Да си професор и рокаджия е странна комбинация. Но Ангел Ангелов-Джендема владее двете си лица еднакво добре. Той предизвикателно съчетава академичната кариера в езикознанието с бунтарската си музика.
Български рок певец или езиковед
Ангел Ангелов-Джендема е много ярка и самобитна фигура. От една страна, той е типичен академичен представител, който се занимава със социалните процеси в езика, с развитието на езика като част от културата. На 18 години се колебае в избора си дали да поеме пътя на професионалния музикант с музикално образование, или да се отдаде на българския език. През 1986 г. в София, заедно с Атанас Цанков (Насо Дирижабъла), създава група "Джендема". От друга страна, е артист, музикант, композитор, изнасял концерти. През 90-те години на XX век дори го наричат "Българския Висоцки", после пък го наричат "Българския Боб Дилън". В музикално отношение е силно повлиян от рока. Но може да се каже, че неговата слабост е българският фолклор и етно музиката изобщо.
“Има положителни страни да се учиш сам, защото тръгваш по неутъпкани пътища. Току-виж си открил някоя нова хармонична схема“, казва Джендема. И споделя, че винаги е имал тайното желание да бъде повече човек на изкуството, да пише разкази, стихове. Получи се много интересна комбинация. Не са много тези, които могат да свирят и да пишат стихове.
Децата и музиката
"Те не могат сами на 5-6 години да изберат още. Тук ние се намесваме в техния живот и ми е малко съвестно, че така съм се намесил, ама няма как. Но след това вече ги оставям да си избират“, посочва Ангел Ангелов-Джендема.
Заедно с дъщеря му Ирина имат две песни. Двамата са написали не само текстовете, но и пълния аранжимент с помощта на компютър.В какво се оглежда Джендема?
Според него едните хора са органични таланти. Те просто правят нещо. Това са гениите. Другите са някакви ерудити. Те четат, сравняват се с другите непрекъснато. Те се измерват пак с големи, а най-глупавото е да се измерваш с твои връстници.
Допълва, че скромността е много трудно да се контролира. По много интимен начин се учиш как да си скромен, как да се проявиш, как да не се проявиш. Скромността краси човека, това не е ирония. Тя не е фалшива, а истинска добродетел.
Студентите
"Винаги има в стотина студенти 10 или 20, които се отличават, които имат сериозно отношение към това, което учат. Има и едни други – 10 или 20, които просто не знаят защо са там. Има и мързеливи, и такива, които искат да минат между капките. Но има една средна маса, която все още се ориентира", посочва социолингвистът проф. д-р Ангел Ангелов от Софийския университет.
Най-големият хит на Джендема
Класическият хит "Водно колело", създаден през 1987-а, се превръща във визитна картичка на бунтарската рок група "Джендема". Всички помнят отлично онази част от припева "Пляс-пляс педалите“…
"Когато направиш нещо, то си живее живота и това не зависи от тебе. Тази песен е създадена от трима човека", казва Джендема.
Посланието
"Да обичаш ближния – това е много голяма отговорност и голяма ценност. То се връща – да обичаш ближния, да му подаваш ръка. Сега се говори за толерантност, за взаимни добродетели и това не се празни приказки. Трябва да си помагаме един на друг. Трябва да сме миротворци по някакъв начин. Да се опитваме да отнемаме от лошото, от злината, от отмъщението“, твърди Ангел Ангелов - Джендема.
Целия разговор с Ангел Ангелов - Джендема за странната комбинация да си доцент и рокаджия, можете да чуете в звуковия файл.
Снимка – БНР
В рамките на Есенните литературни срещи в София гостува германската писателка и журналистка Джаки Томе. Тя спечели известност с книгите си "Една жена – една книга", "Празнувай бръчките си, както дойдат: книга за всички, които остаряват", "Моменти на яснота" , които бързо се превърнаха в бестселъри на немскоезичния пазар. Двете ѝ последни книги са..
Книгата "50 забравени места в България" от Слави Панайотов повежда читателите на мистично пътешествие в страната ни Шестата поред творба на един от най-успешните създатели на онлайн съдържание идва след двугодишен труд. В 400 страници са събрани малко известни и дори забравени места, съхраняващи тайнствената красота на родината ни. Книгата обхваща..
Визуалният артист Тодор Рабаджийски излага свои творби под името "Сурови перспективи" (Raw Perspectives). Изложбата е от 3 части – керамика, инсталация и живопис. Пространство на галерия +359 ("Водната кула") е подходящо за цялостния изглед на произведенията. Откроява се инсталацията, която се простира от върха на кулата до основата. Авторът..
Усмихнат, непринуден, дружелюбен, безкрайно земен и джентълмен – такъв видяхме Начо Герерос по време в първата му публична поява у нас. Известният испански актьор е в София по покана на телевизия bTV Comedy, която отбелязва 15-ия си рожден ден. Освен представители на медиите, на срещата с испанския актьор в петък присъстваха и посланикът на..
В програмата на тазгодишната Киномания е включен филмът "И това е за тази Коледа" на режисьора Петър Вълчев, В него се разказва за възрастен мъж, който разбира, че ще посрещне Коледа сам. В навечерието на семейния празник той разбира, че с дъщеря си и нейното семейство няма да прекарат заедно. И решава да прекара деня на гроба на починалата..
Усмихнат, непринуден, дружелюбен, безкрайно земен и джентълмен – такъв видяхме Начо Герерос по време в първата му публична поява у нас. Известният испански..
Бубакар Траоре (р.1942, Кайи) е истинска легенда на музиката в Мали, а оттам – и в световен мащаб. Името му нареждаме до тези на Али Фарка Туре ,..
Тази година на 30 април беше обнародван един нов Регламент 1183 на ЕП и на Съвета, който влезе в сила и с него се измени регламентът относно електронната..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg