Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Димитър Маринов: Защо има порочни практики и липсват медикаменти в аптечната мрежа?

Снимка: Rawpixel

Защото ставаме свидетели на липса на медикаменти в аптечната мрежа? Защото се наблюдава липса на лекарства, които са "интересни" за паралелен експорт? Отговорите на тези въпроси дава в „Нашият ден“ Димитър Маринов, главен секретар на Българския фармацевтичен съюз.

"Отговорът е еднозначен, заради алчност. Някой неща, които могат да се направят в България, за да имат пациентите в България по-добър достъп не се случват, за да могат едни хора да печелят повече", посочва Димитър Маринов.

Според него в момента са нарушени веригите на доставки, може да има логистични проблеми. Важно е държавата и институциите да направят така, че пациентът, ако няма конкретен препарат на конкретна фирма да бъде заменен с друг. Има невероятен отпор на генеричната замяна.

"В момента забранени за експорт са лекарствени продукти, чиято наличност в страната е под 65% от средно месечното потребление през последните шест месеца. Когато един лекарствен продукт е липсвал през последните шест месеца, то съответно неговото потребление клони към нула", казва Димитър Маринов.

За съжаление в България няма задължителна електронна рецепта. Хартиената рецепта не дава възможност за планиране и контрол.

"Министерства на здравеопазването и здравоосигурителната каса имат достъп до Националната здравноинформационна система в която са електронните рецепти. Те могат да ви кажат, колко предписания има по НЗОК. Но, никой не може да ви каже на свободна продажба или т.н бели рецепти, която не се заплащат от НЗОК са на хартия. На тях няма никакъв регистър и на практика, никой не може да каже, колко трябва от някое лекарство в България“, твърди Димитър Маринов.

Той допълва, че е необходимо е въвеждането на задължителна електронна рецепта поне в 90% от случаите.  Допустими са 10% да продължават да бъдат на хартия, както в останалия свят.

Дигиталното здравеопазване  в аптеките 

Благодарение на Covid-19 се направиха огромни стъпки. През януари 2023 г. ще стартира издаването на електронни протоколи, които многократно ще облекчат живота на пациентите. Има доста подобрения по отношение на контрола. Грешните предписания са сведени до минимум. Очаква се през следващата години да влязат жълтите и зелените рецепти.

"Аптечната карта е нещо, което в закона за лекарствените продукти в хуманната медицина бе въведено през 2019 г. През тази години МЗ задвижи този процес, събраха се областните комисии и в момента се обобщава информацията. Но, това е само един консултативен инструмент, за министъра на здравеопазването, който ще даде информация, къде има аптеки и дали има нужда от тях", твърди Димитър Маринов.

По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Съдът на Европейския съюз в Люксембург

Казуси от съдебната практика на Съда на ЕС

Юридическото предаване "Законът и Темида" даде начало на своята нова рубрика "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз", която се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз. Рубриката на програма "Христо Ботев" можете да слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа. В това издание на рубриката съдия Марияна..

публикувано на 28.06.24 в 12:40

Фестивал на сръчните ръце в село Бусинци за втори път

Днешните "Епизоди от живота" се посвещават на трънското село Бусинци, защото от днес до неделя  (от 28 до 30 юни ) там ще се проведе второто издание на "Фестивала на сръчните ръце". Събитието е посветено на вече забравени ръчни занаяти и традиции в България и Трънския регион. В трите дни на Фестивала ще има множество демонстрации на над 15..

обновено на 28.06.24 в 10:08

Център "Конкордия" в село Малки Искър: Подкрепа за уязвими групи и семейства

Семейният център "Конкордия" в село Малки Искър се отличава с активната си работа с уязвими групи от местната общност. Центърът се стреми да предостави необходимата образователна и социална подкрепа на децата и техните семейства, които се намират в трудни условия. Ръководителят на центъра, Йорданка Иванова, сподели в ефира на предаването "Нашият..

обновено на 27.06.24 в 13:58

Литературните акценти за първото полугодие на 2024 година – кои са те?

В рубриката "Темите на деня" на предаването "Нашият ден" през първото полугодие на литературната 2024 година  Лиляна Якимова , гост в предаването и представител на студентите от Програма "Преводач/Редактор" на Софийския университет, сподели своите наблюдения и анализи за най-важните и забележителни събития и книги за годината досега. Тя..

публикувано на 27.06.24 в 10:38
Лиляна Якимова, Светлозар Желев и Иво Иванов

Иво Иванов: За света като динамична система

Книгите на Иво Иванов , сред които "Кривата на щастието" и "Хроника на болката", сякаш притежават силата да променят живота на своите читатели. За писането, важните неща в живота, добрите, човешки примери, историите, които учат и вдъхновяват – разговор в "Нашият ден" с журналиста и писател, живеещ в САЩ. " Ако имам някаква мисия в живота,..

публикувано на 27.06.24 в 10:32