Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Темата на деня

Бездомните – чий проблем са?

Как преживяват зимата бездомните хора в София?

Снимка: @pixabay

Къде и как можем да помогнем на човек, останал без дом? Работят ли телефоните на центровете за временно настаняване? Как София се грижи за бездомните хора и къде са те в студеното време? В "Нашият ден" журналистът Димитър Кенаров, Росица Кратункова от сдружение "Лекари на света" и Мина Йовчева, директор на дирекция "Социални услуги за деца и възрастни" към Столична община, коментират проблемите на бездомните. Нуждата от публични политики, според които да се осигурява дом на хора, при които има риск да станат бездомни, както и за Центровете за временно настаняване, които са крайно недостатъчни, а някои от тях са в много лошо състояние.

Журналистът Димитър Кенаров разказва за своята среща с бездомник на име Георги Георгиев, който обитава ъгъла на улиците "Славянска“ и "6 септември“.

"Той беше в абсолютно обездвижено състояние. Хората просто го прескачаха. Наблюдавах го в продължение и на две седмици и реших, че нещо трябва да се направи, защото този човек може да умре от студ“, посочва той. И споделя, че решава да даде публичност на този проблем, защото трябва да започне един дебат по темата за бездомните хора в България.

"Цялата картина се допълва от липсата на социални услуги и жилищна политика, както и неразбирането у хората, както и на институции и хора, какво е бедността. Какви са структурните причини за бедността, как може един човек да изпадне до такова положение, че да седи на улицата“, посочва Росица Кратункова, служител по застъпничество и комуникация в сдружение "Лекари на света“.

Тя допълва, че има разделение на населението по етнически фактори. Жилищните потребности на младите семейства и отделно ромският етнос. Трябва да има единен подход и цялостна политика, която да бори структурните системни проблеми, без значение кой от какъв етнос е. 2,5 милиона българи –  почти 34% от всички хора в България – живеят на много малка жилищна площ, т.е. под 15 кв.м.

За съжаление не е ясно колко са бездомните хора в България. Липсва каквато и да било информация. Днес е много лесно да останеш на улицата. Въпреки това, вместо да адресира реалните причини, през последните години видяхме една група от политическия елит да насочва расистката си риторика върху ромите и незаконните постройки, скривайки истинската ситуация с жилищната политика или по-точно липсата на такава.

"Столична община има мобилни екипи. Имаме специална група, която работи с бездомните хора за това те да не остават на улицата. Работим и с общинските болници, защото хората на улицата са в тежко здравословно състояние без осигуровки“, посочва  Мина Йовчева, директор на дирекция "Социални услуги за деца и възрастни" към СО.

Трябва да има държавна жилищна стратегия, а общините да предложат безплатни бани и тоалетни, смята Росица Кратункова.

Целия разговор с Димитър Кенаров, Росица Кратункова и Мина Йовчева можете да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Майки с колички и възрастни хора – част от дебата за достъпната среда

В рубриката "Времето на редактора" на предаването "Нашият ден" се обсъжда темата за достъпната среда за хора с увреждания , майки с колички и възрастни хора. Събеседник е Валентина Христова , представител на общността "Мостове" и майка на дете с увреждане, която разказва за кампанията "Задай посока". Основната цел на кампанията е да насърчи гражданите..

обновено на 02.10.24 в 11:54

Отвъд клетките: Значителен брой българи искат по-добро отношение към животните

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден", по случай Световния ден на селскостопанските животни и в навечерието на Международния ден за защита на животните, обсъдихме важни теми, свързани с отношението към животните и практики, които би трябвало да останат в миналото. Един от поводите за дискусията е неотдавнашното решение на Ветеринарния..

обновено на 02.10.24 в 10:51

Жителите на Своге и Божурище се обединяват срещу добива на злато

Жителите на Своге и Божурище се обединяват срещу добива на злато. В "Нашият ден" чуваме гласовете на граждани и представители на местната власт, както и откъси от филма "Призраци от мините – завръщащата се заплаха от рудодобив в община Своге". Събеседници в разговора са  Екатерина Петрова , адвокат и управител на клона на сдружение "Ти решаваш" за..

публикувано на 02.10.24 в 09:32
Центърът на село Арчар

От древния град Рациария до днешното село Арчар

Арчар е най-голямото село в област Видин, с население от около 2700 човека. То има двойно повече жители, отколкото общинския му център град Димово. Селото е разположено по поречието на река Дунав между градовете Видин и Лом. Населеното място е възникнало още по времето на Римската империя под името Рациария. Създадено е през II век като постоянна станция..

публикувано на 02.10.24 в 09:10

Етиката като инструмент за посрещане на бъдещето

Етически комисии, етически стандарти, етически кодекси биват формирани във все повече тясноспециализирани полета – медицина виртуални пространства, експерименти и прочее – като опит за превръщане на етиката в инструмент за взимане на решения.   Неизбежен ли е прогресът и дали онова, в което виждаме положителна промяна днес, няма да се окаже в..

публикувано на 01.10.24 в 12:10