правилната стипендия. В Германия и в Австрия предлагат и студентски заеми. Те се връщат след пет или десет години. Тези заеми са субсидирани и са с нулева лихва. Когато студенти имат отличен успех, винаги получават стипендии. Изискването за социалните стипендии е да бъдат представени документи за доходите на родителите на студента от последните две години. От кандидатите за подобни стипендии задължително се изисква добро ниво на владеене на немски или английски език, висок успех и ясен план за бъдещо кариерно развитие. В някои случаи е необходимо да се даде и доказателство за социалната ангажираност на кандидата.
"През последните години виждаме тенденцията, че все повече българи се връщат обратно, след като са завършили в Германия или в Австрия. Това изключително много ни радва, защото искаме да допринесем за българската икономика", посочва Гюрай Шабан.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Все повече научни изследвания насочват вниманието към психичното здраве на жените след раждане и необходимостта от навременна и достъпна подкрепа. В предаването "Време за наука" бе представен иновативен проект – виртуален терапевт, създаден да помага на жени, страдащи от следродилна депресия. Една от създателките на платформата "Мамфидент",..
Софиянци често казват с ирония, че виждат какво дишат. Въпреки че проблемът със замърсяването на въздуха е национален, столицата се намира в центъра на дебата не само заради голямата концентрация на население, но и поради значителното потребление на енергийни ресурси. Около 30% от целия използван газ в България отива за осигуряване на парно и топла..
Фондация "Ела и ти" за пета поредна година покани хора с увреждания да изкачат Черни връх, водени от силата на общността. "Панти, шейни, усмивки" – така наричат събитието, защото за тях следите в снега са белег на споделените емоции, а усмивките – знак, че си част от нещо по-голямо. С помощта на доброволци и планински спасители участниците успяха..
На 20 февруари 2025 г. във Висшето училище по финанси и застраховане (ВУЗФ) се проведе тържествената церемония по връчването на Годишните награди за образование по икономика в средните училища за 2024 г. Събитието, което се организира за втора поредна година, има за цел да отличи и признае успехите на ученици, учители и директори, доказали своите..
В днешния свят финансовата грамотност е съществено умение, което трябва да бъде интегрирано в образованието. В рубриката "Темата на деня" експерти обсъдиха как личните финанси могат да станат част от знанията, които българските ученици получават в училище, и как представители на бизнеса могат да допринесат с личния си опит. Гости в ефира на "Нашият..
Колкото е необяснимо абсолютното, толкова е необяснимо и това, което ни подтиква към неговото търсене, смята актьорът Стелиан Радев. Той влиза в ролята на..
Обучението на деца със специални образователни потребности (СОП) е предизвикателство както за родителите, така и за учителите. Една от причините е..
"Йерма" от Федерико Гарсия Лорка е най-новото заглавие в афиша на Yalta Art Room. Премиерата на спектакъла е на 16 и 24 февруари от 19.30 ч. на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg