Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Инж. Светлана Генова: Защо никой не е по-голям от хляба?

Инж. Светлана Генова
Снимка: Личен архив - ФБ

Какво означава да си учител и да преподаваш сладкарство и хлебарство на деца? Какви други съставки са нужни за "бухването" на тази любов и колко трайна е тя – любовта. В "Нашият ден" инж. Светлана Генова разказва за силната любов към печивата, сладкарството и хлебарството.

"Преди около 40 години аз завърших едно много благодатна специалност в Хранително-вкусовия институт. Много исках уча специалност туризъм, но баща ми рече и отсече, че не ще бъде нещо, което го има във всеки град, всяко село – хляб, закуски, пасти", споделя Светлана Генова.

Тя е хлебар трето поколение, любовта към хлебарството е нейна страст. Дядо ѝ е имал фурна, а майка ѝ от дете расте в този малък храм на хлебарството. 

Повече от 10 години Светлана Генова работи в промишлени предприятия за производство на хляб и хлебни изделия. Отговаряла е за производството на един хлебозавод.  

След промените започва зараждането на малки пекарни, които предлагат голямото разнообразие на тъмни, диетични и специални хлебни изделия и нови технологии. Тогава Светлана Генова прави свой цех за закуски. Паралелно с това в продължение на 25 години преподава в Софийска гимназия по хлебни и сладкарски технологии.

"За мен беше удоволствие да виждам тези детски ръчички как приготвят кифлички, банички и хляб и всички други неща“, разказва Светлана Генова.

В момента тя предава тайните на хлебарството в един обучителен център на млади хора, които искат да натрупат знания и опит, които са решили да придобият нова професия.

"Хлебните изделия, особено тези, които се приготвят с мая имат живот“, твърди Светлана Генова.

Най-атрактивното нещо на което обучава своите курсисти и деца, това е тази баница, която се мята над главата от лист тесто. И допълва, че след като има тестената основа на баницата, може да се мисли за пълнежите. Най-традиционния е сирене и яйца. В различните региони са познати различни пълнежи, зелникът е характерен за Югозападната част на България, а пататникът се свързва с Родопите.  

инж. Светлана Генова

"Хлябът е магическия символ на живота, плодородието и благоденствието. Той се прави за здраве, за единство. С него се свърза осигуряването на плодородието и във всички цивилизации житото, което зрънцето, основата символизира плодовитостта, зачатието, пробуждащия се живот. Както и изобилието от земни блага“, пояснява Светлана Генова.

Тя споделя, че най-голямата мечта е да успее да предаде тайните на правенето на вкусен хляб на младите.  

Българинът не може без хляб. Той е и любов, и уважение. Народът е казал, че да дариш хляб е най-богоугодно. Да споделиш хляба си е послание, което изпращаме към хората, които обичаме, за да бъдем заедно.

По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мария Шаркова

От 5 години у нас не се извършва трансплантация на черен дроб от жив донор

Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...

публикувано на 19.02.25 в 13:47
Д-р Александър Канчелов

Проблемът с наркотиците: Заявки, решения, илюзии

Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..

публикувано на 19.02.25 в 13:45

Музиканти сигнализират за нередности в ОКИ "Надежда"

В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..

обновено на 19.02.25 в 11:51

Детският активизъм – какво мислят, искат и могат децата у нас

За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво  всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..

публикувано на 19.02.25 в 10:26

Изложбата Fishlove – провокация на тема свръхконсумация и риболов

Fishlove е дългосрочен проект, посветен на опазването на моретата и океаните. Инициативата е стартирана през 2009 година по идея на Никълъс Рол, собственик на верига ресторанти за морска храна и партньорката му – актрисата Грета Скаки. На 18 февруари се състоя представянето на изложбата Fishlove със снимки на известни личности от кино и..

публикувано на 19.02.25 в 09:31