Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Защо младите икономисти настояват за предвидимост на икономиката с бъдеще?

Снимка: @pixabay

Потребителското цунами през декември е особено видимо. Дали начинът, по който потребява един икономист, е различен и дали обществото разбира необходимостта от устойчивото развитие в "Нашият ден" коментират икономистите от Общоикономическия факултет на УНСС д-р Неда Мужо и д-р Антоан Шотаров.

"Живеем в консуматорско общество. Има статическо проучване, което казва, че Западът печели едно евро или един долар, за да харчи два. Докато източните култури обикновено печелят един долар, за да изхарчат 50 цента“, споделя д-р Неда Мужо, преподавател в Общоикономическия факултет на УНСС. И допълва, че, гледайки напред, устойчиво развитие означава, че ние вече сме взели на заем от бъдещите поколения и ние така да се каже харчим за тяхна сметка.

Според д-р Антоан Шотаров войната влияе много аспектно, като тя засилва инфлацията и инфлационните процеси в целия свят. Пандемията  също оказва влияние през предишните две години и рязко променя бизнес условията. Преди това инвестиционните фондове и бизнесите бяха готови да вкарват огромни средства в определени бизнеси.

"Криптозимата е тук. Никой не може да каже кога ще излезем от нея или дали ще излезем. В момента отново се търси дали изобщо има смисъл от тези валути, дали трябва да се инвестира в тях“, казва икономистът.

В България има множество фондове за рискови инвестиции, някои от тях са подкрепени с европейски средства, а други са частни фондове. Реалност е и първият български еднорог с оценка от 1 млрд. долара.

Ако се погледнат глобалните индекси за иновации, се вижда как България прави скок от 80-о място до 35-о място, което показва, че условията за иновациите и стартъпи в България са се променили драстично. Политическата обстановка влияе осезателно върху рамката за развитие бизнеса.

България е страна с най-ниска минимална заплата в рамките на ЕС, както и най-ниска пенсия, и най-ниска средна работна заплата. Страната ни е с една от най-високите инфлации в ЕС.

"България трябва да има изпреварващ ръст на икономиката. Нашите сравнителни предимства са дигитализацията, финансовите иновации и географското разположение", твърди д-р Мужо.

Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ботаническата градина на БАН показва колекцията си от орхидеи

През 1901 година осем ловци на орхидеи заминават на експедиция във Филипините. В рамките на месец един от тях вече е изяден от тигър, друг е залят с бензин и изгорен жив, петима изчезват безследно и само един успява да оцелее и да излезе от гората с четиридесет и седем хиляди цветя от вида Phalaenopsis. Млад мъж, изпратен през 1889 година..

публикувано на 20.02.25 в 10:25
Мария Шаркова

От 5 години у нас не се извършва трансплантация на черен дроб от жив донор

Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...

публикувано на 19.02.25 в 13:47
Д-р Александър Канчелов

Проблемът с наркотиците: Заявки, решения, илюзии

Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..

публикувано на 19.02.25 в 13:45

Музиканти сигнализират за нередности в ОКИ "Надежда"

В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..

обновено на 19.02.25 в 11:51

Детският активизъм – какво мислят, искат и могат децата у нас

За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво  всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..

публикувано на 19.02.25 в 10:26