Българският културен институт в Братислава показа фотографският проект на Денислав Стойчев "Съзряване", който документира ключови моменти от живота на поколението Y или родените от средата на 80-те до началото на 90-те.
"Този проект съвпадна и с моето съзряване и с порастването на хората от снимките, мои приятели. Не съм започнал с идеята да правя фотодокументиране на младежите в България, години по-късно ме осени, че това може да се превърне в говореща моментна снимка на поколението Y в България."
Според Денислав Стойчев поколението им е много интересно, защото тяхното съзряване съвпада с периода на късния български преход и с приемането на страната ни в европейското семейство. "Ние вече узряхме, но държавата все още сякаш се лута. Бяхме достатъчно политически заинтересовани, но до голяма степен пасивни, не се включихме в демократичните процеси. Но има още потенциал какво да искаме и за какво да се борим"
Според него, за разлика от други художествени проекти, в които се търси радикалното и крайното, образите и хората, които са на неговите кадри, са обичайни и нормални. Това е поглед към обикновения човек в най-добрия смисъл на понятието.
"Нашето поколение отиде в чужбина, но до голяма степен се върна. Аз също имах възможности, пътувах, но съм тук – тук е дом" – казва той.
Фотографският проект на Денислав Стойчев ще прерасне и във фотокнига, финансирана от фонд "Култура".
Чуйте какво още сподели Денислав Стойчев в "Какво се случва".
Тази година Сеймът (Сенатът) на Република Полша определи за патрони писателите Стефан Жеромски, Антоний Слонимски, Владислав Реймонт, Мария Павликовска-Ясножевска. Това решение е взето на 16 заседание на Сейма от 24 юли 2024 г. Инициативата се провежда, за да се почетат приносите им към полската литература и култура. Стефан Жеромски е изтъкнат..
Ани Крумова е създател на малките светове в орехова черупка на Anistic. Занимава се със всякакъв вид творчество, откакто се помни, а минивселените ѝ радват хората вече почти 5 години. Изцяло самоука в областта на изкуството, тя има висше образование компютърно и софтуерно инженерство. Но сърцето ѝ принадлежи към изкуството. Минивселената в..
Как изкуството помага за осмисляне на нарастващите екологични кризи и за намирането на решения за тяхното преодоляван? Този въпрос е на фокус на вниманието ни в поредното лятно издание на "Какво се случва". Имаме удоволствието да представим творчеството на една от най-знаменитите норвежки писателки днес. Това е Мая Люнде, чиито книги имат..
За първи път в страната ни ще се проведе международен конгрес на дантелиерите заедно с Фестивала на дантелата в Калофер и Карлово. Домакинството на подобно събитие е изключително признание за стойността на това изкуство. Посетителите през всички дни ще имат уникалния шанс да се потопят в богата програма от изложби, концерти, демонстрации и базари,..
Рубриката "Семейни маршрути" ни отвежда в пещерата "Магурата", гр. Белоградчик, където на 16-и август ще бъде представен интерактивен спектакъл "Възкресението на Евридика" в рамките на фестивала "Тракийски мистерии" 2025. Фестивалът е културен проект на Академия "Орфика ", утвърдил се като жив символ на българското (и европейско) културно и..
Как изкуството помага за осмисляне на нарастващите екологични кризи и за намирането на решения за тяхното преодоляван? Този въпрос е на фокус на вниманието..
Насилието срещу възрастни жени е специфичен и сериозен социален проблем в световен мащаб, изискващ координиран отговор от различни организации. Сред..
През 2025 г. България за първи път ще има честта да посрещне един от най-значимите артисти на съвремието. След повече от четири десетилетия забележителна..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg