Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Да бъдеш учител по добрина или историята на доброволчески клуб "Усмивка"

На 5 декември отбелязваме Международния ден на доброволеца. За първи път той се чества през 1985 г. по решение на ООН като знак на признателност към приноса на доброволците и неправителствените организации за икономическото и социалното развитие на обществото. 

Да бъдеш учител по добрина и какви са инициативите на доброволчески клуб "Усмивка" в "Нашият ден“ разказва Мария Петкова, учител в СУ "Васил Левски", гр. Вълчи дол. За поредна година тя е инициатор и вдъхновител на  благотворителна кампания.
Историята на Мария Петкова, учител в СУ "Васил Левски", гр. Вълчи дол, която за поредна година организира благотворителна кампания съвместно със своите ученици под наслов "Подари хранителни продукти и усмивки на самотни възрастни хора".

През 2016 г. училището кандидатства по проект, в който се изисква да се направи доброволчески клуб. Когато става ясно, че проектът е одобрен, Мария Петкова е посочена за ръководител. Заедно с децата те решават, че това благородно начинание е важно и до днес то продължава да съществува.

"Много кампании сме имали във времето досега. Правили сме две кампании за Дом за деца "Виница“ за събиране на дрешки, обувки и хранителни продукти. Имаме кампания за самотните възрастни хора, която продължава от 2019 г.. Посещаваме възрастните хора два пъти в годината за Коледа и за Велик ден“, посочва Мария Петкова.

И допълва, че са реализирани две кампании за бежанците. Една беше за децата бежанци към Съвета на жените бежанки, като събирахме учебни материали. След началото на войната в Украйна направихме голяма кампания за събиране на хранителни продукти за бежанците от зоната на конфликта, заедно с Украинския център в град Варна.

"Преди всичко уча децата на толерантност. Да знаят, че хората по света и в нашия град, в нашата община са различни. Има бедни, но и богати хора. Има хора със щастливи семейства с много деца и внуци. Но има и такива, които имат тъжна съдба“, споделя Мария Петкова.

Тазгодишната кампанията е в ход до 15 декември и всеки, който желае, може да изпрати пакет по куриер за своя сметка до клуб "Усмивка“, СУ "Васил Левски", гр. Вълчи дол.

Повече можете да чуете в звуковия файл.

Снимка - архив,  СУ "Васил Левски" -  гр. Вълчи дол
По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Практика и философия на възстановяването

Регенеративното или възстановителното земеделие набира все повече популярност днес, ако изобщо е подходящо да използваме термина популярност за толкова решаващи процеси като запазването и оздравяването на почвата. Тя, почвата, е на най-важното място в производството на храната, която човечеството консумира, и колкото по-бързо разберем това,..

публикувано на 03.07.24 в 17:40

Безплатни консултации в кабинета по репродуктивно здраве на "Майчин дом"

В това издание на Lege Artis говорим за репродуктивното здраве. Доц. д-р Мария Юнакова , акушер-гинеколог и специалист по репродуктивна медицина с над 20-годишна практика, запознава слушателите на предаването с кабинета за репродуктивно здраве на СБАЛАГ "Майчин дом", който отвори врати за безплатни консултации на пациенти с репродуктивни..

публикувано на 03.07.24 в 13:27

Нов дом, нов живот: Трудностите при адаптацията в България

Разговорът е посветен на хората, които решават да променят света си и напълно да променят живота си, премествайки се в друга страна или в рамките на собствената държава. Разглеждаме всички аспекти, които едно преместване изисква – от битови, административни до социални предизвикателства. Гости на рубриката "Разговорът" на "Нашият ден" са Ивета Иванова..

обновено на 03.07.24 в 12:34

Физическата активност и дигиталното ежедневие

Близо 1,8 млрд. възрастни по цял свят са изложени на риск от заболявания като рак, сърдечни и мозъчни удари, деменция и диабет поради недостатъчна физическа активност. Според проучване на Световната здравна организация (СЗО) липсата на физическа активност в глобален мащаб се е увеличила с 5% между 2010 и 2022 г. На живо от конференцията в..

публикувано на 03.07.24 в 12:05

Протестът на аптеките днес: Защо фармацевтите недоволстват?

Протест в цялата страна на собственици на аптеки  поради предложените промени за начина на отпускане на лекарства по НЗОК, с което се намаляват плащанията за изпълнение на такива рецепти. Фармацевтите не са съгласни промяната да се осъществи без финансова обосновка. Аптеката трябва да осигури голямо количество лекарствени продукти, върху които няма..

публикувано на 03.07.24 в 11:50