Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Защо Путин не е борец за православие?

| обновено на 23.12.22 в 07:43
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Много хора смятат, че Путин и хората около него са носители на някакво непокварено, чисто православие. Смятат също, че войната, която се води в Украйна, е битка за победа на православието.

“Това е една политическа идеология, която се използва за оправдание на агресивната политика спрямо Украйна“,  казва в ефира на “Нашият ден“ богословът д-р Костадин Нушев.

“Тази идеология се опитва да използва и елементи от православието, но по-скоро е един изкривен образ на православие, доста ограничено в своите елементи. Това е някаква традиция, свързана с имперското минало на Русия, с идеологията за Москва като трети Рим. А пък съвременната идеология на Русия на Путин е опит да се мобилизира и инструментализира религиозна символика или мотивация, за да се оправдае държавната политика за завладяване на нови територии“, казва още той в интервю за БНР.

Киевска Русия...

“Това е първоизворът на руската християнска цивилизация. И когато една съвременна милитаристична идеология иска да разруши Киев означава, че движещите сили, мотивите и целите на тази политика, не могат да бъдат християнски“, казва още Нушев в интервю на Светла Тодорова за “Нашият ден“.

По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Елените, 3 октомври 2025 г.

Дежавю по Черноморието: уроците, които не научихме от предишните бедствия

В последните дни България отново стана свидетел на мащабни наводнения по Черноморието – четирима загинали, стотици хора в бедствено положение, разрушена инфраструктура и нанесени щети по домове и обществени сгради. "Като някакво нелепо дежавю", казва д-р Иво Анев – преподавател в УНСС, експерт по логистика и устойчиво управление на риска,..

публикувано на 06.10.25 в 11:15
Ахмед Хасанов, Ана-Мария Кръстева, Лика Ешкенази и Милен Иванов (отляво на дясно)

Музиката, като част от религиозната традиция на различните вероизповедания

Повод за нашата среща днес е отминалият първи октомври – Световен ден на музиката! Религиозна музика на евреите, православните и мюсюлманите, макар че е различна по звучене играе централна роля в ритуали и празници на тези различни религиозни общности. Тя не само украсява богослуженията им, но и служи като средство за духовно извисяване и свързване с..

обновено на 06.10.25 в 10:16

Познатият и непознат Амстердам

Амстердам възниква като рибарско селище през ХІІ век, след което се превръща в едно от най-големите пристанища в света. Днес столицата на Нидерландия впечатлява с комбинацията си от исторически забележителности, динамичен начин на живот и нечувана либералност. Туристите обикновено свързват Амстердам с квартала на червените фенери и марихуаната,..

публикувано на 05.10.25 в 14:54

Христовият морал

Всеки човек иска да бъде уважаван и обичан от другите, но дали винаги осъзнаваме, че за да получим това, трябва да се стремим да отвръщаме със същото. Толстой пише: "Колкото повече любов проявява човек, толкова повече го обичат, толкова по-лесно му е да обича другите."  Думите на Христос от днешното евангелско четиво "Както искате да постъпват с вас..

публикувано на 05.10.25 в 09:35
Христофор Караджов

Христофор Караджов: Стратегията на Тръмп е да създава разделение, психоза, страх и несигурност

Защо Доналд Тръмп събра генералите си, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Христофор Караджов , преподавател по журналистика в Калифорнийския университет. Врагът отвътре "Това беше едно изказване, което той направи на 44-тата минута от речта си, която дотогава всички слушахме с отчетливо генералски изрази на лицата. Когато внезапно..

публикувано на 05.10.25 в 09:15