В Шенгенската зона от 1 януари ще бъде приета само Хърватия, а България и Румъния остават извън зоната без граничен контрол – това е резултатът от вчерашното гласуване в Съвета на министрите на правосъдието и на вътрешните работи от ЕС.
“Не съм изненадан, защото отдавна имаше политически знаци за това, че България за пореден път ще остане извън Шенген. Това решение в известен смисъл е правилно. Винаги тези решения са политически, когато са свързани с постигането на няколко критерия. Наблюдавали сме и преди това, по други поводи, когато една държава не е достатъчно подготвена, а е взето решение тя да се включи някъде, и обратното, когато тя смята, че е подготвена, а решението е против нея“, казва в ефира на “Нашият ден“ политологът Иван Начев и допълва:
“Това не е проблем на Съвета на министрите, нито да прехвърляме отговорността на този съвет, защото това е проблем на държавата, която е кандидатка в случая – България. Причините са две: едната е свързана с това, че България продължава да бъде в числото на най-слабо развитите държави в ЕС. Има проблеми не само с икономическата структура, но и със съдебната система, има проблеми и със сигурността. Това стана ясно по време на т.нар. "бежански поток".
Съвсем естествено е тези министри и тези наши партньорски държави да се съмняват в това, че България има и други проблеми. Преди всичко у нас широко се вихри корупция. Не знам кого изненадва този факт, след като самите ние си говорим често за тази тема. Става въпрос за злоупотреба с политическото доверие и политическото влияние. Когато политици от висок ранг си позволяват да дирижират други политици, или пък си позволяват да използват този свой ранг за постигане на еднократни цели. В момента няма правителство, а темата за корупцията отсъства, което е лош знак за нашите партньори“.
Рецептатата…
“Има две рецепти. Първата е лесна и проста, трябва съдебната система да започне да работи ефикасно – бързо и резултатно. Да има хора, които са обвинени в корупция, и хора, които са вкарани в затвора. Ако погледнем Хърватия, веднага ще видим, че там тези дела стигнаха до най-високо равнище в изпълнителната власт.
Втората рецепта е, че всички политически партии, които са представени в парламента, а и не само в парламента, трябва много ясно да заявят, че ще бъдат безкомпромисни в борбата с корупцията.
Това са два политически знака, които могат да бъдат дадени към нашите партньори. Но трябва да сме безкомпромисни не само на думи, но и на дела“, посочва още той.
Думите на служебния премиер за “реципрочна реакция“
“Това е политически некоректно изказване и не познава начина на действие и на структуриране на ЕС по една много проста причина, че Шенгенското пространство е пространство на свободи, което засяга преди всичко граждани. То премахва бариери пред тези политически свободи. Бидейки извън него, ние няма какво да направим, за да отговорим реципрочно“, коментира още Начев.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
Все повече научни изследвания насочват вниманието към психичното здраве на жените след раждане и необходимостта от навременна и достъпна подкрепа. В предаването "Време за наука" бе представен иновативен проект – виртуален терапевт, създаден да помага на жени, страдащи от следродилна депресия. Една от създателките на платформата "Мамфидент",..
Софиянци често казват с ирония, че виждат какво дишат. Въпреки че проблемът със замърсяването на въздуха е национален, столицата се намира в центъра на дебата не само заради голямата концентрация на население, но и поради значителното потребление на енергийни ресурси. Около 30% от целия използван газ в България отива за осигуряване на парно и топла..
Фондация "Ела и ти" за пета поредна година покани хора с увреждания да изкачат Черни връх, водени от силата на общността. "Панти, шейни, усмивки" – така наричат събитието, защото за тях следите в снега са белег на споделените емоции, а усмивките – знак, че си част от нещо по-голямо. С помощта на доброволци и планински спасители участниците успяха..
На 20 февруари 2025 г. във Висшето училище по финанси и застраховане (ВУЗФ) се проведе тържествената церемония по връчването на Годишните награди за образование по икономика в средните училища за 2024 г. Събитието, което се организира за втора поредна година, има за цел да отличи и признае успехите на ученици, учители и директори, доказали своите..
В днешния свят финансовата грамотност е съществено умение, което трябва да бъде интегрирано в образованието. В рубриката "Темата на деня" експерти обсъдиха как личните финанси могат да станат част от знанията, които българските ученици получават в училище, и как представители на бизнеса могат да допринесат с личния си опит. Гости в ефира на "Нашият..
Колкото е необяснимо абсолютното, толкова е необяснимо и това, което ни подтиква към неговото търсене, смята актьорът Стелиан Радев. Той влиза в ролята на..
"Йерма" от Федерико Гарсия Лорка е най-новото заглавие в афиша на Yalta Art Room. Премиерата на спектакъла е на 16 и 24 февруари от 19.30 ч. на..
Кои са митовете за страшния интернет? Каква е представата на родителя за неговото дете в социалните мрежи? Къде е то – в страшната гора, в която са..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg