Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Димитър Маринов: Защо има порочни практики и липсват медикаменти в аптечната мрежа?

Снимка: Rawpixel

Защото ставаме свидетели на липса на медикаменти в аптечната мрежа? Защото се наблюдава липса на лекарства, които са "интересни" за паралелен експорт? Отговорите на тези въпроси дава в „Нашият ден“ Димитър Маринов, главен секретар на Българския фармацевтичен съюз.

"Отговорът е еднозначен, заради алчност. Някой неща, които могат да се направят в България, за да имат пациентите в България по-добър достъп не се случват, за да могат едни хора да печелят повече", посочва Димитър Маринов.

Според него в момента са нарушени веригите на доставки, може да има логистични проблеми. Важно е държавата и институциите да направят така, че пациентът, ако няма конкретен препарат на конкретна фирма да бъде заменен с друг. Има невероятен отпор на генеричната замяна.

"В момента забранени за експорт са лекарствени продукти, чиято наличност в страната е под 65% от средно месечното потребление през последните шест месеца. Когато един лекарствен продукт е липсвал през последните шест месеца, то съответно неговото потребление клони към нула", казва Димитър Маринов.

За съжаление в България няма задължителна електронна рецепта. Хартиената рецепта не дава възможност за планиране и контрол.

"Министерства на здравеопазването и здравоосигурителната каса имат достъп до Националната здравноинформационна система в която са електронните рецепти. Те могат да ви кажат, колко предписания има по НЗОК. Но, никой не може да ви каже на свободна продажба или т.н бели рецепти, която не се заплащат от НЗОК са на хартия. На тях няма никакъв регистър и на практика, никой не може да каже, колко трябва от някое лекарство в България“, твърди Димитър Маринов.

Той допълва, че е необходимо е въвеждането на задължителна електронна рецепта поне в 90% от случаите.  Допустими са 10% да продължават да бъдат на хартия, както в останалия свят.

Дигиталното здравеопазване  в аптеките 

Благодарение на Covid-19 се направиха огромни стъпки. През януари 2023 г. ще стартира издаването на електронни протоколи, които многократно ще облекчат живота на пациентите. Има доста подобрения по отношение на контрола. Грешните предписания са сведени до минимум. Очаква се през следващата години да влязат жълтите и зелените рецепти.

"Аптечната карта е нещо, което в закона за лекарствените продукти в хуманната медицина бе въведено през 2019 г. През тази години МЗ задвижи този процес, събраха се областните комисии и в момента се обобщава информацията. Но, това е само един консултативен инструмент, за министъра на здравеопазването, който ще даде информация, къде има аптеки и дали има нужда от тях", твърди Димитър Маринов.

По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Петър Галев за здравеопазването: Успехи и критични точки през 2024 година

Петър Галев, експерт от от CredoWeb, платформа за комуникация между лекари, направи задълбочен анализ на състоянието на здравеопазването в България през изминалата година в ефира на Lege Artis . Той коментира ключовите проблеми и постижения в сектора. Според Галев въпреки увеличените средства за здравеопазване през 2024 година, системата не е..

обновено на 18.12.24 в 12:37
Радина Велчева

За 2025 г. са предвидени допълнителни средства за асистирана репродукция

Спорът около парите за асистирана репродукция възникна между фондация "Искам бебе" и МЗ изглежда вече е решен след среща на здравния министър Галя Кондева и представители на фондацията.  Към момента към бюджета на Центъра за асистирана репродукция са гласувани 22 млн. лв. Отпуснати са допълнителни 500 000 лв. от резерва за здравеопазване...

публикувано на 18.12.24 в 11:45

Д-р Велислав Георгиев: За храненето по празниците

В Lege Artis слушаме съветите на специалиста д-р Велислав Георгиев за храненето по празниците. Те не са универсални, нито важат само за празничния период, по думите на д-р Георгиев. Специалистът насочва вниманието към хранителните навици на българите в миналото , които са били съобразени с поредица от пости. Православните традиции и..

публикувано на 18.12.24 в 11:26

Играчки, здраве и мечти: Какво пишат децата до Дядо Коледа

В рубриката "Времето на редактора" Тереза Петрова, служител на Български пощи, разказа за юбилейния конкурс "Най-красиво писмо до Дядо Коледа", който днес завършва. Срокът за участие е до края на деня, а традицията, която обединява малки и големи, вече отбелязва своята 30-а годишнина. "Най-красиво писмо до Дядо Коледа" започва преди три..

обновено на 18.12.24 в 11:24

Възпитаване на гражданска отговорност чрез училищни бюджети

В рубриката "Разговорът" Люба Батембергска от фондация "Малките стъпки" представя вдъхновяващата инициатива "Граждански бюджет за ученици". Целта на проекта е учениците да получат възможност да управляват бюджет, който да подкрепя техните идеи, като така се приобщават към демократичните процеси още от ранна възраст. "Темата за демократичния..

обновено на 18.12.24 в 10:41