Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Защитени ли са правата на децата със специални потребности?

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Частният случай на шестгодишната Лилия и нейното семейство е пример за това, как деца със специални нужди се оказват нежелани в детски градини и училища. На хартия това не трябва да е така, защото в България действа т.нар. "приобщаващо образование". Оказва се, че такива деца на практика са гонени. В "Законът и Темида" се разказва за една тъжна житейска история, която въпреки всичко има положителна развръзка. 

"Когато Лили навърши годинка, започнахме да забелязваме неща, които не са типични за деца на нейната възраст. Тя не се обръщаше на името си, когато я извика някой от семейството. Не реагираше, не сочеше с пръсти, не имитираше, не си играеше с играчки. Имаше обща особеност в цялостното поведение. И от този момент нататък започнаха нашите мъки, ходене при лекари за диагноза и насоки. Цялото семейство осъзнахме, че в България няма лекари, които да те насочат какво да правиш, къде да отидеш. Всеки родител е принуден сам да търси вариантите за изследвания, които, общо взето, се правят в чужбина, за лечения, които са експериментални и могат да се финансират единствено от семействата на такива деца", споделя Елиза Василева.  

Лили е с тежка форма на аутизъм, не е вербална и не се обслужва сама и се  нуждае от специални грижи. Първоначално тя постъпва в специална група в детска градина № 134 "Любопитко" с група с логопедична насоченост. 

"Усещаше се един постоянен натиск от страна на възпитателите в детската градина. Наблюдавах другите деца в групата, но те бяха с леки нарушени. По-тежките случаи са нежелани. От детската градина заявяват, че те не са длъжни да назначат детегледачка на нашето дете", посочва Елиза Василева. 

Майката е принудена да подаде сигнал в Дирекция "Образование“ на Столична община. След което малката Лили е преместена в друга детска градина. Така детето, което се нуждае от специални грижи, попада в детска градина № 99 "Брезичка". В момента с Лили работи ресурсен учител и целият състав на детската градина се отнася с любов и разбиране към нея.

"Оказва се, че ако правата на тези деца със специални потребности са потъпквани, родителите се поставят в много лошо положение и трябва да се чувстват гузни, че работят, а не са до децата си. Моето дете в момента е на 6 години и аз започнах да проучвам как стоят нещата в училище“, допълва Елиза Василева. 

Малката Лили има късмет, защото за нея въпреки всичко има подходяща детска градина, където тя е обградена с любов и внимание. Майка ѝ има още по-голям късмет, защото грижата за детето ѝ е целодневна и тя може да ходи на работа. Но стотици други майки на деца със специални образователни потребности нямат този късмет. Те са принудени да се отдадат единствено на грижата за децата си, защото няма на кого да ги поверят.

"Радвам се, че съм успяла да помогна на едно дете да си намери място в детска градина. Да си намери щастливото място и майката да се чувства спокойно от факта, че детето се чувства спокойно в детската градина“, твърди Елка Илиева, главен експерт в Дирекция "Образование“ в Столична община. Тя допълва, че е необходим индивидуален подход към всяко дете със специални нужди в рамките на нормативната уредба.

Тази изключителна история за доброто става реална благодарение на Иванка Харбалиева директор на детска градина №99 "Брезичка“.

"Лили е едно прекрасно дете, което ни обича много и което е при нас с много грижа. Специалистите, които се грижа за нея, са ресурсен учител, психолог, ерготерапефт, както и двама логопеди“, пояснява Иванка Харбалиева.

В тази детска градина учат децата да казват "Обичам те“. Обикновено всяка сутрин така се посрещат както с децата, така и с техните родители.

"Нещата се случват тогава, когато сме заедно. За нашия екип специалисти това е дете, което има нужда от тях. Семейството е в наша подкрепа и с което сме заедно и се опитваме да помагаме“, допълва педагогът.

В детска градина "Брезичка“ по Коледа се реализира инициативата "Деца помагат на деца“.

"Децата от всички групи изработват коледни сувенири, които предлагаме на Коледния базар в Столична библиотека и тук на място в детската градина и закупуваме жизнено важни неща за тези деца. Това са подходящи дидактични средства за развитие на деца със специални потребности“, обяснява Иванка Харбалиева.



По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Христо Даново залага на туризма

Карловското село Христо Даново се намира в подножието на Централен Балкан, на 120 километра от столицата и на 20-ина от общинския си център. Около него има полета с лавандулови насаждения и маслодайна роза. В населеното място живеят над 1700 човека, а в центъра му се намира паметникът на възрожденския учител, книжовник и родоначалник на книгоиздаването..

публикувано на 18.05.24 в 09:26
Серго Маркарян

Серго Маркарян: Протестиращите в Грузия казват – ако не сме свободни, по-добре да не сме живи

Въпреки продължаващите седмици масови протести парламентът в Грузия окончателно прие оспорвания закон за "чуждите агенти". Какво следва за Грузия, защо много анализатори предричат бъдеще за Грузия като това на Беларус и възможно ли е то? За влиянието на Русия в политиката на Грузия и не само там, има ли вина Западът за тежкото положение в Украйна..

публикувано на 17.05.24 в 16:45

Приемане на наследство по опис от малолетно дете и изпълнение на решение в страна членка на ЕС

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Елка Пороминска  отговаря на слушателски въпроси в предаването. Слушатели от град София (г-жа Николова и синът ѝ) задават следния въпрос: "Наследници сме на моя съпруг и баща на детето ни на имущество, което включва недвижими имоти в България, както банкови сметки в България и в..

публикувано на 17.05.24 в 15:10

В "Пирогов" откриха изложбата "Медицината в Османската империя"

Изложбата "Медицината в Османската империя" на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" беше открита в Университетската спешна болница "Пирогов". Официалното откриване беше водено от изпълнителния директор на болницата д-р Валентин Димитров и директора на библиотеката доц. Красимира Александрова. Тази изложба представя най-интересните и важни..

обновено на 17.05.24 в 12:51
Тодор Тодоров и Анелия Торошанова

Обидата и клеветата – престъпленията на обществото след социализма

Обидата и клеветата – престъпленията на обществото след социализма и как да докажем истината с лъжа? Това е темата на предаването "Законът и Темида". Коментар прави Тодор Тодоров , криминалист и графолог, консултант на предаването.  " Обидата и клеветата са престъпления от частен характер . По времето на социализма те са се преследвали като..

публикувано на 17.05.24 в 12:35