Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доц. д-р Красимира Христова: Синдромът на празничното сърце – какво трябва да знаем?

Снимка: @pixabay

"Синдромът на празничното сърце е известен от 1978 г., когато френски учен, които изследва здрави доброволци са преяли с храна и са злоупотребили с напитки по време на празниците и при тях са констатирани ритъмно проводни нарушения“, посочва в "Нашият ден“ доц. д-р Красимира Христова, специалист кардиолог и експерт по ехокардиография, част от екипа на Център по сърдечносъдови заболявания София, и консултант по кардиология в МБАЛ - Надежда.

Това състояние може да се наблюдава при здрави хора, които нямат проблеми със сърцето, но заради големите количества алкохол и храна си докарват ритъмни нарушения и други сърдечни оплаквания. Хроничната употреба на големи количества алкохол води до промяна в структурата на сърдечния мускул, както и във функциите му, което е сериозна предпоставка за тяхната увреда и появата на аритмии.

"Зимните месеци водят до обостряне на острия коронарен синдром. Особено, ако се появи болка и стягане в гърдите при излизане от топло на студено. Това е знак, че трябва да посетите спешен кабинет или да се обърнете към вашия личен лекар или личен кардиолог“, посочва доц.д-р Христова.

През студените месеци зачестяват епизодите на кардиологични кризи, тъй като атмосферните условия предразполагат към свиване на кръвоносните съдове. Наблюдават се епизоди на инсулт или инфаркт.

Хората, които имат установени сърдечно-съдови заболявания, е желателно да ограничат излизането навън при студено време, особено при отрицателни температури, защото обличането с повече дрехи създава допълнително натоварване върху организма и сърцето. 

Френският парадокс

 "Французите страдат по-малко от сърдечно-съдови заболявания, заради това, че консумират червено вино. Но то е в размер на чаша или две за ден, тъй като то съдържа антиоксиданта ресвератрол и има полезен ефект върху коронарната анатомия“, казва доц. д-р Христова.

Тя допълва, че физическата активност е важен фактор, който намалява рискът от сърдечно-съдови инциденти. Полезно да се правят ежедневни 30 минутни разходки в обедните и следобедните часове, когато времето не е толкова студено. Желателно е да се правят по 5000 крачки дневно.

По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ива Стоянова и Георги Събев в градините си

За градинарството и храната с любов

Ива Стоянова и Георги Събев имат зеленчукови градини и парници в ямболското село Ханово, откъдето е родът на Георги. И двамата са с професии, свързани с растенията и храната – Ива е ландшафтен архитект, а Георги е готвач, с дълъг стаж в ресторанти в Скандинавия, включително и като главен готвач, включително в ресторанти в дивата природа, където всичко..

публикувано на 19.09.24 в 16:25

Изложбата "Да победиш рака" дава надежда и разбива митове

Септември е месец на осведоменост за рака при децата. Сдружение "Деца с онкохематологични заболявания" (СДОХЗ) вече 14 години реализира различни инициативи в рамките на международната кампания – разказва в "Нашият ден" Петя Александрова . Акцент тази година е фотографската изложба "Да победиш рака" , която ще бъде открита днес в 18:30 в..

публикувано на 19.09.24 в 10:52
Александър Шпатов

Градът в разкази: "На живо от София" – ново издание с нови перспективи

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостуваха Александър Шпатов, юрист, писател, гид и общественик, заедно с художника Дамян Дамянов, автор на илюстрациите и оформлението на новото издание на сборника "На живо от София". Темата на разговора се фокусира върху обновеното и допълнено издание на книгата и връзката между литературата и..

публикувано на 19.09.24 в 10:31

Как баща от Пловдив преобразява детските площадки в квартала

Днес ще ви запознаем с човек, който олицетворява истинското значение на гражданския дълг. Без да очаква помощ от институциите или някакви награди, той поема инициативата и чрез своите действия дава пример на децата си какво означава да се грижим за общото благо. Този човек е Даниел Цавков от Пловдив. Неговият основен стремеж е да покаже на децата..

обновено на 19.09.24 в 10:10

Как да разпознаем симптомите на туберкулоза? Консултации и скрининг през септември

В периода 16-20 септември 2024 г. лечебните заведения за диагностика и лечение на туберкулоза ще предлагат безплатни консултации за всички желаещи в рамките на кампанията "Седмица на отворени врати". Тази инициатива е част от Националната програма за превенция и контрол на туберкулозата в Република България за периода 2021-2025 г., ръководена от..

обновено на 18.09.24 в 12:43